Kişisel Site

cabadak_banner

Sinema Seyircisi Dizilere Bilet Kesiyor!

31 Ekim 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 569 Görüntülenme

kurtlar-vadisi-pusuDiziler sinemaya, filmler televizyona taşınıyor

Televizyon ekranlarından tanıdığımız Behzat Ç, Seni Kalbime Gömdüm adlı sinema filmiyle bu Cuma sinema salonlarında boy göstermeye başladı.

Behzat Ç’yi beyaz perdede görmek, daha önce beyaz perdeye taşınmış dizi örneklerini aklımıza getirdi. Konuyu şöyle bir araştırınca bakın hangi filmler karşımıza çıktı…

Televizyon ekranı, beyaz perde ilişkisi birkaç senedir daha önce dikkat çekmiş, beğeni toplamış sinema filmlerinin dizi film haline getirilmesiyle yeni bir boyut kazandı.

Fatmagül’ün Suçu Ne?, İffet, Al Yazmalım gibi şu sıralar çok seyredilen diziler, bir zamanlar seyredip akıllarımıza kazınan sinema filmlerinin günümüz seyircisine uygun hale getirilmiş birer versiyonu.

İsterseniz işin başından başlayalım. Çok değil, on iki sene önce. Yıl 1999. Kenan İmirzalıoğlu, Miroğlu karakteriyle ekranları sallarken henüz yirmili yaşlardaydı. Osman Sınav yönetmenliğinde çekilen Deli Yürek dizisi anlattığı kahramanlık öyküleriyle seyirciyi ekrana bağlıyor, o dönemin popüler internet sohbetlerinde çok sayıda kullanıcı “Miroğlu” lakabını kullanıyordu.

Dizi bu denli popüler olunca beyazperdeye taşınması da fazla uzun sürmedi. O zamana kadar televizyon ekranından tanıdığımız karakterleri sinema perdesinde seyretmek çok da alışık olduğumuz bir şey değildi. Dizinin milyonları ekrana kilitleme başarısı gişe rakamlarında da kendini gösterdi.

Bumerang Cehennemi döneme göre oldukça iyi bir rakam olan bir milyonun üzerinde seyirciyi sinemaya çekmeyi başarmıştı. Bu başarının ardında hiç şüphesiz filminin yapımcı, Yönetmen ve senaristi Osman Sınav ismi yer alıyordu.

ASMALI KONAK

Ağalı televizyon dizilerinin ilki olan Asmalı Konak, geleneksellikle modernlik arasındaki ince çizgide gezinen hikâyesiyle 2001 yılında yayınlanan ilk bölümünden itibaren çok sayıda seyirciyi ekrana bağlamıştı.

Selda Alkor, Şerif Sezer, Menderes Samancılar gibi isimler diziyle birlikte kariyerlerinin ikinci baharını yaşarken, Çağan Irmak bu diziyle yönetmenlik konusundaki yetenekleriyle dikkat çekmeyi başardı.

Finalini beyaz perdede yapan Asmalı Konak, yaklaşık bir milyon sekiz yüz bin seyirci rakamını ulaşarak hatırı sayılır bir gişe başarısı elde etti. Filmin Yönetmen koltuğunda dizinin yapımcısı Abdullah Oğuz yer alıyordu.

KURTLAR VADİSİ

Televizyon ekranlarından beyaz perdeye transfer olan yapımlar arasında en velûd olanı hiç şüphesiz Kurtlar Vadisi. 2003 yılından beri devam eden ve hala ilgi çeken dizi tam dört tane sinema filmine kaynaklı etti.

Irak ve Filistin adlı sinema filmleri dizinin başkahramanı Polat Alemdar ve ekibinin kahramanlıklarını konu edinirken, Gladio dizide dikkat çeken İskender Büyük karakteri merkezli bir macerayı konu aldı. Yine dizinin sempati toplayan karakterlerinden olan Muro ise Kurtlar Vadisinin alışık olduğumuz aksiyon hikâyelerinden farklı olarak bir komedi filmiyle beyaz perdede karşımıza çıktı.

Diziden sinemaya taşınan ilk film Kurtlar Vadisi Irak 4 milyon 256 bin 567 seyirciyle diziden türemiş yapımlar arasında en çok ilgi çekeni oldu. Öyle ki filmin henüz vizyona girmeden bir haftalık biletleri çoktan tükenmişti. 2009 yapımı Gladio ise 876 bin 810 seyirciyle Kurtlar Vadisi serisinin en az seyredilen filmi oldu.

BEHZAT Ç

Diziden beyaz perdeye taşınma geleneğinin son halkasında ise Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi yer alıyor. Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı Behzat Ç. karakteri kimseyi takmayan, kural tanımayan, küfretmekten çekinmeyen, suçluyu suç işlediğine pişman eden özellikleriyle televizyon ekranlarında neredeyse bir fenomen haline geldi.

İşin ilginç yanı, 2010 yılında başlayan dizinin ilk bölümlerinde reytingleri yüksek olmasa da fanatik bir grup seyirci kitlesi oluşmuştu. Öyle ki dizinin yanından kalkması dedikoduları gündeme geldiğinde tıpkı Behzat Ç gibi Gençlerbirliği taraftarı olan bir grup seyirci, maçta eylem yapacaklarını duyurdular. Hatta sevilen komiser karakteri fantastik komedi dizisi Leyla ile Mecnun’a da iki bölüm konuk oldu.

Dizinin televizyonda gördüğü ilgiyi ve önceki örneklerin gişede yakaladığı başarıyı hesaba kattığımızda filmin bir milyon ila iki buçuk milyon arası hatırı sayılır bir seyirciye ulaşacağını söylemek şimdiden mümkün.

Dizilerin sinema salonlarında boy göstermesi bazı sinema seyircilerini rahatsız ettiği gibi, daha önce beyaz perde görmemiş çok sayıda televizyon seyircisinin de sinemayla tanışmasına neden oldu. Yapımcılar reyting ve gişe hasılatı arasındaki olumlu korelasyonun farkına vardıklarından saydıklarımıza benzer örneklerinin artarak devam edeceğini söyleyebiliyoruz.

Naz Emel Koç / Yeni Şafak

Benzer Yazılar

İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
EVİM ŞAHANE BAŞVURU FORMU, EVİM ŞAHANE BAŞVURU ŞARTLAR, Evim Şahane müracaat formu nasıl doldurulur?
Evim Şahane’ye nasıl katılınır? Evim Şahane’ye müracaat formu. Evim Şahane katılma şartları... Evinizde değişiklikleryapmak istiyor olabilirsiniz ama gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığınızdan dolayı korkularınız ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Bildiğiniz gibi kolay bir dal olmayan ev dekorasyonunun ...
2014 vizyona Girecek Filmler,Vizyona Girecek Tüm Filmler,2014 Ocak Ayında Vizyona Girecek Filmler
American Hustle, bu ay neler izleyeceğiz, Eyvah Eyvah 3, Frankenstein:Ölümsüzlerin Savaşı, Jack Ryan: Gölge Ajan, korku filmleri, Ocak Ayında Vizyona Girecek Filmler, Paranormal Activity: İşaretliler, Paranormal Activity: The Marked Ones, Sen Şarkılarını Söyle, Şeytanın Günü, sinemalarda bu ay, vizyon filmler...

Yorumlar