Kişisel Site

cabadak_banner

ÖSYM Sitesi Hacklendi, YGS’den sonra Ales Krizi de çıktı

24 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 415 Görüntülenme

İki gündür ÖSYM sitesine erişilememesi haftasonu yapılacak olan Yüksek Lisans Sınavı’na (ALES) girecek öğrencileri şoke etti. Bu yıl sınava giriş belgeleri yazılı olarak adreslere gönderilmediği için adayların sınava girebilmek için ösym sitesinden sınava giriş belgelerini yazdırmaları gerekiyor.

İki günden buyana ulaşılamayan ÖSYM site ile ilgili sorunu çözememiş görünüyor. Konu ile ilgili sosyal paylaşım sitelerinde de büyük bir panik havası yaşanıyor

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet sitesini, hackleyen Vedat Odabaşı isimli bir hacker, medya kuruluşlarına wdt_29aralik@hotmail.com isimli bir adresten bir mail göndererek, sistemden soru çalmanın pek de zor olmadığını ispatladığını iddia etti. Hacker, gönderdiği mailde ösym.gov.tr’nin sistem açık kodları olduğunu iddia ettiği bilgileri de paylaştı.
PANİK HAVASI
Çeşitli sosyal paylaşım siteleri ve forumlarda ÖSYM’nin sitesine erişilemememesi ALES adaylarına büyük bir panik yaşattı. Dünden bu yana yaşanan sorun saat şu saatlerde çözülürken, ÖSYM haberler üzerine AA’ya bir açıklama yaparak teknik sorunun giderilmeye çalışıldığını ve sitenin bir an önce açılacağını duyurdu. ÖSYM’nin sisteminin saldırıya açık olması ve iddia edildiği gibi teknik bir sorun var isede iki gündür çözülememesi kafalardaki soru işaretlerini artırdı.
ÖSYM’DEN AÇIKLAMA
ÖSYM’nin internet sitesinin teknik çalışmalardan dolayı bir süre hizmet veremediği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, ÖSYM’nin “www.osym.gov.tr” adlı internet sitesi bazı teknik çalışmalardan dolayı hizmet veremeyecek. Sitenin en kısa sürede kullanıma açılacağı belirtildi.
MAHKEME ÖSYM’DEN ŞİFRE SKANDALIYLA İLGİLİ SAVUNMA İSTEDİ
YGS’deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle açılan davayı görüşen Ankara 7. İdare Mahkemesi ÖSYM’den savunma istedi.
“YGS’de şifreleme yapıldığı” iddiaları üzerine 27 Mart 2011’de yapılan YGS’nin iptali istemiyle Danıştay’a dava açılmıştı.
Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi görevsizlik kararı vererek davanın idare mahkemesinde açılması gerektiğini bildirmişti.
Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Ankara 7. İdare Mahkemesi, davalı ÖSYM’den savunma istedi. Mahkeme, ÖSYM’nin savunması geldikten sonra sınavın yürütmesinin durdurulması istemini karara bağlayacak.

Benzer Yazılar

babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
ÖSYM Radikal'den sonra öğrencilere de itiraf etti: Şifre var ama sehven
Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı. SBS Sonuçları, MEB: 2013-SBS Sınav Sonuç sorgula!  2013-SBS Sınav Sonuçları buradan öğren! SBS Sınav sonuç kılavuzu, sbs sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) internet sitesinden öğrencilere duyuruldu. SBS sınav sonuçl...

Yorumlar