Kişisel Site

cabadak_banner

Rumlar Türkiye’de Gayrimenkul Ticareti Yaparak Vergi Rekortmeni Oldu

29 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 454 Görüntülenme

Güney Kıbrıs asıllı bir şirketin Türkiye’de Anadolu Gayrimenkul adında bir şirket kurup, gayrimenkul ticareti yaptığı hatta vergi rekortmeni olduğu ortaya çıktı..

Siyasi ve ekonomik olarak tanımadığımız Güney Kıbrıs Türkiyede hülleyle gayrimenkul avına çıktı.

2007de kurulan Anadolu Gayrimenkul şirketinin Limasollü Adama Holdinge ait olduğu belirlendi.

Güney Kıbrıs merkezli bir şirket, Türkiyede kurduğu bir firma aracılığıyla mülk edindi, gayrimenkul ticareti yaptı, hatta vergi rekortmeni oldu. Limasol merkezli Adama Holdingin 2007de kurulan emlak şirketi Anadolu Gayrimenkul firmasının sahibi olduğu Rekabet Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan bir onayla ortaya çıktı. Olay şöyle gelişti: Rekabet Kurumu, geçtiğimiz ay Güney Kıbrıs merkezli Adama Holding Public Limited ile Dionysos Immobilien GMBH adlı Avusturyalı bir şirket arasında hisse satışı konusunda onay verdi. Onay sürecinde Adama Holdingin Türkiyede bir şirket kurduğu ve uzun süredir iş yaptığı belirtildi. Resmi yazıda Adama Holding Public Limited adlı firmanın merkezi Chrysorogiatissis and Kolotnori Street, 3040 Limasol- Kıbrıs olarak kaydedildi. Güney Kıbrıslı şirketin Türkiyedeki faaliyeti ise şu yazıyla ortaya çıktı: Türkiyede 2007 yılından beri faaliyette olan Anadolu Gayrimenkul Yatırımcılığı ve Ticaret A.Ş.nin kontrolüne sahiptir.

Tek Türk Yücaoğlu
Anadolu Gayrimenkulün ortaklıkları arasında da ilginç isimler bulunuyor. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kaydında şu anda 56.9 milyon liralık sermayesi bulunduğu ve kurucular arasında büyük hissedar konumunda Hekuba S.A.R.L adlı Lüksemburglu bir fonun olduğu bilgisi yer alıyor. Şirketin diğer ortakları ise Avusturyalı Lev Mikhail Morozov, Avusturyalı C. Falko, İsrailli Omri Sachs ile Türk vatandaşı Bedii Can Yücaoğlu.

Rum şirketini bilmiyorum
Bedii Can Yücaoğlu Patronlar Kulübü olarak bilinen TÜSİADın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlunun oğlu. Bedii Can Yücaoğlu ile yaptığımız görüşmede Anadolu Gayrimenkulden 2008 sonunda ayrıldığını belirtti ve bir Rum şirketinden haberi olmadığını kaydetti. Şirketin kurucu ortağı olan Bedii Can Yücaoğlu, Ben ortakların Avusturyalı bir şirket olduğunu biliyorum. Bir Rum şirketinin varlığından haberim yok dedi.

Vergi rekortmeni oldu
Anadolu Gayrimenkul Yatırımcılığı ve Ticaret şirketinin 5 yıllık Türkiye macerası ise oldukça başarılı geçmiş. 2009 yılında açıklanan İstanbul vergi rekortmenleri listesine giren şirket, 38inci sırada yer aldı. Şirket, o dönemde bu sıralama için 31 milyon TLlik vergi tahakkuk etmişti. Anadolu Gayrimenkul şirketi, Türkiyede en büyük işbirliğini ise Yapı Kredi Bankasıyla yaptı. Haziran 2007de kurulan şirket bir ay sonra bankanın 111.3 milyon euroluk 407 adet gayrimenkulünün satışında yer aldı.

İkili ticaret yapılamaz
Rekabet hukuku uzmanları, Güney Kıbrıs ve Türkiye arasında doğrudan ticaretin yapılamayacağını, 3üncü ülkeler kanalıyla ancak mümkün olabileceğini söyledi. Güney Kıbrıs merkezli bir şirketin Türkiyede kesinlikle faaliyet gösteremeyeceğini anlatan hukukçular, Arazi alamazlar ve gayrimenkul sahibi olamazlar. Ancak bu işi hülle yoluyla yapabilirler. İkili ilişkilerin iyi olduğu birçok ülke vatandaşı ve şirketi Türkiyeden alım yapamıyor. Bunun için mütekabiliyet kanunu hazırlandı. Ama Güney Kıbrıs kesinlikle bu ülkeler arasında yer almayacaktır dediler.
Sabah

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar