Kişisel Site

cabadak_banner

Megaupload Kapandı Ve Sahibi Gözaltında

22 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 345 Görüntülenme

megaupload

En önde gelen dosya paylaşım sitelerinden birisi olan Megaupload kapatıldı. Dahası uluslararası organize suç örgütü kurmakla suçlanan firmanın aralarında kurucusu Kim Schmitz’in de bulunduğu üst düzey 4 yöneticisi gözaltına alındı ve akabinde tutuklandı.

FBI’ın yerel güvenlik güçleriyle işbirliği yaparak gerçekleştirdiği operasyonun birbiri ile bağlantılı fakat içerik bakımından farklılaşan iki nedeni var.

Bunların ilki tahmin edeceğimiz gibi sitenin korsan içerik barındırması. Şöyle ki, telif hakkı sahipleri, Megaupload yüzünden 500 milyon dolar zarara uğradığını belirtiyorlar, zaten gerisi belli olduğundan detaylara girmeye gerek yok. Şikayet inceleniyor, haklı bulunuyor sonra da site kapatılıyor.

İnternet ve dosya paylaşım dünyasının dev isimlerinden Megaupload kapatıldı. Dünyadaki 13. popüler site olan Megaupload, SOPA yasasının amacı gibi korsan yazılım sebebiyle kapatıldı ve kurucusu Kim Dotcom gözaltına alındı.

Zaten bir süredir erişim sağlanamayan Megaupload’a, erişim yasağı konulduğu sonradan ortaya çıkmıştı. SOPA yasası nedeni ile büyük internet siteleri kendilerini bilerek bir süreliğine kapatıyorlar. Megaupload da bunlara destek vermişti. Tam da bu sırada savcılar tarafından yapılan baskın akılları karıştırıyor.

ABD Federal savcıları, korsanla mücadele yasasının ihlali sebebiyle Megaupload’a baskın yaptılar. Megauplad içerisindeki korsan yazılımlar ile 500 milyon dolarlık zarara sebebiyet vermekle suçlanıyor. Bu yüzden 175 milyon dolar gelir elde ettiği öne sürülen Kim Dotcom için 45 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diğer dosya paylaşım sitelerindeki durum ne olacak merak konusu. Ayrıca bir gerçek karşımıza çıkıyor. ABD, protesto eden büyük siteleri pek takıyormuş gibi gözükmüyor.

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar