Kişisel Site

cabadak_banner

NATO’nun radarları hangi illere kurulacak?

6 Eylül 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 961 Görüntülenme

TÜRKİYE’NİN NATO füze savunma sistemi radarına ev sahipliği yapmayı kabul etmesinin ardından, sistemin nasıl işleyeceğine dair bilgiler de netleşmeye başladı. Füzelerin komutası, NATO’nun SACEUR olarak adlandırılan ABD’li başkomutanında olacak. Doğu Anadolu’da, muhtemelen de Diyarbakır Pirinçlik civarında kurulması öngörülen radar üssünde ve ana karargâhta farklı uluslardan askerler görev yapacak.

TÜRK SUBAYLAR DA OLACAK 
Biri Anadolu’nun doğusunda, diğeri ise muhtemelen Erzurum’un kuzeyinde olmak üzere iki radar istasyonu kurulması planlanıyor. Her bir radarın 1000 kilometre çapında tarama yapması mümkün. Birinci radarın Diyarbakır ya da çevresine, ikinci radarın Erzurum ya da Erzurum’un daha kuzeyindeki bir bölgeye konuşlandırılması düşünülüyor. Seçilecek noktaların hava alanına yakın ama yerleşim yerlerine uzak olması öncelikli olarak tercih ediliyor. Türkiye’de kurulacak radar istasyonlarında farklı uluslardan NATO personeli görev yapacak. İstasyonda Türkiye’den irtibat subayları bulunacak. Avrupa’da, NATO ana karargâhının bulunduğu Belçika ya da Almanya’da, füze savunma sistemi komuta kontrol merkezi kurulacak. Radarın elde ettiği görüntüler bu merkezde değerlendirilecek.

KOMUTA ABD’Lİ KOMUTANDA
İran’dan Avrupa’yı hedef alan bir füze ateşlenmesi durumunda, en fazla 45 saniye içerisinde bu füzenin vurularak etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla düşman füzesi ateşlendiğinde karşı koymak için ittifak üyesi 28 ülkeden izin alınması söz konusu olmayacak. Bu nedenle gemilerdeki füzelerin ateşlenmesi yetkisi de NATO başkomutanında, yani SACEUR’de olacak. ABD’nin Avrupa’daki birliklerinin komutanı, aynı zamanda NATO Başkomutanı olarak da görev yapıyor.

DÖRT AŞAMALI PLAN

BİRİNCİ AŞAMA: Akdeniz’deki savaş gemilerine İran’ın kısa ve orta menzilli füzelerine karşı koyacak SM-3 Block IA füze savar sistemleri konuşlandırılarak ileri üsler oluşturulacak. Füzesavar sistemlerinin korunmasını ise Türkiye’ye yerleştirilecek TP-Y radar sistemleri sağlayacak. Türkiye’de kurulu radar, balistik füze rampalarının ateşlenmesi öncesine ısıtılmaya başlamasından itibaren tüm NATO sistemini alarma geçirecek. Bu radarların elde ettiği veriler NATO karargâhına, üzerinde füze sistemlerini bulunduran Akdeniz’deki ABD gemilerine ve Alaska (Fort Greely) ile California Vandenberg Hava Üssü’nde konuşlu GBI füzesavar sistemine anında aktarılacak. Paralel bir ekranın Genelkurmay Karargâhı’nda kurulması yönünde de müzakereler sürüyor.

İKİNCİ AŞAMA: Planın ikinci aşamasının 2015’te tamamlanması öngörülüyor. Bu aşamada SM-3 sistemlerinin halen geliştirilme aşamasında bulunan Block IB versiyonları kullanıma girecek. Bu yeni sistemler hem denizde hem karada konuşlandırılacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Bu aşama 2018’de hayata geçirilmeye başlanacak. Halen geliştirme safhasında bulunan SM-3 Block IIA sistemleri devreye girerek NATO ülkelerine kısa, orta ve uzun menzilli balistik füzelere karşı “tam korunma” sağlanacak.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: 2020’de ulaşılacak dördüncü ve son aşamada SM-3 füzesavar sistemlerine “anti-ICBM” yeteneği kazandırılmış olacak. Yani sistemler ABD topraklarını İran’ın geliştirmesi olası kıtalararası balistik füze tehdidine karşı da korur hale gelecek. SM-3 Block IIB sistemi balistik füzeleri yüzlerce kilometre ötedeki bataryalardan ateşlenmesinden kısa süre sonra etkisiz hale getirecek.

RASMUSSEN TÜRKİYR’Yİ KUTLADI
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İttifak’ın kurmayı planladığı füze savunma sisteminin bütünüyle savunma amaçlı olduğunu vurgulayarak, NATO ülkelerine saldırı niyeti taşımayanların bundan tedirginlik duymalarına gerek olmadığını söyledi. Rasmussen, aylık olağan basın toplantısında, Türkiye’nin NATO füze savunma sistemi için radar konumlandırma kararını kutlayarak, sistemin geliştirilmesinde bunun büyük önem taşıdığını belirtti. Genel Sekreter Rasmussen, Türkiye’nin bazı komşularının bu karardan rahatsızlık duyduğu iddialarıyla ilgili “NATO’nun füze savunma sisteminin bütünüyle savunma amaçlı olduğunu vurgulamak isterim. NATO topraklarına saldırı niyeti taşıyanlar hariç kimseyi hedef almıyor” dedi.

TAHRAN UYARDI
TÜRKİYE’nin füze kalkanının topraklarına yerleştirilmesine sıcak bakması İran’ın tepkisine neden oldu. Mehr Haber Ajansı’na konuşan İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Türkiye’yi kastederek, “Müslüman ülkeler, işbirliği ve olanaklarını birleştirme yoluya birbirlerine olan güveni artırarak güvenliklerini sağlamalı ve bölgede güvenliği azaltacak bir duruma izin vermemeli. Bölgede NATO’nun çıkarlarına hizmet etmemeli” dedi.

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...

Yorumlar