Kişisel Site

cabadak_banner

Mağdur Olmamak İçin Deprem Sigortası Yaptırın

6 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 311 Görüntülenme

Mağdur Olmamak İçin Deprem Sigortası YaptırınEvinizi deprem ve depremin sebep olduğu yer kayması, tsunami, infilak, yangın gibi durumlara karşı sigortalatmak ve mağdur olmamak için deprem sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Konut kredisi ile ev alırken zorunlu olarak yaptırılan konut ve deprem sigortaları ev sahiplerini büyük finansal kayıplardan koruyor.

Marmara Depremi’nin sebep olduğu yıkımın ardından devletin yeniden inşa maliyetlerini azaltmak ve halkın mağduriyetini önlemek amacıyla Deprem Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu ve 2000 yılından itibaren zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatıldı. Ev sahipleri bu sigortayla deprem ve depremin sebep olduğu yer kayması, tsunami, infilak, yangın gibi durumlara karşı azami 150.000TL’ye kadar güvence altına alınıyor. Sigorta kapsamı sadece yıkılan evleri değil hasar durumlarını da içerdiği için konutta oluşan deprem kaynaklı hasarların onarım bedellerini karşılayabiliyor.

Türkiye’de senelik olarak düzenlenen 3,5 milyona yakın DASK poliçesinin 1/3’ü hali hazırda açık olan konut kredilerinden geliyor. Krediyle konut alırken fazladan masraf olarak görülebilen sigortaların önemi yakın zamanda yaşanan Van Depremi gibi felaket durumlarında ortaya çıkıyor. Yayınlanan DASK istatistiklerine göre, kuruluşundan bugüne 14 bin adet hasar dosyası için toplam 46 milyon TL ödeme yapan DASK’ a, sadece Van depremini takiben 2011 yılı sonuna kadar 6 binin üzerinde hasar ihbarı ulaştı.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan ev satın alacak vatandaşları tapu işlemlerini takiben DASK ve konut sigortalarını geciktirmeden yaptırmaları konusunda uyardı. Konut kredisi ile konut satın alma işleminde dahi bankaların zorunlu sigortaların kredi kullandırımından bir süre sonra yapılmasına imkân tanıyabildiklerini belirten Tekinturhan, “Kimse yarın deprem olup evinin hasar göreceğine inanmak istemez, ancak bu riski almamak için kredi sözleşmesi imzalanıp tapu işlemleri tamamlandığında sigortaların da yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var.” dedi.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....

Yorumlar