Kişisel Site

cabadak_banner

KOSGEB Van Felaketinin Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor

19 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 179 Görüntülenme

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB İdare Başkanlığı’nın, Van ili ve ilçelerinde yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarmak amacıyla esnaf, sanatkârlar ve KOBİ’lere yönelik iki ayrı yeni kredi programının uygulanacağını açıkladı.
 
Ergün, 8. Hükümetlerarası Genel Kurul toplantısı ve komite toplantılarının açılışının ardından, basın mensuplarının Van’daki depremde zarar gören esnafa yönelik destekler konusundaki sorularını yanıtladı.  
 
Zaman zaman doğal afetlerle ilgili özellikle o bölgede ticari hayatın canlanması ve afetlerden zarar gören esnaf ve sanatkârın, KOBİ’lerin, işletmelerin yeniden kendilerini yeni döneme uyarlayabilmeleri için bazı destek programları hazırladıklarını ifade eden Ergün, Van için de özellikle oradaki tahribatın ağırlığını görerek bir destek programı hazırladıklarını belirtti.
 
Ergün, ”Genel destek programını biraz daha revize ederek, öncelikle Van ilindeki zarar görsün görmesin, herhangi bir yıkıma uğrasın uğramasın, bütün KOBİ’ler için, esnaf ve sanatkâr için üst limiti 30 bin lira olan, bir yılı ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli ve faizsiz bir kredi paketi açmış bulunuyoruz. Kredi faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmış olacak” dedi.
 
Öbür taraftan işyeri zarar gören, malını kaybeden, malı zarar gören ve yeniden işyerini kurmak, canlandırmak için finansmana ihtiyacı olan işletmelere de üst limiti 100 bin lira olan ve yine 1 yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli ve faizsiz ikinci bir kredi paketi açtıklarını bildiren Ergün, ”Yine bunun da zarar görenler için 30 bin lira üst limiti olan, zarar görsün görmesin Van’daki işletmeleri kapsayacak. Bu ekonomiyi canlandırmak amacıyla, diğeri ise işyeri zarar görenlerin yeniden işyerlerini kurması amacıyla verilen bir kredi” diye konuştu.
 
Bakan Ergün, birinci kredi paketinden 5 bin işletmenin yararlanacağını düşündüklerini ve orada 150 milyon liralık kredi hacminin oluşmuş olacağını, üst limiti 100 bin lira olan ikinci kredi paketindense yaklaşık 1.000 işletmenin yararlanacağını düşündüklerini kaydetti.
 
Van merkez ve Erciş’te geçen hafta yapmış oldukları gözlemlerde, yaklaşık 1.000 işletmenin zarar gördüğünü ve bu kredi limitinden yararlanmak isteyeceğini tespit ettiklerini dile getiren Ergün, ”6 bin işletme 250 milyon liralık bir kredi hacminden yararlanma imkânı bulmuş olacak” dedi.
 
Kredilerden ne zaman faydalanılacağına ilişkin bir soruya karşılık da Ergün, ”Arkadaşlarımız bunun hazırlıklarını hemen yapıyorlar. Hiç gecikmeden hemen bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar bankalarla anlaşmalar yapılacak ve aralık ayından itibaren de arkadaşlarımız oradaki esnaf ve sanatkarımız, KOBİ’lerimiz bu imkandan yararlanmaya başlayabilirler” yanıtını verdi. 

 

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar