Kişisel Site

cabadak_banner

SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Kurulur? Ne İşe Yarar?

31 Ağustos 2017 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 355 Görüntülenme

SSL Sertifikası Nedir?, Nasıl Kurulur?, Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası (Secure Sockets Layer) nedir?

İnternet sitesi ile kullanıcı arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar.

Bir web sitesine girdiğiniz zaman adres çubuğunda HTTPS yazıyorsa siz siteye girmeye çalıştığınız andan itibaren şu işlemler gerçekleşir:

Öncelikle sunucu, tarayıcıya bunun bir SSL oturumu olduğunu ve gerekli sertifika bilgilerini bildirir. Tarayıcı bu sertifika bilgileri ışığında, sertifika sağlayıcısından doğrulama talebinde bulunur, sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu bildirir ve alınmış olan sertifika çeşidine göre adres çubuğunda yeşil kilit simgesi, firma ismi gibi bilgiler gözükür.

Aksi taktirde. Yani yeşil kilit simgesi veya firma ismi gibi bilgiler doğrulanmadığı durumda servis sağlayıcısı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir, tarayıcı da bu bilgi ışığında kendi uyarı sayfasıyla kullanıcıyı bilgilendirir.

SSL sertifika çeşitleri, ücretleri ve farkları nelerdir?

İnternette dolaşırken eğer SSL sertifikaları arasındaki farklar nelerdir şeklinde arama yaparsanız bir çok internet sitesinden yanlış bilgi edinirsiniz. Hemen hemen hepsi ssl sertifikaları arasında hiç bir fark olmadığını en ucuzunu alabileceğinizi söylerler. Aslında tek amacınız sitenizin SSLsertifikası olması ise bu doğru sayılabilir ama işin içinde değişik faktörler vardır.

Örneğin RapidSSL firmasında en düşük SSL sertifikası 15$ gibi bir fiyata satılıyor iken Globalsign firmasında bu ücret 240$’dır.
SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Peki bu SSL sertifikaları arasındaki fark ne?

SSL sertifikaları hizmet ettiği alanlara göre farklılık gösterir. Örneği RapidSSL‘den aldığını sertifika tüm tarayıcılar tarafından tanınmaz iken GlobalSign firmasından aldığınız SSL sertifikası mobil sürümleri dahil bütün tarayıcılarda tanınır. Bu sizin sitenizin planlamasına göre önem teşkil eder. Yapacağınız web sayfası mobil ziyaretçilerin daha çok kullanacağı bir alana hizmet ediyorsa çeşitli telefon işletim sistemlerinde kullanılan browserlar sitenizi güvenli olarak işaretlemeyecektir.

Benzer Yazılar

turkcell-internet
Turkcell bedava internet paketleri her daim devam etmekte ve kullanıcılar tarafından çok rağbet görmektedir.  Hız ve çekim gücü bakımından Türkiye' 1 numara olan Turkcell  her  sık sık bedava internet imkanı sağlamaktadır.  Turkcell 1994 senesinden beri mobil iletişim (GSM) alanında hizmet veren yerli bir şirket...
wordpress
WordPress için en iyi eklentileri mi arıyorsunuz? Bu yazıyı yazarken WordPress.org sitesinde yer alan 45.000 eklentiden yaklaşık 1000 tanesini kullanmış bir internet uzmanı gözüyle yazdığımızdan emin olabilirsiniz. Bu kadar çok eklenti arasında hangileri ne işe yarar, hangileri daha başarılıdır bunları denemek çok ...
Gaming İstanbul 2017’ye yoğun ilgi gösterdiler Oyunseverlerin buluştuğu Gaming İstanbul 2017 (GIST 2017) oyun fuarının ikinci gününde de etkinliğe yoğun bir katılım gerçekleşti.  Gaming İstanbul 2017'ye yoğun ilgi gösterdiler. 2-5 Şubat’ta İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen fuarın ikinci  gününde...

Yorumlar