Kişisel Site

cabadak_banner

Memur ve emekli zamlı maaş alacak

28 Haziran 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 328 Görüntülenme

Memur ve emekli zamlı maaş alacak
Temmuz ayı, geçimini maaşla sağlayan birçok kesim için zam dönemi…

Önümüzdeki ay, 2,5 milyon memurun yanı sıra 9 milyon emekli ile asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi zamlı maaş alacak.

Kamuda çalışan memurlar için zam oranı yüzde 4 olacak. Eşi çalışmayan memurlara ise 20 lira aile yardımı zammı verilecek. Böylece halen 1.460 lira olan hizmetli maaşı, 58 lira artarak önümüzdeki ay 1.518 TL’ye çıkacak. Eşi çalışmıyorsa aile yardımı ile bu miktar 1.538 lirayı bulacak.

Memur maaşlarındaki artış, memur emeklisine de aynı şekilde yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında da önümüzdeki ay yüzde 4’lük artış yapılacak. Buna göre halen 710 lira alan en düşük SSK emeklisinin eline 739 lira geçecek. 434 lira alan en düşük Bağ-Kur emeklisi ise 451 lira alacak.

Türkiye’de her yıl üç ücretli grup için zam heyecanı yaşanıyor. Bunların başında kamu çalışanları olarak da nitelenen memurlar geliyor. Memurları temsil eden sendikalarla hükümet, zam pazarlığı için her yıl ağustos ayında masaya oturuyor. Verilen zam, ocak ve temmuz olmak üzere iki dönem halinde ücretlere yansıtılıyor. Emeklinin alacağı zammı ise hükümet tek taraflı olarak belirliyor. Asgari ücretlinin zammı da sendikalar ile hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından her yıl kasım-aralık döneminde belirleniyor. Emekli ve asgari ücretlinin maaş artışı da, memurlarda olduğu gibi ocak ve temmuzda maaşlara ekleniyor.

Yaklaşık 2,5 milyon memur, 2011 yılının ikinci zammını temmuz maaşıyla alacak. Memur maaşlarında yüzde 4 artış sağlanacak. Ayrıca aile yardımı 20 TL artacak. Zamla birlikte 1.460 lira olan hizmetli maaşı, 58 lira artarak önümüzdeki ay 1.518 TL’ye çıkacak. 13/1’deki memurun 1.496 lira olan maaşı da 60 lira artarak 1.556 liraya yükselecek. Eşi çalışmayanlar için 20 TL’lik aile yardımı ile maaşı 1.576 TL olacak. Müsteşarın maaşı ise 5 bin 144 TL’den 5 bin 350 TL’ye çıkacak.

Temmuzda aylıklarını zamlı alacak bir diğer grup da emekliler. Memur emeklilerine memurlara yapılan oranda zam yapılacak. 5 milyon 580 bin kişilik SSK emeklisi ile 2 milyon 169 bin kişilik Bağ-Kur emeklisinin maaşı ise yüzde 4 artacak. Böylece halen 574 lira olan Bağ-Kur esnaf emeklisinin maaşı temmuzda 597 liraya çıkacak. Maaşı 23 lira artmış olacak. En düşük maaş alan SSK tarım emeklisinin 555 lira olan aylığı, temmuzda 577 TL’ye çıkacak. Maaş artışı 22 lira olacak. En düşük Bağ-Kur çiftçi emeklisinin maaşı 434 liradan 451 TL’ye çıkacak. Maaş artışı 17 lira olacak. SSK emeklisinin maaşı da 710 liradan 29 liralık artışla 739 liraya yükselecek.

Benzer Yazılar

Gaming İstanbul 2017’ye yoğun ilgi gösterdiler Oyunseverlerin buluştuğu Gaming İstanbul 2017 (GIST 2017) oyun fuarının ikinci gününde de etkinliğe yoğun bir katılım gerçekleşti.  Gaming İstanbul 2017'ye yoğun ilgi gösterdiler. 2-5 Şubat’ta İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen fuarın ikinci  gününde...
alis veris
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ticaret sitelerinin kayıt altına alınacağı ve isteyen herkesin artık ticaret sitesi açamayacağı belirtildi. Son dönemlerde internet üzerinden yapılan satışlarda çok fazla kişinin mağdur duruma düşmeye başlaması düzenleme yapılmasını da zorunlu ...
Sanal âleme esnaf sokağı
Yakın zamanda oldukça önemli bir artışın yaşandığı e-ticaret konusunda birçok markanın ve ayrıca tüm markaları bünyesinde bulunduran sitelerin online alışveriş olanakları çok fazla tercih edilmektedir. Bu durum kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesinin yanında oldukça uygun fiyatlar ile ürünlerin alı...

Yorumlar