Kişisel Site

cabadak_banner

Koç Holding 9 Ayda 55 Milyar TL Gelir Elde Etti

4 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 509 Görüntülenme

Koç Holding, 2011 yılının ilk dokuz ayında 55 milyar TL gelir elde ettiğini açıkladı.

Koç Holding, 2011 yılının ilk dokuz ayında toplam satış gelirlerini %43 artırarak 54.930 milyon TL’ye; faaliyet karını %35 artırarak 4.372 milyon TL’ye, azınlık payı sonrası net karını ise %16 artırarak 1.653 milyon TL’ye yükseltti.

Koç Holding, 2011 yılının ilk 9 ayında 1 milyar 653 milyon lira azınlık payı sonrası net kar açıkladı.

Koç Holding’den yılın ilk 9 aylık finansal sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Holding’in bu dönemde toplam satış gelirlerini yüzde 43 artışla 54 milyar 930 milyon liraya ve faaliyet karını yüzde 35 artışla 4 milyar 372 milyon liraya çıkardığı bildirildi.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, yaptığı değerlendirmede, 2011 yılının son çeyreği itibariyle küresel ekonominin çok zorlu bir dönemden geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Bir yandan Avrupa ekonomisine ilişkin belirsizlikler, bir yandan gelişmekte olan ülkelerde ekonomilerin soğuma eğilimlerini gösteren veriler, bir yandan da Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi yeniden yapılanma önümüzdeki dönemin oldukça zor bir süreç olacağını gösteriyor. Bu dönemde risklerimizi iyi yönetmeli, uzun vadeli ve karlı büyüme stratejilerine odaklanmalı, sektörlerimizi ve rekabeti global ölçekte analiz ederek bu konjonktürün getireceği fırsatları da en iyi şekilde takip etmeliyiz. Küresel ekonomi zor bir dönemden geçiyor. Aldığımız tedbirler, yatırımlarımız ve güçlü bilançomuzla bu dönemden güçlenerek çıkmayı hedefliyoruz.”

”Yatırım fırsatlarını kovalıyoruz”

Durak, yaşanılan bu zor döneme karşın uzun vadeli hedeflerinden taviz vermeksizin odaklandıkları tüm sektörlerde yatırımlarına devam ettiklerini, Türkiye ekonomisine değer katacak ve şirketlerinin global piyasalarda tanınmasını sağlayacak yatırım fırsatlarını kovaladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Ülkemizin potansiyeline olan inancımızla, gerekli olan durumlarda borçlanarak büyük ölçekli yatırımlara imza atmaktan kaçınmıyoruz. Geçtiğimiz ay Tüpraş’ın 2,4 milyar dolarlık yatırımı için yaklaşık 2,1 milyar dolar tutarında borçlanma gerçekleştirdik. 10’un üzerinde global finans kuruluşunun katılımı ile oldukça iyi koşullarla sağladığımız bu kredi, böylesine zorlu bir ortamda Koç Topluluğu’na ve Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesidir. Bir yandan mevcut iş kollarında büyüme fırsatlarını değerlendiriyoruz, bir yandan da fark yaratabileceğimize inandığımız yeni yatırım fırsatlarını takip ediyoruz.”

Otomotiv sektörü için 2011’in rekor bir yıl olduğunu, dördüncü çeyrekte bu alandaki yatırımlarının hız kazanacağını, bir süredir ihracat yaptıkları ülkeleri çeşitlendirerek coğrafi risklerini azaltmayı hedeflediklerini ve otomotiv şirketlerindeki kapasite kullanım oranlarının yüzde 90’lı seviyelere yaklaştığını belirten Durak, 2012’nin ilk yarısında bir yavaşlama olsa dahi ikinci yarı itibariyle sektörün yeniden hız kazanacağına inandıklarını ifade etti.

Turgay Durak, Türkiye’deki taşıt sahiplik oranlarının henüz çok düşük olduğunu ve istikrarlı bir ekonomik büyüme ortamında otomotiv sektörünün de büyümeye devam edeceğini öngördüklerini vurguladı.

”Yurt dışı pazar paylarımızı artırıyoruz”

Turgay Durak, hedeflerinin odaklandıkları sektörlerde sadece Türkiye’de değil, dünyada güçlü markalar yaratmak olduğunu, dayanıklı tüketimde Arçelik’in artık Türkiye’nin yanı sıra, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’da da üretim yaparak 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.

Koç Holding Üst Yöneticisi Durak, ”En önemli ihraç pazarımız olan Batı Avrupa pazarındaki daralmaya rağmen Arçelik’in yurt dışı satışları, kur artışının da etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında artış kaydetti. Beko markası, 13 Batı Avrupa ülkesi toplamında sıralamadaki konumunu koruyarak ilk 5 markadan biri oldu. Ürün çeşitliliğine, hizmet kalitesine ve enerji verimliliğine büyük önem vererek yurt dışı pazar paylarımızı artırıyor ve ürünlerimizin imajının güçlenmesi için yatırımlar yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bankacılığın, en önem verdikleri sektörlerden biri olduğuna işaret eden Durak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Yapı Kredi Bankası’nın 300 yeni şube açacağını ve bin 500-2 bin arasında yeni istihdam yaratmayı hedeflediğini bildirdi.

Bir yandan büyük ölçekli yatırımlarla destek oldukları Türkiye ekonomisini bir yandan da kredi kanalıyla desteklediklerini dile getiren Durak, KOBİ’lerin desteklenmesine önem verdiklerini ve Yapı Kredi Bankası’nın bu yıl eylül ayı itibariyle KOBİ kredilerinde sektörün iki katı üzerinde büyüdüğünü vurguladı.

”İstihdamda sürekliliği devam ettiriyoruz”

Koç Topluluğu olarak küresel piyasalarda yaşanan zorluklara ve mevcut konjonktüre rağmen istihdam yaratmaya devam ettiklerini belirten Durak, 2010 sonunda 73 bin 63 kişiye sağlanan istihdamı, Eylül 2011 itibariyle 80 bin 859’a çıkardıklarını, böylece son 3 ayda bin 515 yeni istihdam sağladıklarını kaydetti.

Turgay Durak, Koç Topluluğu’nun 85 yıllık ”başarı” hikayesinin arkasında yenilikçiliğe, öncülüğe ve ARGE yatırımlarına verdikleri önemin büyük payı olduğunu vurgulayarak, Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2010 ARGE devleri raporunda 3’ü Koç Topluluğu’ndan olmak üzere Türkiye’den 4 şirketin yer aldığını, dünyada en çok ARGE harcaması yapan şirketler sıralamasında da Koç Holding’in 562., TOFAŞ’ın 939. ve Ford Otosan’ın bin 232. olduğunu bildirdi.

Durak, Türkiye’yi derin bir üzüntüye sürükleyen Van depreminin hemen ardından Koç Topluluğu şirketlerinin arama kurtarma ekipleri ile bölgeye destek verdiğini, bölgedeki ihtiyaçları belirleyerek yardım faaliyetlerine başladıklarını da hatırlatarak, şunları kaydetti:

”Bölgeye ilk aşamada çok sayıda çadır ve çeşitli ebatlarda tüp gaz ve gıda malzemesi gönderilmiş ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Devamında, çadır kentlerde kullanılmak üzere ısıtıcı, katalitik soba, ocak, LPG ile çalışan aydınlatma cihazları, jeneratörler ve ilgili ekipmanlar ulaştırılmıştır. Halen ısıtıcıların tüp gaz ihtiyaçları ve jeneratörlerin yakıtı tarafımızdan karşılanmaktadır. Şirketlerimizin yardımları yanında, çalışanlarımız tarafından oluşturulan ve içinde acil ihtiyaç maddelerinin de bulunduğu çok sayıda TIR ve kamyon deprem bölgesine ulaşmıştır. Koç Topluluğu ve bu toplulukta görev yapan 80 bin çalışanımız yardım için seferber oldu. Giderek ağırlaşmakta olan kış koşullarında bölgeye olan desteğimiz devam edecek.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar