Kişisel Site

cabadak_banner

Maaş Kredisi Yada Ek Hesaba Dikkat

6 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 389 Görüntülenme

Genellikle yüzde 4 civarında faizi olan ve maaş kredisi olarak adlandırılan bu kredinin bankamatik kartındaki maaş limitine eklendiği, kullanıldığında faiziyle birlikte ay başında maaştan otomatik olarak çekildiği belirtildi.
Yaygınlaşmaya Başladı

Maaş kredisinin rahatça kullanılabilmesi, faizinin yüksekliğinin bazı çalışanlar tarafından farkına varılamaması ya da bazı çalışanların son çare olarak bu yola başvurmaları nedeniyle yaygınlaşmaya başladığına dikkat çekilen araştırmada; çalışanların yüzde 60’ının maaş kredisinin bulunduğu ve bazı memurların bu kredi limitinin hepsini kullandığı vurgulandı.

Araştırmada, maaş kredisi kullanımı ve bunun memurlara geri dönüşü konusunda şu örneğe yer verildi:
“Bir çalışanın ay içerisinde gelirinden 100 lira daha fazla harcama yapmak zorunda kalması ve bu açığı maaş kredisi ile finanse etmesi durumunda, ay sonunda maaşından yüzde 4 faizi ile birlikte toplam 104 lira kredi borcu tahsil ediliyor.
Maaşını 104 lira eksik alan çalışan, bu kez de 104 lira çekebiliyor. Ay sonunda ise faiziyle birlikte 108.16 lira borç ödemesi gerekiyor.
Açığını kapatamayan çalışan, aynı şekilde faizlerini de çektiği krediye yansıtırsa, 100 lira borç için 12 ayda 362, 24 ayda bin 664, 36 ayda da toplam 4 bin 470.22 lira faiz ödemek zorunda kalıyor.”

Düzenleme Şart
Yapmış oldukları araştırmayı değerlendiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarının azami yüzde 2.12 olacağı yönündeki kararını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bankaların, kredi kartı azami faiz oranlarından bile çok daha yüksek faizli maaş kredisi uygulamaları ile memurlar mağdur edilmektedir. Bu durumun düzelmesi amacıyla yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için girişimlerimizi sürdüreceğiz.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar