Kişisel Site

cabadak_banner

‘Karar ne kadar erken alınırsa…’

22 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 320 Görüntülenme

'Karar ne kadar erken alınırsa...'

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Fenerbahçe’nin, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) UEFA’ya karşı açtığı davayla ilgili endişeleri olmadığını belirterek, ”Kuşkusuz herkes kendi çıkarlarını koruyacaktır” dedi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan UEFA’nın 36. Olağan Kongresi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında UEFA Başkanı Michel Platini, Fenerbahçe ile ilgili sorulara Infantino’nun yanıt vermesini istedi.

Infantino, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne göndermeme kararı üzerine sarı-lacivertli kulübün CAS’ta hem UEFA’ya hem de TFF’ye dava açtığını belirterek, ”Bu dava CAS’ın önünde, göreceğiz. Tabii ki kimse yolunun mahkemeye düşmesinden memnun olmaz. Kuşkusuz herkes kendi çıkarlarını koruyacaktır. Biz herhangi bir endişe duymuyoruz. Biz UEFA kurallarını, statülerini korumakla mükellefiz” dedi.

Bir soru üzerine, ”Şike bu oyunun dürüstlüğünü etkileyen her şeydir” diyen Infantino, şöyle devam etti:

”Girişim de teşebbüs de olabilir. Bizim ilkemiz çok açık. Böyle davranışlar müsamaha görmez. Kuşkusuz, sonuca ulaşan şikeyle ulaşmayan arasında bir fark olabilir, ancak sonucu değiştirmez. Dün, ‘UEFA Disiplin Kurulu sadece suç örgütleri tarafından kendilerine şike teklif edildiğini UEFA’ya bildirmedikleri için iki hakemi ömür boyu men etti’ demiştim. Bu olay CAS’a intikal etti ve CAS bunu onayladı. Tabii ki her durumu kendi içinde araştırmak gerekir. Ne gibi deliller var, bakmak gerekir. Ondan sonra uygun yaptırımlar uygulanır.”

”TFF kararı alacaktır”

Türkiye’deki şike iddiaları konusunda karar alma yetkisinin TFF’de olduğunu vurgulayan Infantino, ”Görüşmelerimiz oldu, onlar da bunun kendi sorumlulukları olduğunu biliyorlar. Tedbirlerini alacaklarını söylediler. TFF bu kararı alacaktır. Bizce bu ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Bu iş sürüncemede kaldıkça Türk futbolunun imajı açısından kötü olur. Bu meseleler kolay değil. Bunu anlıyoruz. Onlar bir karar almazsa UEFA bu konuya bakacaktır” şeklinde konuştu.

UEFA Genel Sekreteri Infantino, UEFA’nın ne zaman devreye girebileceği konusunda bir soru üzerine ise şunları söyledi:

”En son kulüpler UEFA şampiyonası için kayıtlarını yaptırdılar. Disiplin soruşturması ayrı, cezai kovuşturma ayrıdır. Her kulüp UEFA şampiyonasına katılmak istiyor. Her kulüp bir deklarasyon imzalamalı şikeye bulaşmadığını teyit eden. Herhalde son tarih bu olabilir. Sporda kimseyi hapse atmazsınız, bir disiplin yaptırımı uygularsınız. Cezai kovuşturma yıllar sürebilir. Sporda disiplin soruşturması süratle tamamlanır.”

Finansal centilmenlik ile ilgili yönetmeliğin 2010 yılında kabul edildiğini ve yürürlüğe girdiğini kaydeden Infantino, ”İlk yaptırımlar 2013-2014 sezonunda olacak. Bu soruşturmalar açıldığında 2011-2012 ve 2012-2013 mali yılları dikkate alınır. Gerekirse 2013-2014 sezonundan itibaren artık yaptırım uygulanacak. Tedbirler kulüpler finansal durum komitesi tarafından takip edilecek. Bu komite cezaya karar verilebilir. Şampiyonlar Ligi’nden men etme gibi yaptırımlar uygulanabilir” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar

iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...
Seçim 2014, YSK Seçmen Sorgulama 2014, Nerede Oy Kullanacağım?
YSK 2014 Sandık yeri Sorgulama Seçim 2014, YSK Seçmen Sorgulama 2014, Nerede Oy Kullanacağım?  YSK kesinleşmiş aday listelerini açıkladı. YSK, 30 Mart 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde kimin, nerede oy kullanacağını internet sitesinden açıkladı.  Seçim 2014 www.ysk.gov.tr Nerede oy kullanacağım, hangi s...

Yorumlar