Kişisel Site

cabadak_banner

Nüsa Uğur: Riske Girmeyin

5 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 221 Görüntülenme

Sabah Gazetesi’nden Nüsa Uğur’un bugünkü köşe yazısı;

Gayrimenkul ve inşaat sektörleri için 2012 yılı içinde üretilecek gayrimenkullerin tüketicilere ulaşması sürecinin plân ve projeleriyle birlikte titiz bir şekilde yürütülmesi gerekliliği ortada. GYODER’in gayrimenkul sektör raporu 2011 yılı içinde konut satın alma eğilimlerinin gerilediğini gösteriyor. Konut fiyatları ve kiraları 2007 yılı seviyesinin altına seyretmesine rağmen ortaya çıkan bu gerileme önemli bir işaret olarak algılanmalı sektör temsilcileri tarafından.

İyi haber ise büyük şehirler dışında konut talebinin çok fazla olması. Tabii kentsel dönüşüm projelerinin ciddi bir motivasyon sağlayacağı gerçeğini de gözardı edemeyiz.

Ama sonuçta 2012 konut üreticilerinin yatırımlarında belli oranlarda risk alacakları bir yıl olacak. Arz ve talep dengesinin korunmasında, hem sektör hem de Türkiye açısından risk analizlerinin daha güçlü ve sıkı biçimde yapılmasında fayda var.
Risk analizi ülkemizde son 10 yıldır etkili olarak kullanılıyor. Şimdiye dek fiyata yüksek risk primi ekleyerek her türlü olası sonucun hesaba katıldığı Şemsiye Yöntemi, nasıl olsa her şey yolunda gider tarzındaki Devekuşu Yöntemi, Sezgisel Yaklaşım ve kaba kontrole dayalı, zorlayıcı yöntem geçerliydi. Bu saydığımız yaklaşımların tamamı ya da her birini uygulayarak firmaların ayakta kalabilmesi artık zor. Risk Analizi’nin amacı öncelikle riski ortaya çıkarmak ve tanımlamak.

Risk, ancak bu yapıldıktan sonra risk olmaktan çıkar ve artık bir Risk Yönetimi problemine dönüşür. Geriye de mevcut riskleri yönetmek kalır.

Günümüz konjonktüründe belli başlı risk faktörlerini maliyet bütçesi, bütçenin öngörüsü ve tahmini, verilen tekliflerin sınırlarının dışına taşılması, yapılan işin müşterinin bütçesinin izin verdiği sınırlar içinde tamamlanamaması olarak açıklamak mümkün.
Bunun için bazı temel kuralları hatırlatmakta fayda var:
a) Az için çoğu riske atmayın
b) Her zaman daha ilerisini plânlayın
c) Beklenmedik durumlar için alternatif seçenekleriniz olsun
d) Bütçenizin elverdiğinden fazlasını riske atmayın
e) Riskin hem kontrol edilen hem de edilemeyen kısmını hesaba katın.
Evet, sektörü görece zorlu bir yıl bekliyor ama ekonominin lokomotifi yine onlar olacak.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar