Kişisel Site

cabadak_banner

Ödeme Planına Göre Değişen Mortgage Ürünleri

6 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 246 Görüntülenme

Ödeme Planına Göre Değişen Mortgage Ürünleriödeme planına göre değişiklik gösteren mortgage ürünlerini inceleyelim;

Bir önceki yazımızda masraf yapısına göre farklılık gösteren ürünlerden bahsetmiştik. Bu defa ise Ödeme Planına göre değişiklik gösteren ürünleri tanıtacağız.

Ödeme Planına Göre Değişen Mortgage Ürünleri” Ödeme Planına Göre Değişen Mortgage Ürünleri

Esnek Ödemeli Mortgage:
Bu üründe aylık taksitlerinizi gelir durumunuza göre belirleyebilirsiniz. Aylık yerine 3 ya da 6 aylık ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Taksit tutarınızı dönemsel olarak azaltıp arttırabilirsiniz. Böylece gelirinizde oluşacak artma ya da azalmaları kredi taksitlerinize yansıtma imkanınız olacaktır.

Azalan Taksitli Mortgage:
Bu üründe adından da anlaşılacağı üzere aylık ödemeleriniz dönemler halinde azalacaktır. Bu tip bir ödeme planında aylık taksitler içerisindeki anapara ödemeniz sabittir. Sabit faizli mortgage ödeme planında yer alan faiz kalemi ise aynı olacaktır. Yani 1,09 faizli 120 ay vadeli 100.000 TL lik bir kredi için sabit faizli mortgage da aylık 1497 TL ödersiniz. Bu 1497 TL nin 1090 TL faiz 407 TL si ise anapara ödemesidir. Azalan taksitli Mortgage a baktığımızda faiz ödemesi ilk ay için 1090 TL, anapara ödemesi ise 100.000/120 den 833 TL olacaktır. Yani ilk ay taksidi 1090+833=1922 TL’dir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yüksek anapara ödemesi ile başladığınız için sabit faize oranla daha az faiz ödersiniz. Bu çeşit bir ödeme planı için ek masraf gerekmez ancak ilk aylarda normalden daha fazla bir taksit tutarı ödenmektedir.

Artan Taksitli Mortgage:
Banka ve tüketici arasında varılacak uzlaşı ile 6 ya da 12 aylık dönemlerde belirli bir % oranında taksitlerin arttırılmasına imkan tanıyan mortgage ürünüdür. Örnek vermek gerekirse %1,05 aylık faiz oranı ile 100.000 TL tutarında 120 ay vadeli bir kredinin klasik ürün için aylık ödemeleri 1469 TL iken, %4 artım oranı belirlendiğinde ilk taksit 1069 TL olacaktır. Taksidimizi 6 aylık dönemler halinde arttıracağımızı varsayarsak 7. Ayda taksidimiz 1111 TL olacaktır. Bu şekilde devam ederek 120.ayda 2343 TL öderiz. Toplamda ise 191.222 TL bir ödeme yapılmış olur ki klasik üründe bu toplam 176.352 TL dir. Artan taksitli üründe ilk aylarda faiz ödemesi oldukça yüksek anapara ödemesi ise mümkün olduğunca düşük tutulmuştur. Mortgage dışında ödemeleri olan kişiler için düşük mebladan başlayıp diğer borçları azaldıkça taksit tutarını arttırmak isteyenler için avantajlı olduğu söylenebilir.

Ara Ödemeli Mortgage:
Bu üründe belirleyebileceğiniz sıklıkta ara ödemeler yaparak aylık taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Yapacağınız ödemelere göre anaparanız azalacağından daha az faiz ödemesi yaparsınız, vadenizi kısaltabilirsiniz ya da aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Ara ödemeleri önceden beyan ettiğiniz için herhangi bir ceza ödemezsiniz. Belirli dönemlerde prim, çift maaş gibi gelirinde düzenli artış olan kişiler için avantajlı olabilecek bir ürün çeşididir.
Böylelikle mortgage ürünleriyle ilgili yazı dizimizi tamamlamış olduk. Mortgage ve diğer kredi ürünleriyle ilgili tüm sorularınızı sitemize üye olduktan sonra Danış bölümü aracılığıyla uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

Yazan: Bilen Kur

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar