Kişisel Site

cabadak_banner

Mısır’ın firavun öfkesi!

28 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 420 Görüntülenme

30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarını deviren göstericiler bu kez Cumhurbaşkanı Mursi’ye tepki için sokakta… Dün ülke genelinde toplanan onbinlerce kişi “yeni firavun” eleştirilerinin hedefindeki Mursi’den yeni düzenlemeleri geri çekmesini ya da istifa etmesini talep etti. Gösteriler sırasında çatışmalar da yaşandı. Nil Deltası’nda 40’dan fazla kişi yaralandı.
(CNN TÜRK) — Mübarek’i deviren kalabalık, bu kez yeni Cumhurbaşkanı Mursi’ye tepki için sokakta.

Göstericilerin, yeni anayasal düzenlemelerin ardından korkusu ülkedeki “yeni firavun”un Mursi olacağı yönünde.

Bu yüzden sokaktaki nöbetlerine ara vermiyorlar, tansiyon da düşmüyor.

Devrimin meydanı Tahrir’in çevresi yine polisle göstericilerin çatışmasına sahne oldu.

Polis, sokak ortasında ateş yakan eylemcileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı, göstericiler taşlarla karşılık verdi.

Amerikan Büyükelçiliği yakınlarındaki olaylarda, gözyaşartıcı gazdan etkilenenler oldu.

Mısır’ın liman kenti İskenderiye’de de tansiyon yüksekti. Bir grup muhalif gösterici, Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler’in merkez ofisine saldırdı.

Göstericiler ofisin tabelasını parçaladı, yaktı, ardından da polisle karşı karşıya geldi.

Sabah saatlerindeki gösterilerde de gözyaşartıcı gazdan etkilenen bir kişinin hayatını kaybettiği haberi geldi.

Cuma gününden beri devam eden gösterilerde böylelikle can kaybı ikiye yükseldi.

Mursi “yargıya dokunmuyor” diyerek yeni adımlarını savunsa da, göstericiler geri adım atma niyetinde değil.

Ülke genelinde toplanan onbinlerce kişinin Mursiden talepleri “ya kararnameyi geri çekmesi ya da istifa etmesi” yönünde. Yargıçlar da Cumhurbaşkanı’nın önceki gün yargı üzerinde yaptığı savunmalarını yeterli bulmuyor.

Bu yüzden onlar da muhalif göstericilerle birlikte sokakta, eylemdeler.

Yargıtay ve temyiz mahkemeleri grevde

Bu arada, Mısır’da Mursi’nin tartışma yaratan kararnamesine tepkiler sertleşiyor. Ülkenin yargıtayı ve yüksek temyiz mahkemesi Mursi’yi protesto için greve gitti.

Anayasa Mahkemesi’nin Başkan Mursi’ye yargı dokunulmazlığı sağlayan kararamesi, ülkede yargıçları ikiye böldü. Yargıtay Mursi kararnameyi geri çekmedikçe göreve dönmeyeceklerini belirtiyor.

Anayasa Mahkemesi Sözcüsü bu yıl parlementoyu hükümsüz ilan ettikleri için mursi’nin onlara saldırdığını iddia etti.

Bu açıklamaya rağmen ülke genelinde birçok temyiz mahkemesi de greve devam ediyor. Mursi karşıtlarının cumartesi günü başkent Kahire’nin Tahrir meydanında düzenlediği olaylı protestodan beri ülkede tansiyon yüksek.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar