Kişisel Site

cabadak_banner

Samsung’dan Apple’a yüzde 20 zam!

13 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 632 Görüntülenme

Elektronik dünyasının iki devi Apple ve Samsung, kavga etmekten bıkmıyor. HTC ile patent konusunda tarihi bir anlaşma yapan Apple, akıllı telefon piyasasındaki rekabeti etkileyecek uzlaşmanın bir gün sonrasında Samsung’dan zam yedi.

Küresel patent savaşlarında HTC ile anlaşmaya varan Apple, bir yandan mobil cihaz piyasasında kavga etmeyi sürdürdüğü Samsung karşısında gücünü artırmaya çalışıyor. En son söylentiler, Samsung’un aynı zamanda müşterisi olan Apple’a verdiği hizmetin ücretinde zam yaptığı yönünde.

Apple, ABD’de Ağustos ayında sonuçlanan patent davasında Samsung’dan bir milyar dolar tazminat almaya hak kazanmıştı. Samsung, jüri heyetinin Apple lehine karar verdiğini öne sürerek itirazda bulunmuştu. İngiltere’de ise Apple, Samsung’dan tasarımlarını çalmadığı için özür dilemek zorunda kaldı. Kısaca, Apple’ın iPhone 5, iPad ve iPod Touch cihazlarında kullanılan A6 işlemcisini birlikte ürettiği Samsung ile kavgası hız kaybetmeden devam ediyor.

YÜZDE 20 ZAM!
En son haberler, Samsung’un ABD’li şirkete yönelik fiyatlarını artırdığı. Gelişmenin, Apple-HTC anlaşmasına bir misilleme olmadığı ancak tazminat davasının bir karşılığı olduğu düşünülüyor.

SlashGear sitesinin verdiği bilgiye göre, Samsung, Apple için ürettiği mobil cihaz işlemcileri için aldığı ücrete yüzde 20 zam yaptı. A6 çiplerine yapılan zam bilgisini, Apple ve Samsung arasındaki pazarlıklarda yer aldığını ifade eden bir kaynak verdi. Aynı kişi, Apple’ın söz konusu fiyat artırımına karşı çıktığını da söyledi.

Buna rağmen, kısa dönemde çip üretiminde kendisine yeni bir tedarikçi bulamayan Apple’ın, zam kararına boyun eğdiği ifade edildi. 2011’de Samsung’dan 130 milyon işlemci satın alan Apple, bu yıl Güney Koreli düşmanı-iş ortağından 200 milyonun üzerinde işlemci talep etti.

Kısa bir süre önce, Apple’ın Samsung ile olan işbirliğini sona erdirerek, Tayvanlı TSMC şirketiyle devam ettirmek istediğine yönelik haberler belirmişti. ABD’li elektronik devinin, işlemci üretimi konusunda 2014 sonuna kadar Samsung’la sözleşmesi bulunuyor. Apple veya Samsung, zam konusunda resmi bir açıklama yapmadı.

teknoloji

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. http://onhaberleri.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-yuzde-42-buyudu 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro...

Yorumlar