Kişisel Site

cabadak_banner

İnternet, herkesi şeffaflaştırdı

15 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 325 Görüntülenme

internet

İnternetin Medya Gücü ve İnternet Medyasının Sorunları, Gelişim Platformu’nda masaya yatırıldı. Yapılan panelde, reklâm verme ve pazarlama iletişimi alışkanlıklarının da değiştine dikkat çekilerek, “İnternet sitesi okurları; birçok sektörden değişik markalar ile daha yakın ilişkiler kurabildikleri için eleştirilerini de yapıyorlar ve bu eleştirilerden çekinmeyen bir takım markalar sosyal medya üzerinden tüketicileri ile daha sıkı ilişki içine giriyor, pazarlamalarındaki yanlışları düzeltiyor ve teşekkür alıyorlar. Gelecekte sadece dijital yaşayacağımız gerçeği ortada olduğu için, bir an önce bu tempoya ayak uydurmak ve bu teknolojiden korkmamak gerekiyor.”denildi.

Başak Yurtdışı Eğitim ile Gelişim Platformu Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği panel, Âlem FM, Lig Radyo ve Haber7.com, Gazeteport.com’un ana sponsorluğunda ve E-kolay.net, Digitouch, Radyo 7 katkılarıyla düzenlenendi. İnternet medyasının ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği panelin konuşmacıları Gazeteport CEO’su Açıl Sezen, E-kolay.net Haber Kanalları Müdürü Uğur Cenk Meral, Haber7.com’un Kurumsal iletişim Direktörü İhsan Aydın ve Digitouch Ajans Direktörü Arzu Gürlü Baran’dı.

Önceki gün gerçekleşen panelde; İnternet haberciliği, yeni medya düzeni, internetin yeni medya düzenindeki yeri, kullanıcı alışkanlıkları, yeni trendler ve bununla birlikte yaşanan sorunların konuşulduğu panelde teknolojinin getirdiği yeni fırsatlarla birlikte TV-gazete-internet ilişkisi tartışıldı. Yurtdışı Eğitim ve İnternet Sektörünün önemli isimlerinden Remzi Kalafat’ın modaretörlüğünde gerçekleşen panelden satır başlıkları:

‘GAZETELER ARTIK ÖZEL HABER YAPAMIYOR’

İnternetin habercilik alanında yarattığı değişimin etkisiyle gazetelerin artık özel haber bile yapamaz hale geldiğini ve gündemi geri takip ettiğini savunan Açıl Sezen, eskiden gündemi belirleyen gazete manşetlerinin unutulduğunu, arşivlerde sadece internet haberlerinin kaldığını ve bu yönüyle daha kalıcı olduğunu söyledi.

‘İNTERNET HIZLI, HUKUK HANTAL’

İnternet teknolojilerinin hızla gelişmesi ve sosyal medya portallarının kullanımının artmasına karşılık, hukukçuları yeniliklere ayak uyduramadığına dikkat çeken İhsan Aydın, mevcut kural ve yaptırımların yetersiz kaldığını söyledi. Bir video sitesindeki tek bir video yüzünden tüm sitenin kapatılmasını çağdışı bulduğunu belirten Aydın, internet’in hızla geliştiğini, hukukun ise hantal kaldığını ifade etti.

‘İNTERNET KULLANICI ANINDA TEPKİ VERİYOR, İŞİMİZ KOLAY DEĞİL’

Gazetelere nazaran internetteki bir haberin anında reaksiyon aldığını söyleyen Uğur Cenk Meral, gazete editörlerine hiçbir geri bildirimin ulaşmadığını, buna karşılık internet haberciliği yapanların her zaman dürüst yayıncılık çizgisinde kalmak zorunda olduğunun altını çizdi. Önceden sözü dinlenir bazı köşe yazarlarının her yazdığının doğru kabul edildiğini, ancak internet sayesinde tabuların yıkıldığını belirten İhsan Aydın ise, “Hangi yazar olduğu önemli değil, yanlış bir yazıyorsa, internetin doğası buna karşı çıkıyor ve anında tepki alıyorlar, eskiden böyle bir mekanizma yoktu, her yazdıklarına inanmak durumunda kalıyorduk” dedi.

‘İNTERNET YALAN ALEM DEĞİLDİR’

İnternet kullanımı konusunda en önemli rolün kullanıcıya düştüğünü savunan Arzu Gürlü Baran, iyi ile kötünün ayırt edilmesi gerektiğini ve her siteyi aynı kefeye koymanın yanlış olacağını söyledi. Kaliteli sitelerin kaliteli yayıncılık yaptığına dikkat çeken Açıl Sezen, Hürriyet, Milliyet, Gazeteport, Zaman, Haberturk veya Haber7’yi ziyaret eden kullanıcılardan şikayet almadıklarını ve yapılan yanlışların herkese mal edilmemesi gerektiğini söyledi.

‘GÜZELLER GALERİ OLMADAN DA BAŞARILI OLUNABİLDİĞİNİ GÖSTERDİK’

Haber7.com olarak günlük 500.000’den fazla ziyaretçiyle buluştuklarını belirten İhsan Aydın, “İnternette fazla hit almak için güzeller galerisi şart değil, medya etiği kurallarına uyduğunuzda ve ihtiyaç cevap verdiğinizde kullanıcı sizi ödüllendiriyor” dedi.

‘EN BÜYÜK ORTAĞIMIZ DEVLET’

“Bugün iyi muhabir çalıştırsanız onun yaptığı gider maliyetlerini kurtarmıyor” diyerek vergi oranlarının düşmesi gerektiğini ifade eden Açıl Sezen, internet haberciliğinin gelişmesi için yeni yasalara ve kanunlara ihtiyaçlara duyduklarını söyledi. Gazeteport CEO’su Açıl Sezen: “Kişisel olarak internet gazeteciliği diye bir kavramın varlığına inanmıyorum. Haberciliğin ve gazeteciliğin özünün mecralara göre farklılık göstermediğini düşünüyorum. Sunum şekli değişebilir, ancak haber haberdir ve tüm mecralar için bu niteliği taşır. Türkiye’de internet için genel anlamda konuşulduğunda ise hem çalışanların haklarını koruyacak bir yasal altyapı kurulmasına hem de suç ve telif haklarının sınırlarının net olarak çizileceği bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna inanıyorum. İnternet gazetecileri özlük hakları olarak gazeteci kimliği alamamakta ve mecralardaki içeriğin denetimiyle ilgili kesin ve net çizgiler çizilememektedir. İnsan çalıştıran internet siteleri ile sadece tek veya iki kişilik, haber kopyalama yöntemiyle çalışan internet sitelerinin arasındaki ayrımın net olarak yapılması gerektiğine inanıyorum.” dedi

E-kolay.net Haber Kanalları Müdürü Uğur Cenk Meral ise şunları kaydetti: Meral; İnternet medyası 11-12 yıl gibi bir sürede çok yol aldı. 1999 Marmara Depremi’nin ardından internet siteleri çok geç haber geçtiler. Ve verilen haberlerin çoğu yanlıştı. O zamanlar internet haberciliği gazetelerin yan kuruşu gibi çalışıyordu. İnternet haberciliğinin önemi farkedilmemişti. Oysaki şu anda bir haber ilk olarak internet ve haber bazlı yayın yapan televizyon kanallarında yer almaktadır. Bununla birlikte arkasında bir gazete gücü bulunmayan haber siteleri her güne 1-0 mağlup başlıyor. dedi

Uğur Cenk Meral: “Türkiye’de lokal haberler okunuyor. Evrensel konular her zaman ikinci planda. Japonya Depremi, Radyasyon sızıntısı ve isyan yaşanan ülkelerle ilgili haberler kullanıcılar tarafından ilgi çekmiyor. İnsanlar wikiLeaks belgeleriyle sadece lokalleşince ilgileniyor. Fethullah Gülen ve ABD ilişkisi konu edildiğinde tıklanıyor. Oysa global açıdan baktığımızda bu belgelerin daha büyük sansasyonel etkileri vardı. E-kolay.net olarak kullanıcılardan ağırlıklı olarak ‘bu haberden bize ne’, ‘bu haberden bize ne’ ve ‘porno sitesine döndünüz’ tarz eleştiriler alıyoruz ama bu haberlerin okunma rakamlarına baktığımızda tam tersi bir durumla karşılaşıyoruz. Haber sitelerinde bir haberin ön planda olması tıklanma sayısıyla bağlantılıdır. Bunu isteyen aslında kullanıcılardır. Radikal gazetesinin mizanpajını değiştirmesi ve yazarlarının muhabir olarak haberleri yazmasının temel amacı yazılı basının interneti olmak istemeleridir. Radikal gazetesinde haberler blog tarzına dönmüştür.” diye sözlerine devam etti.

Digitouch Ajans Direktörü Arzu Gürlü Baran: “Internet medyasındaki en başta gelen problem ileri raporlama teknolojisine, performansa dayalı reklâm yapılabilmesine ve kullanıcılar ile etkileşime geçebilen tek iletişim kanalı olmasına rağmen mobil, display ve search’ün hak ettiği yere oturamamasıdır. Tüm markaların 360 derece iletişim ile gazete, televizyon, internet, mobil, sosyal medya, search, outdoor mecralarını doğru şekilde kullanması gerekmektedir. Bu şekilde tüketiciye dokunmak ve onlarla iletişim kurmak çok daha kolay olacaktır. Ancak henüz gazete ve televizyonun payı çok daha yüksektir ve gazetedeki ilan üzerinde internet sitelerinin linkini vermenin doğru olduğu düşünülen bir pazarlama stratejisi güdülmektedir. Prestij performans’ın önüne geçmiştir.” dedi

Haber7.com Kurumsal İletişim Direktörü İhsan Aydın, İnternetin ve internet medyasının olumsuz taraflarını anlattı: “Bilgi kirliliği, bir yalanan kısa sürede yaygınlaşması. En son twitter’da İbrahim Tatlıses’in yan odasında olduğunu iddia eden bir kişinin yazdıkları vardı. Birçok yerde haber oldu. Bu kişi ertesi gün çıkıp milleti kandırdığını söyledi. Bunun dışında markaları karalamak adına oluşturulan zincir mailler ya da mail adresi toplamak için hazırlanan sahte e-postalar bir dönem çok fazla dolaşırdı. Gerçi artık bunları aştık ama hala bu tür yalanlara inananlar var. Burada ‘internet şöyle kötü, böyle kötü, yok çocuklar her türlü şeye erişebiliyor, yok internetten bomba yapımını öğreniyorlar’ demeyeceğim. Ben bugüne kadar internetten bomba yapımı öğrenip bir yeri patlatan kimse görmedim. Yasaklamak yerine bilinçlendirmek gerek. Her türlü yasağa karşıyım. Bir video için bir siteyi kapatamazsınız. İnternetin en büyük sorunlarından biri yasal boşluklar ve yasalarla teknik konuları bilen personel yetersizliği.”

Ekonomik Sorunlar

“İnternet medyasının sorunlarının çatısını ekonomik sorunlar oluşturuyor. Buna bağlı olarak yetersiz kadro, yetersiz altyapı, tecrübesiz eleman gibi şeyleri sıralayabiliriz. Reklâm gelirlerinin yetersiz olması, internet üzerinden satış yapan birçok firmanın kısa vadeli kar amacıyla kurulup sonra kullanıcılarını mağdur etmesi ve insanların interneti güvensiz bulması gösterilebilir. Kullanıcı sayısının ciddi oranda arttığını belirterek büyük firmaların bu mecraya kayıtsız kalamayacağını ve kalmadığını, reklam gelirlerinin artacağını söylemek güç değil.” dedi.”

 

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar