Kişisel Site

cabadak_banner

Kriz kahini Roubini Türkiye’yi uyardı

17 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 482 Görüntülenme

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve Adana’da düzenlenen konferansa katılan “Kriz kâhini” Nouriel Roubini, Türkiye’nin bugünkü durumunun 10 yıl önceki durumuyla karşılaştırıldığında oldukça iyi olduğunu söyledi. Ancak Roubini, risklere dikkat çekti.

TÜRKİYE DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK

Roubini, Türkiye’nin kredi notunun Fitch tarafından “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltilmesinin olumlu ve olumsuz yanlarına da dikkat çekti. “Bana soracak olursanız” diye söze başlayan Roubini şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’nin olumlu yönleri olumsuz yönlerinden daha ağır basıyor. Bu nedenle Fitch, Türkiye’nin notunu çok uzun zaman sonra yatırım yapılabilir seviyeye yükseltme kararını verdi. Önümüzdeki aylarda Moody’s ve S&P de büyük ihtimalle kararlarını verecekler. Fitch’in notu yükseltmesi iyi haber. Daha fazla yatırımcı Türkiye’ye para aktaracak demektir. Türkiye’nin yolu bence doğru istikamet. Ama hem ekonomik hem de diğer alanlardaki reformların devam etmesi lazım ki ülke daha güçlü olsun. Türkiye doğru yönde giden ülkelere bir örnek.”

CARİ AÇIK YABANCI PARAYLA KAPATILMAMALI

Türkiye’nin önündeki zorluklara da değinen Roubini, “Hiçbir ekonomi mükemmel değildir. Elbette bazı zorlukların üstesinden gelmek gerekiyor ve bunların bazıları daha kısa vadeli, bazıları daha uzun vadeli. Türkiye’de ekonomik büyüme yavaşladı ve işsizlik oranıysa yüksek. Bunların bazıları iç bazıları dış faktörlere bağlı. Ülkede hâlâ çok ciddi bir ticaret açığı ve cari açık bulunuyor. Yani bir kırılganlık var. İhracat ithalattan daha yüksek. Bu kadar büyük cari açığı olan bir ülke dolayısıyla finansal baskılar altında kalacaktır. Özellikle açık, yabancı para biriminden borçla ya da kısa vadeli borçla kapatılmaya çalışılırsa o zaman ciddi bir kırılganlık doğar” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE ENFLASYON ORANI HALA ÇOK YÜKSEK

Roubini, Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönem için uygulayabileceği para politikalarına ilişkin olarak şöyle konuştu: “Türk Lirası uzun süre boyunca çok güçlüydü. ‘Belki de o yüzden cari açık yükseldi’ diyoruz. Ancak liranın bir parça değer kaybetmeye başladığını gördük. Enflasyon oranı hâlâ çok yüksek. Merkez Bankası’nın koyduğu hedeften yüksek. Bu nedenle Merkez Bankası tarafından bir karar alınması gerekiyor. Büyüme diyorsanız, o zaman faiz oranlarını düşürmeniz lazım ki ekonomik büyümeyi canlandırabilesiniz. Ama enflasyon ve cari açık sizi rahatsız ediyorsa ve bunun üzerine faizleri düşürürseniz, kredi patlaması olabilir, aşırı derecede tüketim harcaması olabilir, daha fazla ticaret açığı ve enflasyon doğabilir. Bu nedenle bir yandan enflasyonu düşürmek, bir yandan ekonomik büyümeyi güçlendirmek, para politikası açısından çok da kolay değil. Bunlar makroekonomik zorluklar. Türkiye’nin kırılganlıklarından biri de şu; net olarak petrol ve enerji ithalatçısı. Petrol fiyatlarındaki artış büyüme, enflasyon ve ticari dengeler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar