Kişisel Site

cabadak_banner

Küçük Konut Talebi Artıyor

20 Kasım 2012 | Yazar: Enupenvemenia | Henüz yorum yapılmamış | 399 Görüntülenme

Türkiye’de hane nüfusunun azalması, birlikte yaşayanların artması,genç ve yaşlıların tek başlarına veya arkadaşlarıyla yaşamaya başlaması gibi faktörler küçük konuta olan talebin her geçen gün artmasını sağlıyor.

Küçük konutlara olan talebin daha da artacağını belirten Eva Gayrimenkul Değerleme Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, küçük konutun piyasadaki yeni trend olduğunu ifade etti.

Eva Gayrimenkul Değerleme Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, mevcutta artış gösteren küçük konut grafiğinin daha da artıracağını belirtti. 2023’te konut beklentilerini ve bu talepleri belirleyecek özellikleri değerlendiren Yazıcı, önümüzdeki dönemde birinci tercih olarak 110-125 m2 arası 2+1 ve 3+1 konutlara talep olacağı, ikinci tercihin ise 75-90 m2 arasında 1+1 ve 2+1 konutlara olacağını belirtti. Yatırım amacı ile ise daha küçük konutların talep göreceğini öne süren Yazıcı, konutta bugün için en fazla talep edilen fiyat aralığının ise 75-125 bin dolar arasında olduğunu ifade etti.

KONUT talebini 4 temel unsur olan mülkiyet durumu, hane halkı değişimi, yatırım eğilimi ve gelir artışına bağlayan Yazıcı, Türkiye’de nüfusun 2023’ten sonra yaşlanmaya başlayacağını belirterek, bu durumda konut ve gayrimenkul geliştiricilerinin yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarına uygun geliştirmeler de yapması gerektiğini vurguladı. Yazıcı, ’10 yıl sonra bu segmentte oluşacak talep şimdiden sinyallarini veriyor ona göre de sektörün pozisyon alması gerekli’ dedi.

Yeni trend küçük konut olur
YAZICI, ‘Türkiye’de hane halkı sayısı bugün 4.12 ama 2023’e kadar 3,79’a düşmesini bekliyoruz. Evli olmayıp öğrenci, yaşlı gibi birlikte yaşayanların sayısı artıyor. Yani farklı ihtiyaç ve arayışlar nedeni ile daha küçük konutlara kayma eğilimi görmeye gelecekte de devam edeceğiz gibi görülüyor’ dedi.

Kaynak: Akşam

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar