Kişisel Site

cabadak_banner

Medvedev: Libya’da askeri operasyonda yer almayız

6 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 381 Görüntülenme

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Libya’da istikrarı sağlamak için düzenlenen askeri operasyonlarda yer almalarının mümkün olmadığını söyledi.

“Bölgede devam eden çatışmaların barışçıl yollarla, asker kullanmadan uluslararası aracılık temelinde çözülmesini destekliyoruz” çağrısı yapan Medvedev, tansiyonun yüksek olduğu bölgede Rusya’nın hiç bir zaman askeri operasyonlara katılmayacağını belirtti. Medvedev çatışmalara müdahil olmak yerine aracı olmanın doğru olacağını vurguladı.

Kremlin’de düzenlenen üst düzey komutanların atanması ile ilgili törende konuşan Medvedev, Kuzey Kafkasya’da sosyo-politik durumu istikrarsız hale getirecek girişimlerine karşı önleyici tedbirlerin alınmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde 17 Mart’ta alınan 1973 nolu karar çerçevesinde Libya’da sivillerin korunmasına yönelik uçuşa kapalı alan ilan edilmişti. Rusya ve Çin’le birlikte beş ülke karara çekimser oy kullanmıştı.

NATO’YA “TARAF OLMA” UYARISI

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’da Libya’da muhalefetin NATO’dan daha aktif destek talebinde bulunması ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Uçuşa kapalı olan oluşturulmasının hedefinin sivilleri korumak olduğuna değinen Lavrov, “İsyancıların NATO’dan daha fazla askeri destek istediği yönünde duyumlar alıyoruz. Bu çok farklı bir konu. Güvenlik Konseyi kararına aykırı… Sivil savaşa müdahil olmak anlamına geliyor…” uyarısı yaptı.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Dipu Moni ile görüşmesi sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrov, Arap Ligi ve Afrika Birliği’nin bölgeyi ziyaret ederek sorunun çözümünde daha fazla etkin olmaları gerektiğini kaydetti.

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
Sanal âleme esnaf sokağı
eBay'in iştiraki GittiGidiyor.com, 'cadde' konseptine yeni bir boyut kazandırdı. Happy Center'la anlaşarak site içinde süpermarket açan şirket aynı stratejiyi mobilya, hırdavat, çocuk gibi alanlarda uygulamak için markalarla görüşüyor Teknoloji ürünlerine getirilen taksit kısıtlaması, cirosunun büyük kısmını bu ...

Yorumlar