Kişisel Site

cabadak_banner

‘KOBİ’ler, Türkiye’nin ekonomisini geliştiriyor’

5 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 301 Görüntülenme

toki kayasehir evleri kayabasiABD’nin İstanbul Başkonsolosu Scott Kilner, 1980 sonrasında Türkiye ekonomisinin yaşadığı liberalizasyon sürecini ekonomik franchising olarak niteleyerek, ”KOBİ’ler, bu ekonomik franchisingler Türkiye’nin ekonomisini geliştiriyor. Bu dinamizm ABD için de son derece önemli. Türkiye’yi giderek artan ekonomik ortak haline getiriyor” dedi.

Kilner, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve ABD merkezli düşünce kuruluşu Amerika İlerleme Merkezi (CAP) tarafından düzenlenen ”Türk-Amerikan İlişkileri: Politika ve İş Geliştirme Konferansı”nın açılışında, geçen yıl Türkiye ekonomisinin etkileyici bir performans gösterdiğini ve küresel krizden çıkan ilk ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 10 yılda GSMH’sını 3 kata çıkardığını ve üretim anlamında değer zincirinde üst sıralara çıktığını söyleyen Kilner, ”1980’de İstanbul’a ilk gelişimde Türkiye ihracatının yüzde 36’si sanayi ürünleriydi, şimdi bu yüzde 90’a çıktı. Bu son derece dinamik bir ülke ekonomisine işaret ediyor” dedi.

Türkiye’ye ilk kez görevli olarak geldiği 1980’lerin başlarında ekonominin neredeyse tamamen kapalı olduğunu ve vatandaşların maddi ihtiyaçlarının karşılanamadığını kaydeden Kilner, sözlerini şöyle sürdürdü:

”1980’lerden başlayarak liberalizasyon ve ekonomiyi açma sayesinde bu adım adım gelişti. Ben bunu ekonomik franchising olarak adlandıracağım. Nüfusun büyük kısmına yayıldı bu. Sadece İstanbul’da değil, Orta Anadolu’da, Anadolu kaplanları, KOBİ’ler son derece mobilize olmuş durumdalar. Çok eskiye dayanmayan KOBİ’ler, bu ekonomik franchisingler, Türkiye’nin ekonomisini geliştiriyor. Bu dinamizm ABD için de son derece önemli. Türkiye’yi giderek artan ekonomik ortak haline getiriyor. Sadece ABD ürünleri için bir talep pazarı değil, aynı zamanda tedarikçisiniz.”

Türkiye’nin aynı zamanda ABD firmaları için bölgesel üretim ve ihracat anlamında ideal konumda bir platform olduğunu dile getiren Kilner, Türkiye’nin dinamizminin de ABD için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Kilner, ABD’li firmaların, Orta Doğu, Balkanlar, Orta Asya, Afrika’daki ülkelerde aktif olan Türk şirketleri ile ortaklık kurmak isteyeceklerini söyledi.

İki ülke hükümetinin de ekonomik ve ticari ilişkilere gittikçe artan bir öncelik verdiğini ve bu süreçte özel sektörün görüşlerine de büyük önem verildiğini ifade eden Kilner, ”Aradaki engelleri kaldırmak için hükümetler seviyesinde detaylı çalışmalar var. Burada bizim başarımız sizin başarınıza bağlıdır” dedi.

-”ÇELİŞKİLER YERİNE İŞBİRLİĞİNE ODAKLANMALIYIZ”-

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, CAP ile 2 yıl önce başlayan ilişkilerinin gelişimine ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, Türk Havayollarını (THY) Houston’a doğrudan uçuş açmaları için ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.

Türkiye’nin 2002’den bu yana önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini kaydeden Meral, soğuk savaş sonrasında uluslararası alanda ilişkilerin nasıl yönetildiğinin önem kazandığına işaret etti.

Meral, ”Çelişkiler yerine işbirliğine odaklanmamız gerekir. Başarımız da işbirliği listemizdeki unsurlara bağlıdır, çelişkiler listemize değil” dedi.

İki ülkenin uzun zamandır süregelen bir stratejik müttefikliği bulunduğunu, soğuk savaş döneminde güvenlik odaklı ilişkilerin, günümüzde iki ülke tarafından da çeşitlendirilmek istendiğini ifade eden Meral, Türkiye’nin bölgede artan gücünün, ABD’nin bölgedeki gerilimleri dindirmesinde yardımcı olduğunu belirtti.

Son zamanlarda Orta Doğu’daki durumun, bu ilişkinin önemini gösterdiğini söyleyen Meral, ”Bundan sonra Türkiye, ABD için bölgede daha da önemli bir müttefiktir. Bu, tüm hususlarda anlaşacağımız anlamına gelmemektedir, ama birbirimize katkı sağlayacağımız çok alan vardır” diye konuştu.

Meral, iki ülke arasındaki 16 milyar dolarlık ticaret hacminin yetersizliğine işaret ederek, ABD’de 15 eyalette toplam 18 ABD-Türkiye ticaret odası bulunduğunu, buralarda ortaklık anlaşmaları imzaladıklarını ve yeni ticari programlar geliştirdiklerini anlattı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar