Kişisel Site

cabadak_banner

İşe en uzun sürede giden 3. ülkeyiz

21 Ekim 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 298 Görüntülenme

OECD’nin ‘Hayat nasıl?’ raporu, dünyada işe gitmek için en fazla vakit harcayan üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu ortaya koydu.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayımladığı “How`s Life (Hayat Nasıl?) adlı raporda, dünya genelindeki 40 ülkede, insanların işlerinden memnuniyeti ölçüldü. Türkiye iş gitmek için en fazla zaman harcayan üçüncü ülke olarak dikkat çekti .Raporda, gelirden, çalıştıkları işlere, evlerinden, eğitim ve çevrelerine kadar hayatlarından ne kadar memnun oldukları 11 farklı açıdan ele alındı.

Raporun ortaya çıkardığı verilere göre, Türkiye iş gitmek için en fazla zaman harcayan üçüncü ülke. 40 ülkenin incelendiği raporda OECD ülkelerinde işe gitmek için harcanan süre ortalama 38 dakika. Türkiye`de çalışanların işe gitmek için yaklaşık 45 dakika harcadıkları bunun da 40 ülke genelinde Türkiye`yi üçüncü sıraya taşıdığı belirtildi. İlk sırada 56 dakika ile Güney Afrika var. Ve ardından 55 dakika ile Japonya geliyor.

İşe gitmek için en az zaman harcayan ülke ise 25 dakika ile İrlanda. Onu 27 dakika ile Danimarka ve 30 dakika ile İsveç takip ediyor. Yetkililer ise işe gitme süresinin mutluluğu etkileyen bir faktör olduğunu belirtiyor.

KUZEY AVRUPA`DA İŞSİZLİK DÜŞÜK
OECD`nin raporuna göre, üye ülkeler arasında işsizlik oranı Norveç ve İsviçre gibi ülkelerde oldukça düşük. Güney Kore, Meksika ve Norveç gibi ülkelerde, uzun vadeli işsizlik oranı sıfıra yakın. Ancak bu oran Estonya, Slovakya ve İspanya gibi ülkelerde neredeyse üç katına çıkıyor.

JAPONYA VE AVUSTRALYA`DA YARI ZAMANLI ÇALIŞANLAR FAZLA
Rapora göre Japonya ve Avustralya`da iş arayanlar tam zamanlı işlerde çalışmak istese de genelde yarı zamanlı işler buluyor. Şili ve Kutup ülkelerinde ise geçici sözleşmeler en yüksek oranda.
Lüksemburg ve ABD`liler yıllık brüt gelir konusunda 40 ülke arasında birinciliği paylaşan ülkeler olarak dikkat çekiyor. Raporda, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Macaristan`daki çalışanların işlerini kaybetme korkusunu en fazla hissedenler olarak gösterildi.

EN SOSYAL ÇALIŞANLAR YENİ ZELANDA VE PORTEKİZ`DE
Rapora göre, Yeni Zelanda ve Portekiz`deki çalışanlar 40 ülke arasında en sosyal çalışanlar olarak dikkat çekiyor. Araştırmaya katılanlardan yüzde 75`nin haftada bir iş ya da aile dışında aktivitelere katıldığı belirtildi. En az sosyal faaliyet gerçekleştiren çalışanlar ise Polonya, Fransa ve Macaristan`da.

SİYASİAKTİVİSTLER FİNLANDİYA VE DANİMARKA`DA
Norveçli, Finlandiyalı ve Danimarkalı çalışanların en fazla siyasi aktiviteye katılan çalışanlar oldukları belirtildi. Türk ve Rus çalışanların ise siyasi aktiviteler konusunda 40 ülke arasında en düşük orana sahip olduğu belirtild

Benzer Yazılar

NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...

Yorumlar