Kişisel Site

cabadak_banner

İstanbul’a yabancı akını

16 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 538 Görüntülenme

Festival ile birlikte sektör cirosunun yüzde 40’a kadar arttığını kaydeden Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Yabancı müşteri oranımız da hemen hemen yüzde 100 arttı” dedi. İstanbul’un alışveriş festivali Dubaililer’in dikkatinden kaçmadı. Dubai Fest’in 3 yetkilisi Türkiye’ye gelerek İstanbul Shopping Fest’in yönetici
heyetiyle görüşecek. Yılmaz, “Bizimle rekabet ediyorlar. Burada ne oluyor diye merak ediyorlar. Bunu öğrenmek için gelecekler” dedi.

İstanbul’da 18 martta başlayan ve 26 nisana kadar sürecek alışveriş festivali İstanbul Shopping Fest (İSF), Dubaililer’in ilgisini çekti. Dubai’de 16 yıldır düzenlenen ve dünyanın çeşitli yerlerinden ziyaretçi akınına uğrayan Dubai Fest’in 3 yetkilisi İSF hakkında bilgi almak üzere önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelecek.

İSF Yürütme Kurulu Eşbaşkanı Yılmaz Yılmaz, bu yıl ilki gerçekleştirilen festivale ilgiden memnun olduklarını söyledi. Yılmaz, “İSF’ye yabancıların da ilgisi çok yoğun. Yarın Dubai Fest’in 3 yetkilisi bizimle görüşmek üzere Türkiye’ye gelecek. Sonuçta bizimle rekabet ediyorlar. Burada ne oluyor, neler yapıyoruz merak ediyorlar” dedi.

İstanbul ile yarışamazlar

Dubai Fest yetkililerinin İSF’nin başarısının sırrını öğrenmek istediğini belirten Yılmaz, Dubai’nin İstanbul ile rekabet edemeyeceğini kaydetti. Yılmaz, “Onlarda sadece alışveriş merkezleri var. İstanbul’da ise alışverişin yanında bir de tarih var” diye konuştu. Festival ile İstanbul’a bir değer kattıklarını belirten Yılmaz, “Simitçisinden taksicisine kadar tüm İstanbul esnafı festivalden yararlanıyor” diye konuştu. İSF Platform Başkanı Mehmet Büyükekşi de, “Dubai THY, oradaki uçağıyla buraya yolcu getirmek istiyor ama İstanbul’da otellerde yer yok” dedi.

Yabancı müşteri yüzde 100 arttı

Aynı zamanda Koton Yönetim Kurulu Başkanı olan Yılmaz Yılmaz, festivalin kendi markası açısından da son derece verimli geçtiğini ifade etti. Festivalin bir aylık döneminde cirolarında yüzde 40 civarında artış yaşandığını kaydeden Yılmaz, “Yabancı müşteri oranımız hemen hemen yüzde 100 arttı” diye konuştu.

Katılmayan pişman oldu

Yabancı markaların merkezlerinin yurtdışında olduğunu hatırlatan Yılmaz Yılmaz, bu firmaların festivale katılım için yöneticilerini ikna edemediğini belirtti. Yılmaz, “Festivale katılmayan faydalanamadı. Önümüzdeki yıl da katılmazlarsa daha fazla zarar edecekler” dedi. Festivalin Eşbaşkanı Mehmet Nane de, bu dönemde turistlerin yüzde 70 civarında daha fazla alışveriş yaptığını belirtti. Nane, “Bu daha festivalin ilk yılı. Eksiklerimizi değerlendireceğiz. Festivale katılmadığı için pişman olup bize başvuranlar var” diye konuştu.

NOTLAR

Beyoğlu İstiklal Caddesi dün tam bir festival alanı gibiydi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mehmet Büyükekşi, Yılmaz Yılmaz, Mehmet Nane, Hüseyin Doğan, Aslı Karadeniz, Nihat Özdemir ve Jaklin Güler 200 kişilik gösteri grubu müzik eşliğinde Odakule’den Taksim Meydanı’na yürüdü. Mehter takımı, tahta bacaklı adamlar, palyaçolar ve çeşitli maskotların yer aldığı ekip, renkli kostümleriyle yol boyunca vatandaşların ilgi odağı oldu.

HABER: Zeynep CEYLAN / İSTANBUL

Benzer Yazılar

kar manzara resimleri
Okullar tatil edilecek mi? Öğrenciler okulların tatil edilip edilmeyeceğini merak ediyor ama henüz bir açıklama yapılmadı.. 13 Aralık Cuma Günü İstanbul'da Okullar Tatil mi? Valilik Okul Tatili Açıklaması Yaptı mı?. Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı İstanbul'da da iyice kendini hissettirdi. Özellikle İst...
istanbul tramvay kar
Okullar tatil edilecek mi? Öğrenciler okulların tatil edilip edilmeyeceğini merak ediyor ama henüz bir açıklama yapılmadı. Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisine girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bugün Marmara, Ege, Akdeniz’in ...
Taksim Meydanı’nın Ardından Aksaray Meydanı da Düzenlenecek
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Aksaray Meydanı'nda bulunan viyadüğün kaldırılacağını ve meydanın yeniden düzenleneceğini açıkladı.. Taksim Meydanı Düzenlemesi çalışmaları devam ederken Kadir Topbaş, Aksaray Meydanı'nda da bir takım düzenlemeler yapılacağını açıkladı. İstanbul Bü...

Yorumlar