Kişisel Site

cabadak_banner

Sabancı Holding’in Kârı 1.5 Milyar TL

4 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 329 Görüntülenme

Sabancı Holding’in 9 aylık net kârı 1.5 milyar TL olarak açıklandı.

Sabancı Holding’in 2011 yılı 9 aylık konsolide net karı yüzde 30 artarak 1 milyar 538 milyon lira olarak gerçekleşti.

Sabancı Holding’den 9 aylık finansal sonuçlara ilişkin yapılan açıklamaya göre, Holding’in 30 Eylül 2011 tarihi itibariyle 9 aylık konsolide satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 16 milyar 440 milyon liraya yükseldi.

Konsolide finans dışı şirketlerinin satışları ise aynı dönemde yüzde 34 oranında artan Sabancı Holding yılın 9 ayında 3,5 milyar lira konsolide faaliyet karı yarattı.

Sabancı Holding’in net karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 1 milyar 538 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bu arada, Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan gelir tablosuna göre, üçüncü çeyrek net karı 433 milyon 938 bin lira oldu.

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, 2011’de finans dışı şirketlerin konsolide net karının yüzde 183 arttığını bildirdi.

Kurtul, Holding’in 3. çeyrek sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, bu yılın 9 ayında Sabancı Holding’in ekonomiden daha hızlı büyümeye devam ettiğini, müşteri odaklı çalışmaları ve sağlanan verimlilik artışları sayesinde finans dışı şirketlerin konsolide faaliyet karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 268, net karının ise yüzde 183 oranında arttığını bildirdi.

Sanayi şirketlerinin müşteri odaklı stratejilerle güçlü bir satış hacmi yakaladığını vurgulayan Kurtul, bu şirketlerin satışlarını yüzde 68, net karlarını ise yüzde 172 arttırdıklarını kaydetti.

Sanayi şirketlerinin karlılığındaki önemli artışın arkasında yüksek kapasite kullanım oranları, yeni ürün geliştirme ve ticarileştirme, ürün gamındaki iyileştirmeler ve fiyat-ham madde maliyet dengesinin başarıyla yönetiliyor olmasının yer aldığının altını çizen Kurtul, ”Üçüncü çeyrekte yükselen avro/TL kuru da karlılığımızı olumlu etkilemiştir. Sanayi şirketlerimizde hayata geçirilecek yeni yatırımlarla büyümemizi sürdürmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Enerji işi alanında 30 Eylül 2011 faaliyet karlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 463 daha yüksek olduğunu belirten Kurtul, şunları kaydetti:

”Operasyonel karımızdaki artışın ana unsurları dünyanın en verimli doğal gaz santralleri arasında olan Bandırma elektrik üretim tesisimizde yakaladığımız verimlilik, hidroelektrik ve rüzgar santrallerimizin üretime geçmesi oldu. Enerjisa’nın elektrik üretiminde yüzde 10 pazar payı hedefi var. Bu hedefimiz doğrultusunda, enerji yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2011 yılında 870 MW’lık 4 yeni yenilenebilir enerji üretim lisansı aldık. 2011’in ilk aylarında Hacınınoğlu hidroelektrik ve Çanakkale rüzgar santrallerini devreye aldık. Son çeyrekte Menge hidroelektrik santralini devreye alacağız. Böylelikle yıl sonunda yenilenebilir kaynaklı kurulu güç kapasitemiz 343 MW olacak ve mevcut kurulu güç portföyümüzün yüzde 21’ini oluşturacak. Bu yılın sonuna kadar Enerjisa çatı şirketini kurmayı hedefliyoruz. Enerjisa şirketimiz elektrik üretim, ticaret ve dağıtım şirketlerimizin sahibi olacak.”

”Çimentoda yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyoruz”

Türkiye çimento sektöründe 2011 yılında kapasite kullanım oranlarının arttığına ve fiyatlandırmada yaşanan bölgesel farklılıkların azaldığına dikkat çeken Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in bu iş alanında faaliyet karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artırdığını belirtti.

Kurtul, ”Sabancı Topluluğu enerji verimliliği ve sürdürülebilir büyüme stratejisine paralel olarak, eylül ayında Akçansa Çanakkale Fabrikasında Türkiye’nin ilk atık ısı tesisini devreye soktu. Akçansa bu tesis ile elektrik giderlerinde yüzde 30 tasarruf sağlamayı amaçlıyor” dedi.

Zafer Kurtul, Akçansa ve Çimsa ile yüzde 18 klinker kapasitesi payı olan Sabancı Topluluğu’nun, Türkiye çimento sektörünün lideri olduğunu ifade ederek, yakın gelecekte yurt içi büyüme fırsatlarının yanı sıra, yurt dışında Türkiye’ye yakın coğrafyalardaki büyüme fırsatlarını da değerlendireceklerini kaydetti.

Elektronik perakendeciliği sektöründeki Teknosa’nın satışlarını yılın 9 aylık döneminde yüzde 26 arttırdığını, 2011 yılı içinde satış alanına 30 bin metre kare daha ilave ederek yıl sonunda 130 bin metre kareye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Kurtul, Teknosa’nın mağaza sayısındaki artışın yanı sıra, geçen yıl mevcut olan mağazalarında da yüzde 11 gibi güçlü bir satış artışı kaydettiğini bildirdi.

Kurtul, ”2011 yılında ABD’li Best Buy’ın Türkiye’de faaliyet gösteren iştirakini satın alan Teknosa, mevcut rekabet ortamı nedeniyle konsolidasyonun kaçınılmaz olduğu sektörde, lider olarak yeni satın almalarda aktif rol almayı planlamaktadır” ifadesini kullandı.

”Aksigorta ve Avivasa’nın büyüme potansiyeli yüksek”

Sigorta şirketlerinin ise bu dönemde net karlarını iki katın üzerine çıkardığını, iki şirketin de yüksek büyüme potansiyeli olduğunu vurguladı.

Zafer Kurtul, Avrupa Birliği ülkelerinin yüksek kamu borçlarının ekonomiler için önemli riskler oluşturduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

”Kamu tahvillerinin riskleri yükselmekte ve bazı ülkelerin temerrüt riskleri oluşmakta, ekonomik ve politik istikrarsızlıklar yaşanmaktadır. Bu durum, özelikle Avrupa bankacılık sisteminde yüksek miktarlarda sermaye ihtiyacı doğurmaktadır. Piyasalardaki belirsizlik devam ederken, Türkiye politik ve ekonomik olarak istikrarlıdır. Güçlü bankacılık sektörü, olumlu bütçe dengeleri, iç pazar dinamikleri ve düşük seviyelerdeki kamu ve bireysel borçluluğu ile ülkemizin küresel olumsuz gelişmelerden daha az etkilenmesini bekliyoruz. Sabancı Holding, güçlü mali yapısı ve risk yönetimi ile küresel çalkantılı ortamda güvenli liman ve kararlı yatırımcı olmaya devam edecektir.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar