Kişisel Site

cabadak_banner

Kamu-Özel Sektör Ortaklığıyla Girişim Sermayesi Modelleri Toplantısı

10 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 291 Görüntülenme
“Kamu-Özel Sektör Ortaklığıyla Girişim Sermayesi Modelleri” başlıklı toplantı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, İMKB Başkanı İbrahim Turhan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin ile Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur ve çok sayıda davetlinin katılımıyla 05 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
 
Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’deki girişim sermayesi destekli firmaların, girişim sermayesi fonu kullandıktan sonra ihracatlarındaki artış oranının yüzde 220 olduğunu belirterek, "Bu veri bize girişim ve risk sermayesi uygulamalarının, Türkiye’nin ihracatı açısından ne derece önemli olduğunu net şekilde göstermektedir" dedi.
 
Çağlayan, son dönemde "Girdi Tedarik" ve "İhracata Dönük Üretim Stratejileri" altında dikey bütünleşmeyi özendirici üretim ve ihracat modelleri üzerine politika tasarımları gerçekleştirdiklerine değinirken, hayalinin, "Türkiye’nin önce yurt içinde sonra bölgesinde, dikey entegrasyonu planlanmış ‘özel ekonomik bölgelerde’ üretimini tasarlayabilir hale gelmesi olduğunu söyledi.
 
Türk Yazılım Sektörü araştırmasının Türkiye’de küçük ölçekte faaliyet gösteren yazılımcıların, ihracat odaklı büyümesi önünde yurt dışı pazarlar hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması, finansmana erişim, hukuki ve mali durumlar ile idari konulara vakıf yeterli uzman ekibe sahip olunmaması gibi 3 temel sorun bulunduğunu tespit ettiklerini dile getiren Çağlayan, bu 3 sorunun KOBİ niteliğinde olan Türk firmalarının ortak sorunu olduğunu vurguladı.
 
Çağlayan, bu nedenle yüksek büyüme potansiyeli içeren teknoloji firmalarının istenen başarıyı sağlayabilmesi için risk sermayesi aracının yaygınlaşabileceği girişim ekosistemini geliştirmenin, ihracatın yüzde 60’ını gerçekleştiren KOBİ’lere yönelik daha fazla kaynak yaratılması açısından önemli olduğunu söyledi.
 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin katma değeri yüksek, inovasyon ve teknoloji odaklı ihracatın artmasına yönelik gayretlerin başarıya ulaşması için, Türk sanayisine sıçrama yaptırabilecek girişimcilerin uluslararasılaşması yönündeki sürece katkı vermeleri gerektiğini söyledi.
 
Türk sanayisi üretiminin ortalamada ancak yüzde 25’ini ihracata yönlendirebildiğini, sanayinin yurt içi pazarın yanı sıra daha fazla ihracat penetrasyonu sağlaması gerektiğini ifade eden Çağlayan, ancak bu şekilde döviz kazandırıcı işlemlerin hacmini artırabileceklerini kaydetti.
 

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar