Kişisel Site

cabadak_banner

NASA Ay’a astronot gönderiyor!

11 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 432 Görüntülenme

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Ay yörüngesine astronot gönderme hazırlığında olduğunu iddia edildi.

1969 yılında uzaya gönderdiği astronotların Ay’a ayak basıp basmadığı hala tartışma konusu olan kurumun yeni çıkartmasının tarihini Başkan Obama’nın açıklaması bekleniyor.

George Washington Üniversitesi profesörlerinden Uzay Bilimi Uzmanı John Logsdon, Space.com internet sitesine yaptığı açıklamada, “NASA bu düşüncesi üzerinde uzun süredir çalışıyor. Planın son aşamasında ise uzay aracının Ay’ın yörüngesine yerleştirilmesi işlemi var.” ifadelerini kullandı. Logsdon, “Açıklama yapmak için seçimin bitmesini bekliyorlardı.” dedi.

Obama, NASA’ya 2010 yılında uzaya astronot gönderilmesi için çalışma başlatılması talimatı vermiş ve 2030 yılında da Mars’a astronot gönderilmesi hedefi koymuştu. Kurum bu hedefe ulaşmak için ‘Uzay Fırlatma Sistemi’ (SLS) adında dev bir roket geliştiriyor. Roketin kapsülünün adı ise ‘Orion’ adını taşıyor.

Kurum uzun süredir üzerinde çalıştığı SLS ile ilk olarak Ay yörüngesine astronot göndermek istiyor. Ancak bunun en erken 2021 yılında gerçekleşebileceği belirtiliyor. NASA bu gönderme işlemine ‘Keşif Görevi 2’ adını veriyor. ‘Keşif Görevi 1’ ise 2017 yılında yine SLS’nin astronotsuz olarak Ay yörüngesine gönderilmesi planına deniyor.

Öte yandan Obama yönetiminin NASA’nın Ay’a astronot gönderme konusundaki yaptığı tüm çalışmalardan haberi olduğu ancak bilginin halkla paylaşılması için seçimlerin sona ermesi beklendiği ifade ediliyor.

teknoloji

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. http://onhaberleri.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-yuzde-42-buyudu 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro...

Yorumlar