Kişisel Site

cabadak_banner

Kamu-Sen: Yoksulluk sınırı 3 bin lira

17 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 396 Görüntülenme

Türkiye Kamu-Sen, Mart ayı için tek kişinin yoksulluk sınırını 1,512 lira 39 kuruş, 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırını ise 3,023 lira 40 kuruş olarak hesapladı.

Türkiye Kamu-Sen’in hesabına göre mart ayında bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 46,2’sini oluşturuyor. Türkiye Kamu-Sen, Mart ayı için tek kişinin yoksulluk sınırını 1,512 lira 39 kuruş, 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırını ise 3,023 lira 40 kuruş olarak hesapladı.

Konfederasyon, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezince, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Mart 2011 fiyatlarına göre hazırlanan “asgari geçim endeksi” sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Mart ayında bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 714 lira 9 kuruş olurken, ortalama 1,545 lira 4 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 46,2’sini oluşturuyor. Memur, maaşının yüzde 32’sini de konut gideri olarak kiraya veriyor, böylece maaşının yüzde 78,2’sini gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalıyor.

Memur diğer ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının yüzde 21,8’ini kullanıyor, ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart ayı maaşından geriye 336 lira kalıyor.

Araştırmada, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1,153 Lira 98 kuruş olarak hesaplandı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar