Kişisel Site

cabadak_banner

İŞKUR’dan İşsizlere Müjde 2011

6 Eylül 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 926 Görüntülenme

İŞKUR’DAN   50 BİN KİŞİYE KURAYLA İŞ

Kayıtlı işsizler arasından noter huzurunda kura çekilecek ve kurada kazanan 50 bin işsiz bu kaynakla asgari ücretle kamuda geçici olarak işe başlayacak. En fazla 6 ay boyunca, asgari ücretli olarak çalışacak bu 50 bin kişi okullarda boya badana temizlik tamir gibi işler yapacak, park ve bahçelerde çalışacak.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in önceki gün açıkladığı 50 bin işsizin kamu yararına işlerde çalıştırılmasına ilişkin programın detayları ortaya çıkıyor. Programa göre en fazla 6 aylık dönemler halinde çalıştırılabilecek işsizlerin seçimini, il ve ilçelerde taşra teşkilatıyla İŞKUR yürütecek.

İŞKUR, gerekli koşulları taşıyan işsizleri belirleyecek, sayının fazla olması halinde noter huzurunda yapacağı kura ile belirleyecek. Böylece ‘kamu yararına çalışma’ programına kabul edilerek, okullarda boya-badana ve temizlik işleri ile kaldırım, park ve bahçe düzenlemesi gibi işleri yapabilmek için 50 bin işsiz kuraya katılacak.

Toplum yararına işlerde çalıştırılmak üzere işe alınacak işsizlerin, ilk partide özellikle yeni eğitim dönemi başlarken, okullarda boya-badana, tamirat ve temizlik işlerinde çalıştırılacağı belirtiliyor. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak ücret ödemeleri için ise ilk partide aşağı yukarı 350 milyon lira ayrılacağı öngörüldü. Bu program kapsamında işe alınacaklara asgari ücret ödenecek.

’un halihazırda bazı il ve ilçelerde kamu yararına çalıştırma programını uyguladığı hatırlatılırken, Bakan Çelik’in açıkladığı programın, şu ana kadar lokal olarak yürütülen çalışmaların Türkiye geneline yaygınlaştırılması anlamına geldiği belirtiliyor. Toplum yararına işlere yerleştirilecek işsizlerin seçimi, yaptırılacak işin niteliğine uygun eğitim, yaş, cinsiyet ve mesleki nitelikleri bulunanlar arasından oluşturulacak listeyle sağlanacak. Ancak İŞKUR, bu listenin ihtiyacın çok üzerinde olacağını tahmin ederek, nihai sayıya ulaşmanın yollarını da belirledi. Buna göre, gerekli koşulları taşıyanlar listesinde, öngörülenden fazla başvuru olması durumunda, isimler noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenecek.

Noter huzurunda yapılacak kura çekiminde toplam işe alınacak aday sayısının dörtte biri oranında da yedek isimler belirlenecek. Asıl listeden işe başvurmayan olursa, bu yedek listedekiler çağrılacak.

KURAYA KİMLER KATILABİLECEK?

Program kapsamında işe yerleştirilebilme koşullarının başında İŞKUR’a kayıtlı olmak geliyor. Bu programa, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerden 18 yaşının üzerindekiler başvurabilecek.

Bir diğer koşul da başvuracakların, daha önce Türkiye’nin herhangi bir yerinde açılmış “toplum yararına çalışma” programlarından birine katılmamış olması. Yani her işsiz tek bir kez bu tür bir işte istihdam edilebilecek. Ayrıca bu tür bir işe yerleştirilmenin bir diğer temel koşulu da “emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamak” olacak.

Öte yandan toplum yararına çalışma programı kapsamına alınacak 23 il ve ilçede, işe alımlar bölgenin işsizini işe alma prensibiyle çalışacak. Buna göre örneğin Mardin’deki bir “toplum yararına iş” için seçilecekler, o programın uygulandığı bölgeden seçilecek. Trabzon’daki bir işsiz, Mardin’deki iş için gelip başvuramayacak.

HANGİ İŞLERDE ÇALIŞACAKLAR

Türkiye’nin 23 il ve ilçesinde yürütülecek olan program bazı ilçelerde İŞKUR tarafından yürütülüyor. “Toplum yararına çalışma” kapsamında hangi tür işlerin olabileceği daha önceden belirlenmiş durumda.

Buna göre, çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, okul, hastane gibi kamusal hizmet alanlarının çevre düzenlemelerinin yapılması, okullara ve hastanelere temizlikçi, hademe vb. çalışan istihdamının sağlanması, restorasyon, kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları, yol, su şebekelerinin yapım ve onarımı ile kaldırım çalışmalarında istihdam edilebilecekler. Öte yandan özellikle okulların açıldığı yeni dönemde, okulların temizliği badana ve boyası, tadilatı işlerinin öncelikli olacağı belirtiliyor.

Haber: T24

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar