Kişisel Site

cabadak_banner

ÖSYM öğrencilere de itiraf etti: Şifre var ama sehven

13 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 383 Görüntülenme

ÖSYM Radikal'den sonra öğrencilere de itiraf etti: Şifre var ama sehvenYGS’deki şifreli kopya iddiaları ile ilgili öğrencilere gönderdiği mektupta, sınavda ‘sehven’ (yanlışlıkla) şifreleme yapıldığını kabul etti.

İSTANBUL – ÖSYM’nin şifre açıklaması, mektubun “Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında cevap seçeneklerinin dizilişi” başlıklı bölümünde yer aldı. Mektupta şöyle denildi: “Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de ratgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak, geliştirilen yazılım çalıştırıldığında her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır.”

Mektupta ayrıca, “İstanbul Eyüp bölgesinde sadece kız öğrencilerin sınava girdiği okullar”la ilgili de açıklamaya yer verildi: “Bu durum, söz konusu bölgede sınava girme talebini karşılayacak yeterli kapasite olmadığından ve bölgeye yerleşimde kız öğrencilere öncelik verilmesi nedeniyle ortaya çıkmış bir durumdur. ÖSYM’nin bu yolla sınavda hiçbir adaya üstünlük sağlaması asla söz konusu değildir.”

“YGS sınav sonuçları”yla ilgili olarak da mektupta yer bulan ifadeler şöyle: “Bugüne kadar yapılan cevap kağıdı okumalarının sonuçları geçtiğimiz yıl yapılan YGS sonuçları ile mukayese edildiğinde normal dışı bir durumun olmadığı ve sınavın adil ve doğru yapıldığı gerçeğini ortaya koymaktadır.”

Öğrencilere hitaben yazılan mektubun son bölümünde ise üniversite sınavının ikinci ayağı olan LYS’de başarı dilekleri iletildi: “Değreli öğrenciler, ÖSYM size hak ve adalet ölçülerinde modern çağın imkanlarını kullanarak bir sınav hazırlamış, yürütmüş ve değerlendirmelerini tamamlamıştır. Tüm bu süreçte sizleri rahatsız edecek hiçbir oluşum söz konusu değildir. Son günlerde sizlerin heyecan ve duyarlılığınızı harekete geçirmek üzere oluşturulan senaryoların hiçbir dayanağı yoktur. (…) Sizlere LYS’de başarılar dileriz.”

ÖSYM ÖNCE RADİKAL’E AÇIKLAMIŞTI: ŞİFRE VAR

ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ensar Gül, 13 Nisan tarihinde gazetemizde yer alan açıklamasında “Programımız başarılıydı. Ancak Meteksan’da kitapçıkların hazırlanışı sırasında programın bir kısmı eksik çalışmış. Şıkları ve soruları rasgele dağıtması gerekirken, hep aynı kalıbı kullanmış. Biz de dün gece (önceki gece) fark ettik” demişti.

ÖSYM yetkilileri, adaya özel kitapçık uygulamasının YGS de dahil son 4 sınavda işleme konulduğunu, hep aynı program üzerinden çalışıldığını açıkladılar. Söz konusu sınavlarda da aynı sorunun yaşandığını belirten yetkililerin bir diğer itirafı ise şu olmuştu: “Ancak diğer 3 sınav (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı, YÖK Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği için Seviye Tespit Sınavı, İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı) sözel ve içlerinde rakam yok. Bu yüzden o zaman bu sıkıntıyı fark edememişiz.”  (CNNTürk, Radikal.com.tr)

 

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. http://onhaberleri.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-yuzde-42-buyudu 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro...

Yorumlar