Kişisel Site

cabadak_banner

Moskova’nın artan Müslüman nüfusu camilere sığmıyor

23 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 436 Görüntülenme

Moskova'nın artan Müslüman nüfusu camilere sığmıyor

>Nüfusu azalan, doğum oranları düşen Rusya, ihtiyaç duyduğu işgücünü karşılamak üzere Orta Asya ve Kafkas ülkelerinden büyük göç alıyor.

Çoğu Müslüman gençlerden oluşan göçle birlikte başkent Moskova’daki Müslümanların sayısı iki milyonu buluyor.

Müslümanlar, özellikle Moskova’daki ibadethanelerin yetersizliğinden şikayetçi.

Moskova’da bir Cuma günü… Binlerce kişi Cuma namazı için camilerde toplanıyor… Ancak kentteki Müslümanların sayısı arttıkça, camiler bu inançlı kalabalığın ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyor… Moskova’da şimdi kent nüfusunun beşte biri Müslüman. Sayıları iki milyonu buluyor.

Müslümanların çoğu İş bulma umuduyla Orta Asya ve Kafkas ülkelerinden Moskova’ya gelen genç göçmenler… Ancak pekçoğu, dinî ihtiyaçlarını karşılayamamanın sıkıntısı içinde.

İmam Hasan Fahreddinov, Moskova’nın yeni camilere ihtiyacı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Dört küçük cami, burada yaşayıp çalışan milyonlarca kişiye yeterli şekilde hizmet veremez. Yetkililer yeni camiler yapılacağına söz verdiler ama hiçbir şey yapılmadı. Bize yabancı muamelesi yapıyorlar. halbuki Müslümanlar yüzyıllardır bu kentte yaşıyor.”

İslamî usullere göre hazırlanan yiyecekler satan bazı lokantalar her zaman tıka basa dolu. Bunun bir nedeni de Müslümanların Moskova’da ‘helâl yiyecekler’ bulabilecekleri yerler çok sınırlı olması.

Pekçok Müslüman, şimdi, sokak tezgahlarında Müslümanlar tarafından satılan yiyeceklere yöneliyor.

MÜSLÜMANLIĞA GEÇEN RUSLAR

Müslümanlığa geçen pek çok Rus da var.

Tanınmış bir politikacı olan Ali Viçeslav Polosin, Rus Ortodoks Kilisesi’nde bir papazken 12 yıl önce Müslüman olmuş.

Polosin, “Yıllarca Noel’i tatil ilan ettirmek için uğraştım. İslam’a geçince politikayı bırakmak zorunda kaldım. Benim gibiler için siyasette yer yok.” diyor.

Milliyetçiler, Slav olmayan göçmenlere karşı

Müslümanların sayısındaki artışın ülkeyi kötü yönde değiştirdiğini düşünenler de var…

Milliyetçi grup Russovet’ten Yuri Gorsky,“Moskova’nın Moskov-abad’a dönüştüğünü söyleyip şakalaşıyoruz.” diyor.

“Sokaklarda Slav kökenli olmayanların sayısı her geçen gün artıyor… Parka gittiğinizde, size benzemeyen bir sürü kişiyi görmek hoş değil. Bu çok korkutucu.”

Rusya’nın nüfusu azalıyor. Doğum oranı düşüyor.

Ve ülkenin büyüyen ekonomisi, göçmen işçilere ihtiyaç duyuyor.

Ancak bu kalabalık grup, kültürlerini, geleneklerini ve inançlarını da beraberinde getiriyor.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar