Kişisel Site

cabadak_banner

Sindirim sistemindeki sinsi tehlike: Net

11 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 345 Görüntülenme

Dünya NET Örgütü’nün Nöroendokrin Tümör (NET) ile mücadeleyi artırmak için ilan ettiği 10 Kasım Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkındalık Günü’nde, bu kanser türüne bilinçlendirme faaliyetleri yapılacak.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Şuayib Yalçın, 10 Kasım Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, NET’lerin çok değişik şekillerde ortaya çıkan sinsi bir hastalık grubu olduğunu ifade etti.

Fonksiyonel grupta belirtilere yol açan bazı hormonların salgılandığını dile getiren Yalçın, buna bağlı olarak özellikle ishal atakları, ateş basmaları, yüzde kızarıklık, tansiyon yükselmeleri, şeker yükselmesi veya düşmesi, inatçı mide ülserleri gibi durumların NET’leri işaret edebileceğini bildirdi.

Nöroendokrin tümörlerin genellikle çok uzun dönemde ortaya çıkan, yavaş seyirli tümörler olduğunu ifade eden Yalçın, bazı durumlarda klinik olarak tespit edilebilir hale gelmesinin birkaç yıl alabildiğini söyledi.

Yalçın, hastalığın teşhisinde önemli noktanın, hastanın ya da hekimin, ortaya çıkan belirtilerin NET kanseri olabileceği yönünde kuşku duyması olduğunu vurguladı.

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar