Kişisel Site

cabadak_banner

Neçirvan Barzani: Savaş çıkacağını sanmıyorum

26 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 419 Görüntülenme

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat hükümetiyle sorunları anayasal yollarla çözmeyi umduğunu söyledi.

Kadın Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Kadınlara Karşı Şiddete Karşı Durmak’ konulu konferansın ardından basın mensuplarının Erbil ile Bağdat arasındaki gerilime ilişkin sorularını cevaplayan Barzani, ”Bizim Irak Anayasamız var, bu anayasa çerçevesinde konuşabilir ve sorunları çözebiliriz. Güç durumda, birisi diğerine karşı tutum sergilerse, işte o zaman Irak sakin olmaz” dedi.

SORUN TANKLA, TOPLA VE TÜFEKLE ÇÖZÜLMEZ

Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi’nin arabuluculuk çabalarına dikkati çeken IKBY Başbakanı Barzani, Bağdat’a bir heyet gönderdiklerini belirterek, ”Irak Meclis Başkanı Sayın Usame en-Nuceyfi bir arabulucu rolünü üstlenmiş, önce buraya geldi ve IKBY Başkanı Sayın Mesut Barzani ile bir araya geldi. Daha sonra Bağdat’a gitti ve orada da Sayın Maliki ile bir araya geldi. Bu değerli insanın çabası, var olan sorunların güç kullanmadan, barışçıl yollarla çözülmesini sağlamak. Bizim dileğimiz, Sayın Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi’nin çabalarının sonuç vermesidir. Bugünkü heyetten sonra, yarın yüksek heyetimiz gidecek ve toplantı yapacak. Elbette gitmelerinin nedeni iyi bir sonuç elde etmek içindir” diye konuştu.

”Irak güçsüz iken sorunları çözmediniz şimdi nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz” sorusu üzerine Barzani şu cevabı verdi:

”Konu güç değildir, konu sorunların nasıl çözüleceğidir. Bağdat veya Erbil, ”hangisi ne zaman zayıf ise, güçlü olan diğerine saldırsın” şeklinde bir çözüm olmaz. Bence, Irak’taki sorunlar bu şekilde çözülmez. Irak tarihi bir çok şeyi kanıtlamıştır ve tarihe bakarsak güç kullanarak bir şeyin çözülmediğini görebiliriz. Sorunları çözmek için bizim anayasamız var, bu anayasa çerçevesinde oturup konuşabilir ve çözebiliriz. Benim şahsi düşüncem, Bağdat ile bir çatışma olması ne bizim, ne de Bağdat’ın çıkarınadır.”

SAVAŞ ÇIKACAĞINI TAHMİN ETMİYORUM

Irak Başbakanı Maliki’nin ”Kürt bölgesinden Bağdat’a giden araçların Bağdat onayı olmadan geçişlerine izin verilmemesi” talimatının hatırlatılması üzerine Barzani, ”Araç konusu yeni bir konu ve elbette toplantılarda dile getirilecektir. Fakat, şu ana kadar bize bu konuda resmi bir bilgi ulaşmış değil” ifadelerini kulandı.

Barzani, son günlerdeki gerilimin halkta korku yarattığının belirtilmesi üzerine, Irak Meclis Başkanı Nuceyfi’nin diyalog çabalarını hatırlatarak şunları kaydetti:

”Bizler iyimseriz. Bu çabalar sonuç verecektir, bu bölgelerde savaş çıkacağını tahmin etmiyoruz. Ben şahsen bir çözüme ulaşacağımıza inanıyorum ve korkulacak bir durum görmüyorum. Bizim diyalog yolumuz açık, bence Bağdat’la bu sorunları diyalog masası üzerinde çözebiliriz, ben bu konuda iyimser düşünüyorum.”

BU SORUNU ÇÖZEBİLİRİZ

Başbakan Barzani, Irak ordusunun ve Peşmerge güçlerinin tartışmalı bölgelere asker göndermesi konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

”Bizim Dicle Operasyon Gücü hakkında tutumuz bellidir; fakat Kerkük’te ve diğer bölgelerde, polisin bu güce (Dicle Operasyon Gücü’ne) dahil edilmesi Bağdat ile yaptığımız anlaşmaya aykırıdır. Daha önce Bağdat ile 3 kollu bir mekanizma vardı; biz, Bağdat ve ABD. Bu mekanizmanın tekrarlanmasını ve sorunların çözülmesini istiyoruz. Dediğim gibi, ben çok umutluyum, bu sorunu çözebilir ve neticeye varabiliriz. Tabii ki, biz anlaşırsak bu güçler de orada kalmazlar.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...

Yorumlar