Kişisel Site

cabadak_banner

NATO ile Türkiye arasında füze müzakeresi

26 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 514 Görüntülenme

Bosna-Hersekli gazetecilerle Brüksel’deki NATO Merkezi’nde bir araya gelen Romero, Türkiye’nin NATO’dan Patriot füze sistemi talebine de değindi.

Romero, Türkiye’nin talebinin NATO askeri yetkililerince acil bir şekilde değerlendirdiğini belirtti.

NATO’nun öncelikleri arasında Suriye ile sınır paylaşan NATO üyesi Türkiye’ye Patriot füze sisteminin yerleştirilmesi olduğunu vurgulayan Carmen Romero, ”Söz konusu füze sistemi savunma amaçlıdır. Bu sistem Türkiye’nin potansiyel tehditlerden korunmasını sağlayacak. Bazı üyelerimiz, bu sistemin Türkiye’ye yerleştirilmesi için önderlik ederek, kendi Patriot sistemlerinin bu ülkeye yerleştirilmesini önerdi” diye konuştu.

NATO’nun öncelikleri arasında Afganistan’daki askeri operasyonların tamamlanmasının da olduğunu dile getiren Romero, bu ülkedeki askeri operasyonların 2014 yılının sonunda tamamlanacağını, 1 Aralık 2015 tarihinde Afganistan’da yerel silahlı kuvvetlere eğitim ve teknik anlamda desteğin sağlanmasına yönelik misyonun başlayacağını söyledi.

NATO’NUN DİĞER FAALİYETLERİ

NATO’nun diğer faaliyetlerini de değerlendiren Romero, Somali’deki korsanlık sorununun çözülmesine yönelik faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, ”Geçen yıl 129, bu yıl ise 19 korsanlık olayı yaşandı. Bu, tabii sadece NATO değil, bütün uluslararası toplumun sayesinde oldu” diye konuştu.

Teknik düzeyde Rusya’yla da iyi ilişkileri olduğunu ifade eden Romero, NATO’nun küresel anlamdaki her türlü tehdide cevap verecek şekilde hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Üye ülkelerin savunmaya ayırdığı bütçelerin azaldığına işaret eden Romero, buna küresel ekonomik krizin neden olduğunu, NATO’nun da buna yanıt olarak ”akıllı savunma” diye tanımlanan ve farklı ülkelere ait orduların ortak faaliyet düzenlemelerini kapsayan sistemi geliştirdiğini söyledi.

Romero, NATO’nun Kosova’da 5 bin askerden oluşan misyonunun devam edeceğini belirterek, Batı Balkanlar’da büyük önemi bulunan Sırbistan’ın, ”NATO’ya üyesi değil, önemli partneri olmak istediğini” bildirdi.

Bosna-Hersek’in NATO’ya üyeliği öncesindeki son aşama olan NATO Üyeliği İçin Eylem Planı’nın aktif hale gelmesi için, taşınmaz askeri mülkiyetin Savunma Bakanlığı’na kaydına yönelik mart ayında liderlerin vardığı uzlaşmanın teknik anlamda da gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Romero, ”Bu işin tamamlanması Bosna-Hersekli liderlerin elindedir ve bu işin sorumlusu onlardır” dedi.

NATO Sözcüsü Carmen Romero, Bosna-Hersek’in NATO’nun önemli bir partneri olduğunu dile getirerek, bu ülkenin askeri birliklerinin Afganistan’daki barış misyonunda önemli görevler üstlendiğini kaydetti.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar