Kişisel Site

cabadak_banner

KANSERE EN ÇOK KİMLER YAKALANIYOR?

17 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 320 Görüntülenme

KANSERE EN ÇOK KİMLER YAKALANIYOR?Pittsburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma iyimser olmanın ömrü artırdığını ve kötümserlerin daha fazla kansere yakalandığını ortaya çıkardı.
Pittsburg Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, iyimserliğin hayatın zorlukları ve stresle mücadelede kişiye avantaj sağlamasının yanı sıra sağlıklı ve uzun hayatın kapılarını da araladığı ortaya çıktı. Kadın sağlığı girişimi programı kapsamında yapılan araştırmada, 100 bini aşkın 50 yaş ve üzerindeki kadınla görüşülerek, bu kişilerin karakter özellikleri tespit edildi ve sağlık durumları takibe alındı. Kötümserlerin kalp krizinden ölme riski, hayata daha pembe gözlükle bakanlara nazaran yüzde 30, kansere yakalanma riskleri ise yüzde 23 daha fazla. Uzmanlar, benzer durumun yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları için de söz konusu olduğunu belirtti.
Sigarayla kötümserlik arasında da ilişki olduğuna işaret edildi. Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Hilary Trindle, “Eğitim ve gelir seviyesi, hayat tarzı, fiziken faal olma, içki ya da sigara kullanıp kullanmama sağlık için önemli. Ancak iyimser yapıdakilerin daha düşük riske sahip olduklarını gördük. Bu ilişkinin tüm diğer faktörlerden bağımsız olması, araştırmayı yapan bizleri de şaşırttı” diye konuştu.
Uzmanlara göre, “çok az sayıda insan şanslı şekilde iyimser olarak doğmasına rağmen”, genelde iyimserlik, kötümser yapıda olanlar için bile biraz gayret göstererek öğrenilebiliyor. Dahiliye ve gastroentereloji uzmanı Dr. Önder Çolakoğlu, diyabet, kalp ve şekerin içinde bulunduğu bütün kronik hastalıkların temelinde vücutta bazı hormonların salgılanmasındaki aksaklıkların bulunduğunu belirterek, “Sıkıntı ve stres ise bu dengenin bozulmasını ciddi şekilde etkiler” dedi.
Stres ve karamsarlık içinde bulunan kişilerin vücut dengelerinin bozulduğunu, bu durumun da çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Çolakoğlu, insanların genellikle müzmin bir hastalığa yakalandıktan sonra daha az stresli bir hayata kendilerini alıştırmaya çalıştığını, önemli olanın hasta olmadan evvel bu alışkanlığı kazanmak olduğunu ifade etti.

Kaynak: http://www.bursadabugun.com/kansere-en-cok-kimler-yakalaniyor-/haber/20528/#ixzz1JoYVl7pk

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar