Kişisel Site

cabadak_banner

Kooperatiflerin Yerini Özel Sektör Aldı

15 Aralık 2012 | Yazar: Enupenvemenia | Henüz yorum yapılmamış | 2.035 Görüntülenme

Kooperatiflerin Yerini Özel Sektör AldıEskiden ar ve orta gelirli vatandaşın ev sahibi olmak için öncelikli olarak tercih ettiği kooperatifler konut teslimat sürelerinin uzun ve sorunlu olması sebebiyle yerini özel sektöre bıraktı..

Kooperatifler yerini özel şirketlere bıraktı! başlığıyla aldığımız haber ile ilgili OnlineHaber sorumlu tutulamaz, OnlineHaber.com.tr bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yapı İzin İstatistikleri verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın 9 ayında yapı izin belgesi verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 azalarak 63 bin 76′ya geriledi.

Aynı dönemde izin belgesi alan kooperatif binalarının sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 gerileyerek bin 894′e düştü. 2010 yılının 9 ayına göre yaşanan daralma da yaklaşık yüzde 57 oldu.

Bir daireli ikamet amaçlı binaların sayısı yüzde 46,4 azalış kaydederek 728′e, iki ve daha fazla daireli binaların sayısı da 51,2 düşerek 695′e geriledi.

TİCARETE KAYDI

Öte yandan, 2011 Ocak-Eylül-2012 Ocak-Eylül arası dönemde yapı kooperatiflerinin sahip olduğu ticari amaçlı binaların sayısında artış yaşandı.

Buna göre, toptan ve perakende ticaret binalarının sayısı yüzde 43,5 artışla 184′ten 264′e, işyeri binalarının sayısı da yaklaşık 7 kat artarak 16′dan 126′ya çıktı.

Değer açısından değerlendirildiğinde ise yapı izin belgesi verilen kooperatif binaları yüzde 53,4 değer kaybederek 1,2 milyar liraya geriledi.

Yapı izni verilerin kooperatif binalarındaki daralmaya karşın, özel sektör binalarının toplam binalar içindeki payı yüzde 92,4′e ulaştı.

Bu yılın 9 ayında özel sektörün sahip olduğu bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalarak 58 bin 286′ya gerilemesine karşın, 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,4 arttı.

Özel sektör binaları içinde bir ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların oranı yüzde 89 olarak gerçekleşti.

İkamet amaçlı binaların toplam değeri de geçen yılın Ocak-Eylül dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 0,5 düşerek 39,4 milyar liraya geriledi.

KAMUDA DAHA AZ AMA DAHA DEĞERLİ BİNA

Öte yandan, toplam binalar içindeki payı sınırlı olan kamu sektörüne ait binaların sayısında da gerileme yaşandı.

Söz konusu bina sayısı geçen yılın 9 ayına göre, yüzde 7,1 azalarak 2 bin 896′ya düşmesine karşın, binaların toplam değeri yüzde 10 civarında artarak 5 milyar liradan 5,5 milyar liraya çıktı.

Kamuya ait binaların yüzde 66′sını ikamet amaçlı binalar oluştururken, kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları 371 ile ikinci sırada yer aldı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar