Kişisel Site

cabadak_banner

İnternetteki Tuzağa Dikkat!

14 Temmuz 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 254 Görüntülenme
İnternetteki Tuzağa Dikkat!

Zayıflama hapları, saklama koşulları belli olmayan bebek mamaları gibi sanal ortam alışverişleri sağlık için birer tuzağa dönüşebiliyor.

İnternetteki reklamlarına göre, garantili olarak zayıflatıyor, kolesterole son veriyor, şeker hastalığını tedavi ediyor, kelliğe çözüm oluyor.

Bitkisel ve zararsız oldukları iddiasıyla, internet üzerinde pek çok zayıflama ilacı ve beslenme desteği böyle pazarlanıyor.

Vatandaşların bir kısmı tehlikenin farkında olsa da internetten pazarlanan bu ürünler ilgi görüyor.

Eczacılara göre, bitkisel diye pazarlanan beslenme destekleri ilaç etken maddeleri içerebiliyor.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, “İçindeki ham maddenin ne olduğunu tam olarak bilmek mümkün değil. İlaç etken maddesi ihtiva eden her ürün bir zehir olarak değerlendirilir. Ama o zehrin ilaca dönüşmesini sağlayan dozudur. Nasılsa bitkiseldir bir yerine üç kullanayım, beş kullanayım olmaz.” diye konuşuyor.

Bitkisel olduğu var sayılan ilaçlar, aşırı dozda alınırsa ve başka ilaçlarla etkileşime girerse ölümcül sonuçlara dahi yol açabiliyor.

İnternet üzerinden bebek mamalarına da üstelik daha ucuz fiyatlarla ulaşılabiliyor. Bu noktadaki sorunsa saklanma koşullarındaki belirsizlik.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör vatandaşları uyarıyor.

“Bir danışman eşliğinde anne mamaya ulaşmak zorunda. Mama alırken içeriğinin ne olduğunu anne bilmeli. Hangi ihtiyaca göre aldığını bilmeli.”

 

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar