Kişisel Site

cabadak_banner

Necdet Özel’in Demirtaş’a açtığı dava sonuçlandı

4 Aralık 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 526 Görüntülenme

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in, BDP’nin Sultanbeyli İlçe Başkanlığı’nın etkinliğindeki konuşmasıyla “onur ve saygınlığını zedelediği” gerekçesiyle BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a açtığı 50 bin liralık manevi tazminat davası reddedildi.

Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya Özel’in avukatı Umut Kemal Yıldırır ve Demirtaş’ın avukatı Ufuk Gümüş katıldı.

Hakim Rıza Şahin, bir önceki duruşmada alınan ara karar gereği Demirtaş’ın davaya konu açıklamasının bulunduğu CD’nin çözümünün yaptırılarak taraflara verildiğini belirtti.

ÖZEL’İN AVUKATI: KİŞİLİK HAKLARI ZARAR GÖRDÜ

Özel’in avukatı Yıldırır, dava konusu açıklamada kullanılan ifadelerin müvekkilinin “onur ve şerefini zedelediğini”, müvekkilinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en üst rütbesinde görevli olması nedeniyle “kişilik haklarının zarar gördüğünü” ifade etti.

Söz konusu açıklamanın düşünceyi açıklama veya yayma ile ilgisinin olmadığını, hakaret kastının bulunduğunu ileri süren Yıldırır, davanın kabulüne karar verilmesini istedi.

DEMİRTAŞ’IN AVUKATI: DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ

Demirtaş’ın avukatı Gümüş ise “iktidar erki konumunda bulunan bürokratların eleştiriyi kabul etmesinin evrensel bir kural olduğunu” savundu. Gümüş, müvekkilinin söz konusu açıklamasının düşünce açıklaması kapsamında olduğunu belirterek, davanın reddine karar verilmesini talep etti.
Hakim Şahin, davanın reddine karar verdi.

DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ?

BDP Genel Başkanı Demirtaş, partisinin Sultanbeyli İlçe Başkanlığı’nca 7 Ocak 2012’de düzenlenen etkinlikte Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in, “Kürtçe eğitimi uygun bulmadığına” ilişkin beyanlarını değerlendirirken, “Genelkurmay Başkanı çıkmış ‘Ana dilde eğitim olmaz’ diyor. Sana kim sordu ki çıkmış cevap veriyorsun? Sen önce çık katliamların hesabını ver. Paşa hazretleri çıkmış bize emir yağdırıyor. Senin rütben orgeneral de olsa bizim nazarımızda onbaşısın” ifadelerini kullanmıştı.

Özel, açıklama üzerine Demirtaş aleyhine 50 bin liralık manevi tazminat davası açmış, ayrıca suç duyurusunda bulunmuştu.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar