Kişisel Site

cabadak_banner

İşte en iyi tatil rehberi

9 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 658 Görüntülenme

Edremit, Türkiye’nin pek çok yeri gibi, ziyaretçilerini hem doğası hem de barındırdığı tarihi güzellikler ile etkiliyor. Ege’nin güleryüzlü insanlarıyla bir araya gelebileceğiniz, parklarla bezenmiş beldede, dinlendirici bir tatil geçirmek muhteşem bir fikirdir. Dalından koparılıp getirilmiş domatesleri, yörede üretilen zeytinyağıyla birlikte kahvaltıda yedikten sonra, kendinizi denize attığınız, yorulduktan sonra da tarihi eserlere bakarak geçmişe yolculuk ettiğiniz bir gezi, Edremit’teyken hayal değil.

 

Akçay

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan Akçay beldesi Güre Kaplıcaları ve Ören beldelerine komşu…

Akçay’ın yeraltı suları açısından öyle bir zenginliği var ki ki denizin içinden bile tatlı su çıktığı görülebiliyor. Körfezin yeşiliyle, deniziyle, havasıyla fark yaratan incisi Akçay diğer beldelere göre daha aktif bir tatil merkezi. Bugün Akçay Kuzey Ege’nin en önemli tatil yörelerinden birisi olarak yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor. Akçay’ın yerleşik nüfusu 20 bin dolayında, bu rakam turizm sezonunda 100-150 bine ulaşıyor.

Türkiye’nin ilk turizm beldelerinden biri olan Akçay, İstanbul’a yakın olmasından dolayı İstanbulluların ve devlet memurların ilgisini çekmiş ve 1980′lerden sonra gelişime ayak uydurmuş. 1990′lı yıllarda altın çağını yaşayan Akçay, su beldesi olarak da biliniyor.

Altınoluk
Altınoluk tarihin ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu bir belde. İsviçre Alpleri’nden sonra dünyanın en zengin oksijen yoğunluğunu bulunduran beldede Ege’ye has zeytinyağları ve zeytinleri ile kahvaltınızı yaparken, Kazdağlarından kaynağını almış sularının tadına bakabilirsiniz. Yılın her mevsimi yemyeşil olan doğasında yürüyüşe çıkabilir, kır kahvaltıları, piknikleri ile nefis bir ziyafet çekebilirsiniz. Tarihi Papazlık köyüne gidebilir ve tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Antandros antik kentini gezip geçmişin gizemli dünyasına göz atabilirsiniz. Limanına inerek teknelerle denize açılabilir, balık tutabilir, tertemiz sularında denize girebilir ya da denize sıfır restaurantlarında balık yiyebilirsiniz. Arabanızla kolayca ulaşabileceğiniz ya da gündüz trekking şansı yakalayabileceğiniz patika yoldan Şahin Tepesine ulaşıp manzaranın tadını çıkarabilir yöresel bir kahvaltı yapabilirsiniz…

PLAJLAR
AKÇAY: Edremit’e 9 km mesafedeki Akçay Mahallesi ve sahil şeridi başlı başına bir plajlar merkezir. Akçay sahilinin her yerinden denize girilebiliyor. Ayrıca Sarıkız Plajı, Edremit Belediye Halk Plajı ve Zeytinli Belediyesi halk plajı olmak üzere üç önemli halka açık plajı var. Ayrıca Akçay Turban Tatil köyü Plajı ücret karşılığı son yıllarda kısmen halka açılmış. Akçay bol ve soğuk suları ile üne kavuşmuştur. Bu soğuk su denizin ortasından bile fışkırabilir.

ALTINOLUK: Edremite 27, Akçay’a 19 km mesafede. Sahil kesmi doğal plajlarla dolu, bu yol üzerinde tatil evleri, siteler ve konaklama tesisleri var. Çok önemli bir turistik merkez. Havanın temiz ve bol oksijenli özelliğinden dolayı yöre de Oksijen Çadırı olarak adlandırılıyor. Tıp çevrelerinin kalp ve astım hastalarına tavsiye ettikleri bir yer Altınoluk.

SAĞLIK TURİZMİ
Güre Kaplıcaları: Edremit’e 12, Akçay’a 3 km. mesafede. Akçay-Çanakkale karayolları üzerinden sağa dönülünce 150 m. sonra ulaşılır. Tesis iki katlı olup yaklaşık 80 yatak kapasitesine sahip. Pansiyon içinde ayrıca banyo yapılabilecek odalar mevcut.Tesis, Güre Köyü tüzel kişiliğine ait. Mitolojideki aşk Tanrıçası Afrodit’in yarışmadan önce burada banyo yaptığı rivayet edilir.

Derman Kaplıcaları: Akçay’a 12 Edremit’e 3 km. mesafede bulunmaktadır. Kaplıca suyu ile beraber su kaynağında mor tipi çamur bulunmaktadır. Romatizma, siyatik, lumbago, filibit ve kadın hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

TARİHİ YERLER
ZEUS ALTARI : Akçay’a 30 km. mesafede bulunan Küçükkuyu beldesinin 3 km. uzağında bir dağ yolu ile ulaşılan altar 250 m. yükseklikteki bir tepe üzerinde. Altar’ın Roma devrine ait olduğu sanılmakta.

BEHRAMKALE (ASSOS) KÖPRÜSÜ: Assos’a Ayvacık istikametinden gelindiğinde Assos girişinde Tuzla Çayı üzerinde kurulmuş Omanlı devrine ait bir köprü. I. Murat trafından yaptırılmış. Yakın zaman kadar kullanılan köprü, bu gün koruma altına alınmış.

ASSO (BEHRAMKALE) ANTİK KENTİ: M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur. 6. yüzyılda bir çok Batı Anadolu kenti gibi Attik Delos’a (Deniz Birliği) üye olmuş. İskenderin Asya seferi ile Makedonya hakimiyetine giren kent İskenderin ölümünden sonra sırasıyla Bergama Krallığı, Roma imparatorluğu Bizans ve nihayet I. Murat ile Osmanlı topraklarına katılmış. Antik limana ait rıhtım ve mendirek ile antrepo ve benzeri yapılardan çok azı günümüze kadar gelmiştir.

İHSAN BEYLER KONAĞI: Eski Altınoluk’daki İhsan Beyler Konağı önemli bir sivil mimari örneği. Kültür Bakanlığı’ndan tescilli olan konak, restorasyonun ardından ziyarete açılmış. İlgili belediyece ileride müze olarak kullanılması düşünülüyor.

PİKNİK YERLERİ
Akçay, Altınoluk ve Güre Beldeleri ile Edremit ilçesi çevresinde sayısız piknik ve mesire yerleri vardır. Bunların en önemlileri aşağıda belirtilmiştir.

Pınarbaşı
Güre köyü sınırları içinde Akçay’a 6 km. mesafede bir piknik yeri. Yamaçdan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşe. Orman Müdürlüğünce işletiliyor. Bol ağaçlı gölgeli bir piknik yeri. Ağaç masalar size kolaylık sağlarken, yemeğinizi tesis içindeki alabalık çiftliğinde de yiyebiliyorsunuz.

Şahinderesi
Kaz Dağlarının Altınoluk bölgesi eteğindedir Şahinderesi. Altınoluk’u tepeden görür. Temiz kaynak suları olan bol ağaçlı bir piknik yeridir. Ayrıca konaklama tesisi ve restaurantı da var.

Çağlayan Piknik
Kızılkeçili köyü içinde olup Akçay’a 3 km. mesafede. Büyük çınar ağaçları arasından akan serin deresi ile hoş bir piknik yeri. Piknik yeri içinde kafe ve restaurant bulunuyor. Kültür Bakanlığınca tescillenmiş olup 800 yıllık çınar ağacı burada sizi bekliyor.

Zeytinli Çay Bahçeleri
Zeytinli beldesi içinde bulunmakta. Büyük çınar ağaçları yaz aylarında kurumayan deresi ile serin bir yer. İçerisinde çay bahçesi de var.

Güre Gelinçamı Piknik Yeri
Güre köyüne 3 km mesafede halka açık piknik yeri. Güreden itibaren yeni açılan yol ile ulaşılıyor. Alışveriş imkanı bulunmadığı için hazırlıklı gitmek gerekiyor. Bu piknik yeri manzarası ile ünlü. Her yıl Güre Belediyesi’nce yapılmakta olan Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada gerçekleşiyor. Bu bölümde Sarıkız yemeği yapılıyor ve mevlüt okunuyor. Bu etkinlikler her yılın Ağustos ayında gerçekleşiyor.

Kaynak: haberturk.com

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
  Uzun süredir İnternet üzerinden alışveriş yapmak en uygun fiyatlarla en iyi ürünleri almak anlamına gelmektedir. En uygun fiyatlara nasıl alışveriş yapacağınızı iyi bir araştırma ile güvenli mağazalardan alışveriş yaparak sağlayabilirsiniz. Bunun için yıllardır güvenle hizmet veren www.net-alisveris....

Yorumlar