Kişisel Site

cabadak_banner

Son depremin ardindan tahliye bolgesi genisletildi

11 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 383 Görüntülenme

Japonya, 11 Mart’ta meydana gelen deprem, tsunami ve nükleer felaketin ardından bugün bir kez daha sarsıldı. 6,6 büyüklüğündeki depremde bir kişi öldü, 220 bin ev de elektriksiz kaldı. Depremin merkez üssü, Fukuşima Nükleer Santrali’nin güneyindeki İwaki yakınları olarak açıklandı.

Bununla birlikte Japonlar, bir ay önceki büyük afette kaybettikleri yakınları için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Ülkenin kuzeydoğusunu vuran depremin üzerinden tam bir ay geçti, ancak acılar hala çok taze. Başbakan Naoto Kan da, yardım eden ülkelere teşekkür etti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük felaket olarak tarihe geçen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunamide yaklaşık 28 bin kişi hayatını kaybetti, 150 bin kişi evsiz kaldı. Tabii afetin Japonya’ya maliyeti ise henüz tam olarak bilinemiyor.

Nükleer bir facianın yaşanmasından endişe eden Japon hükümeti, bugünkü depremden sonra tahliye bölgesini 20 kilometreye kadar genişletti. Hamile kadın, çocuk ve hastalar için bu sınır 30 kilometreye kadar çıkarıldı.

Bir aydır yardım merkezlerinde geceleyen halkın sabrı ise taşmak üzere: “Bir aydır burada yaşıyorum. Bu durum tahammül seviyemin sınırlarına ulaştı. Artık bir an önce eve çıkmak istiyorum.”

Öte yandan, deprem ve tsunaminin ardından önemli ölçüdü zarar gören Fukuşima nükleer santralinde büyük bir radyoaktif sızıntı riskinin ciddi oranda azaldığı belirtildi. Santralin zarar gören soğutma sistemlerindeki onarma faaliyetleri ise devam ediyor.

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar