Kişisel Site

cabadak_banner

Kanserde en etkili tedavi yöntemi

8 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 416 Görüntülenme

Her geçen gün yeni bir aşama gösteren kanser tedavilerinde hala en etkili yöntem erken teşhis! Tedavi şansını artıran ve kolaylaştıran erken teşhis için belirli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmeyi ihmal etmeyin.

Kanserde en etkili tedavi yöntemi nedir?

Kanserde erken tanının önemi herkes tarafından bilinmelidir. Çünkü, bu dönemde teşhis edilen kanserlerin tedavi şansı yüksektir ve yüzde 75 kadarının vücudun gözle görülebilen veya basit yöntemlerle ulaşılabilen yerlerinde olması erken teşhisi kolaylaştırmaktadır. Kanserde erken teşhis için kanserin ön belirtilerine karşı dikkatli olunması, belirli aralıklarla sağlık kontrolleri önde gelen hususlardır. Kanserde erken teşhis tedavi şansını arttırır, kolaylaştırır, doku ve organ kaybını önler ve sakatlık bırakmaz, tedavi giderlerini azaltır.

Diğer tedavi yöntemleri nelerdir?

Kanserde daha güvenilir teşhis yöntemleri ve daha etkili tedavi şekilleri her geçen gün yeni bir aşama göstermektedir. İleriye yönelik yenilikleri değerlendirmeyi zamanına bırakarak, tümör bilimi olan onkolojinin klasik tedavi uzmanlıkları, tedavi şekil ve alanları şöyledir:

Cerrahi Onkoloji: Kanserin bugün en emin ve en iyi sonuç veren tedavi şeklinin uygulandığı uzmanlık dalıdır. Genellikle organ kanserlerinde ilk tedavi seçeneğidir. Bu tedavide kanserli doku ve yöresel lenf bezleri ameliyat ile çıkarılır.

Radyasyon Onkolojisi: Kanserli doku ve yöresel lenf bezlerindeki kanser hücrelerinin çoğalmasını önleme ve öldürülmesine yönelik radyoaktif ışınlama tedavisini uygulayan uzmanlık dalıdır. Genellikle ameliyat sonrasında yörede kalması muhtemel kanser hücrelerine karşı uygulanmakla beraber, bazı kanserleri daha iyi ameliyat edilebilir şekle getirmek için ameliyat öncesi de uygulanmaktadır. Kanserlerin bir grubu yalnız radyoterapi ile tedavi edilir.

Tıbbi Onkoloji: Kanser ilaçlarını uygulayan uzmanlık dalıdır. İlaçlar kan yolu ile bütün vücuda yayıldıkları için bu tedavi, yöresel tedavi olan radyoterapiden farklı olarak, sistemik etkilidir. Ameliyat ya da radyoterapiden önce veya sonra uygulandığı gibi, bu tedavilerle eş zamanlı da uygulanmaktadır. Ayrıca kanserlerin bir grubu yalnız ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Tıbbi onkoloji uzmanlığının tedavide kullandığı ilaçların sayısı, alanı ve uygulama yöntemleri gün geçtikçe genişlemektedir.

DR. GÜVEN ATASOY

Medical Park Bursa Hastanesi (0224) 444 44 84 info@medicalpark.com.tr

Bugün

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar