Kişisel Site

cabadak_banner

Kadına Şiddet Uygulayan Erkeğe Elektronik Kelepçe Takılacak

19 Temmuz 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 407 Görüntülenme

adine siddete son verecek kanun hazirligiAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, eşine şiddet uygulayan ve evden uzaklaştırma cezası alan erkeğin ”elektronik kelepçeli teknik izleme sistemi” ile takip edileceğini belirtti.

Şahin, Bakanlıktaki makamında TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile beraberindekileri kabul etti. Şahin, burada yaptığı açıklamada, bakanlık görevini devralır almaz 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ile ilgili çalıştıklarını anlatarak, konunun güvenliği içerdiğini, Adalet ve İçişleri Bakanlığının neler yapabileceğini tartıştıklarını söyledi.

Konuyla ilgili yeni bir taslak çalışmasını bugün tamamladıklarını bildiren Şahin, ilgili kurum ve kuruluşlara taslağı gönderdiklerini söyledi.

Şahin, şunları kaydetti:

”Yapmaya çalıştığımız şey özellikle Ayşe Paşalı cinayetinde bu kadar şey yapılmasına rağmen ‘Neden devlet koruyamadı’ yı masaya yatırdık. Sahada yaşadığımız tecrübeyle yasal altyapıyı güçlendiriyoruz. Kolluk kuvvetlerinin oradaki yetkisini artırıyoruz. Aile Mahkemelerine yetki devri veriyoruz. En önemli şey, elektronik kelepçeyle izleme takip sistemini kuruyoruz. Şiddet uygulayan erkek uzaklaştırılma kararı verilmesine rağmen kadına yaklaşıyorsa burada elektronik sistemle, bilimsel bir yaklaşımla, bir çok AB ülkesinin yaptığı gibi teknik bir takip sistemi oluşturacağız. Kadını, canı koruyacak şekilde bütün gücümüzü seferber edeceğiz. Yasal altyapımız hazır. Hızlı bir şekilde, Meclis açılır açılmaz çıkacak ilk yasa budur.”

Kadına yönelik şiddette yeni bir dönem başlıyor. Yeni kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan ”Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarı Taslağı”yla cumhuriyet başsavcılıklarında ”şiddetten koruma bürosu” kurulması öngörülüyor.

kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bir takım yeni düzenlemeler getirilecek.

Taslakla, şiddet mağduru kadına koruma kararı verilmesi için evlilik birlikteliği aranmayacak. Nişanlılar, yakın ilişki içinde yaşayanlarla, nişanlılık veya evlilik birliği ya da beraberliği herhangi bir sebeple sona ermiş olanlar da koruma kararından yararlanabilecek.

Şiddet uygulayan veya şiddet uygulama ihtimali bulunan kişi, silah veya benzeri araçlarını kolluk kuvvetlerine teslim edecek. Bu kişinin kamu görevlisi olması durumunda, çalışma saatleri dışında silah veya benzeri araçlarını kurumuna teslim etmesi istenecek.

DEVLET ADIM ADIM İZLEYECEK

Şiddet uygulayan kişinin korunan bireye karşı şiddete yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması, müşterek konuttan uzaklaştırılması ile konutun şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan, kadınların, çocukların, eşlerin, nişanlıların, yakın ilişki içinde yaşayanların, nişanlılık veya evlilik birliği ya da beraberliği herhangi bir sebeple sona ermiş olan bireyler veya diğer aile bireylerine tahsisi yapılacak.

Korunan bireylere, okul, konut ya da iş yerine yaklaşmamasının sağlanacağı taslakla, şiddet uygulayan kişinin korunan bireyin eşyalarına da zarar vermesi engellenecek. Taslakla, şiddet uygulayan kişinin korunan bireyi iletişim araçları ile rahatsız etmemesine ilişkin de tedbirler alınacak.

Şiddet uygulayan kişinin, bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin yapılması sağlanacak.

İHTİYAÇ HALİNDE MADDİ YARDIM YAPILACAK

Taslakta, şiddet mağdurları için de düzenlemelere yer veriliyor. Mağdurun kamu kurum ve kuruluşunda çalışması halinde, iş yeri ya da iş alanı değiştirilebilecek.

Şiddet uygulanan kişinin ihtiyacı olması halinde ve lehine nafakaya hükmedilememesi ya da hükmedildiği halde tahsil edilememesi hallerinde maddi yardım yapılacak. Maddi yardımlar, bütçe kanunlarıyla belirlenen miktarda günlük ödeme şeklinde yapılacak. Bu ödemelerden vergi veya benzeri herhangi kesinti yapılamayacak. Ödemeler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bütçesinde yer alan ödenekten karşılanacak. Maddi yardımlar nafakanın tahsiline başlanması ile kesilecek.

Nafaka ödemekle yükümlü kılınan kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile bağlantısı olması durumunda, nafaka, korunan kişinin başvurusu aranmaksızın, ilgilinin maaş ya da ücretinden icra müdürlüğü tarafından tahsil edilecek.

Tedbir kararları duruşma yapılmaksızın verilecek. Ancak, hakim zorunluluk gördüğü hallerde duruşma yapabilecek. Koruyucu tedbir kararı mahkemece ivedikle Cumhuriyet başsavcılığına verilecek. Cumhuriyet başsavcılığı kolluk kuvvetleri marifeti ile kararın ilgililere tebliğini hemen sağlayacak ve uygulanmasını takip edecek.

BELGE İSTENMEDEN TEDBİR KARARI ALINABİLECEK

Tedbirler, Cumhuriyet başsavcılığının istemi veya korunan bireyin başvuruda bulunması üzerine, derhal duruşma yapılmaksızın ve şiddetin uygulandığı hususunda delil veya belge aranmaksızın verilecek.

Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde veya resmi çalışma saatleri dışında, Cumhuriyet savcısı tarafından da acil koruyucu tedbir kararı alınabilecek.

Şiddet uygulayan bireyin alınan tedbirlere uymaması halinde kolluk görevlilerince o yerden uzaklaştırılabilecek. Uzaklaştırma tedbirine uymayan kişiler hakkında yasal işlem yapılacak. Koruma tedbir kararlarının takibi, teknik araç ve yöntemler kullanılmak suretiyle de izlenebilecek.

Cumhuriyet savcısı veya ilgililer her zaman verilen tedbir kararının kaldırılmasını veya değiştirilmesini kararı veren hakimden isteyebilecek.

Kanunda öngörülen görevleri yerine getirmek üzere Cumhuriyet başsavcılıklarında ”Şiddetten Koruma Bürosu” kurulacak. Cumhuriyet başsavcısınca yeterli sayıda Cumhuriyet savcısı, bu büroda görevlendirilecek.

Büro, tedbir alınması gereken durumlarda, gecikmeksizin bu tedbirleri almak veya alınmasını sağlama, Aile mahkemesinden koruma tedbirleri alınması için talepte bulunma, kanunda düzenlenen suçlara ilişkin soruşturma iş ve işlemlerini yürütme, şiddet gören kişilerden yardıma, barınmaya veya benzeri diğer hizmetlere ihtiyacı olanlara ihtiyaç duydukları destek hizmetlerini sağlama, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışma, koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının tebliğini yapma ve yerine getirilmesini sağlamakla görevli olacak.

YARDIM MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİ HİZMET VERECEK

Denetimli serbestlik ve yardım merkezi müdürlükleri, korunan bireylere, hakları, destek alabilecekleri kurumlar, iş bulma ve benzeri konularda rehberlik yapacak.

Müdürlükler, ayrıca alınan kararların uygulanması, uygulamanın sonuçları ve taraflar üzerindeki etkilerini izlemekle yükümlü olacak ve korunan bireylerin karşılaştıkları psiko-sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde danışmanlık yapacak. İstek halinde şiddet uygulayan veya şiddet uygulama ihtimali bulunan kişiye psiko-sosyal danışmanlık hizmeti verecek.

Koruyucu tedbir kararlarının gereklerini yerine getirmeyen şiddet uygulayan veya şiddet uygulama ihtimali bulunan kişi, fiili başka bir suç oluştursa bile dört aydan sekiz aya kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

 

Benzer Yazılar

NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
  Uzun süredir İnternet üzerinden alışveriş yapmak en uygun fiyatlarla en iyi ürünleri almak anlamına gelmektedir. En uygun fiyatlara nasıl alışveriş yapacağınızı iyi bir araştırma ile güvenli mağazalardan alışveriş yaparak sağlayabilirsiniz. Bunun için yıllardır güvenle hizmet veren www.net-alisveris....
Sanal âleme esnaf sokağı
Yakın zamanda oldukça önemli bir artışın yaşandığı e-ticaret konusunda birçok markanın ve ayrıca tüm markaları bünyesinde bulunduran sitelerin online alışveriş olanakları çok fazla tercih edilmektedir. Bu durum kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesinin yanında oldukça uygun fiyatlar ile ürünlerin alı...

Yorumlar