Kişisel Site

cabadak_banner

Kaşkaloğlu Konağı Restore Ediliyor

15 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 616 Görüntülenme

Malatva Valiliği, tarihi Kaşkaloğlu Konağı’nı restore edecek.

Malatya Valiliği tarafından restore edilecek olan Arapgir ilçesindeki 90 yıllık Kaşkaloğlu Konağı, Devlet Konuk Evi olarak kullanılacak.

KAŞKALOĞLU KONAĞI’NDA RESTORASYON BAŞLIYOR

Malatya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Malatya Valiliği, birçok farklı uygarlığın merkezi ve binlerce yıllık kültürel mirasın sahibi olan ilimizin tarihi ve kültürel dokusunun korunmasına özel önem vermektedir. Bu bağlamda tarihi değer taşıyan mekanların özgün yapısını değiştirmeden yeniden düzenlemek suretiyle mekan-insan münasebetini güçlendirme çalışmalarını sürdürmektedir. Bu dikkate değer çalışmalardan birisi de Arapgir ilçe merkezinde bulunan Kaşkaloğlu Konağı’nın yeniden düzenlenmesi ve tasarımlanmasıdır” denildi.

Arapgir ilçe merkezinde bulunan konağa adını veren konağın sahibi olan Rasim Kaşkaloğlu’nun Arapgir eşrafından olup, ticaretle uğraştığı ve 1946-1949 yılları arasında Arapgir Belediye Başkanlığı yaptığı ve 1975 yılında vefat ettiği aktarılan açıklamada, “Kaşkaloğlu Konağı üç tarafı bahçe ile çevrili 7 dönümlük bir parsel üzerinde bulunmaktadır. Konak bodrum katıyla birlikte üç katlı bir bina olup, 1920’li yıllarda yapıldığı bilinmekte ve 20. yüzyıl taş mimarisini yansıtması bakımından önem taşımaktadır” bilgisine yer verildi.

Kültürel özellikleri nedeniyle korunması gerektiği bildirilen Kaşkaloğlu Konağı’nın Vali Ulvi Saran’ın girişimleriyle satın alınarak restorasyon için projelendirildiği belirtilen açıklamada şu bilgiler aktarıldı:
“Projenin tamamlanmasıyla birlikte restorasyon çalışmalarına başlanılmıştır. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasından sonra Devlet Konuk Evi olarak hizmet vermesi planlanan konağın hizmete girmesiyle hem Arapgir ilçemize gelen misafirlerin daha nezih, ferah ve tarihi bir mekanda konaklamaları sağlanmış olacak hem de tarihi bir yapı gelecek nesillere aktarılmış olacaktır.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar