Kişisel Site

cabadak_banner

SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Kurulur? Ne İşe Yarar?

31 Ağustos 2017 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 1.679 Görüntülenme

SSL Sertifikası Nedir?, Nasıl Kurulur?, Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası (Secure Sockets Layer) nedir?

İnternet sitesi ile kullanıcı arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar.

Bir web sitesine girdiğiniz zaman adres çubuğunda HTTPS yazıyorsa siz siteye girmeye çalıştığınız andan itibaren şu işlemler gerçekleşir:

Öncelikle sunucu, tarayıcıya bunun bir SSL oturumu olduğunu ve gerekli sertifika bilgilerini bildirir. Tarayıcı bu sertifika bilgileri ışığında, sertifika sağlayıcısından doğrulama talebinde bulunur, sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu bildirir ve alınmış olan sertifika çeşidine göre adres çubuğunda yeşil kilit simgesi, firma ismi gibi bilgiler gözükür.

Aksi taktirde. Yani yeşil kilit simgesi veya firma ismi gibi bilgiler doğrulanmadığı durumda servis sağlayıcısı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir, tarayıcı da bu bilgi ışığında kendi uyarı sayfasıyla kullanıcıyı bilgilendirir.

SSL sertifika çeşitleri, ücretleri ve farkları nelerdir?

İnternette dolaşırken eğer SSL sertifikaları arasındaki farklar nelerdir şeklinde arama yaparsanız bir çok internet sitesinden yanlış bilgi edinirsiniz. Hemen hemen hepsi ssl sertifikaları arasında hiç bir fark olmadığını en ucuzunu alabileceğinizi söylerler. Aslında tek amacınız sitenizin SSLsertifikası olması ise bu doğru sayılabilir ama işin içinde değişik faktörler vardır.

Örneğin RapidSSL firmasında en düşük SSL sertifikası 15$ gibi bir fiyata satılıyor iken Globalsign firmasında bu ücret 240$’dır.
SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Peki bu SSL sertifikaları arasındaki fark ne?

SSL sertifikaları hizmet ettiği alanlara göre farklılık gösterir. Örneği RapidSSL‘den aldığını sertifika tüm tarayıcılar tarafından tanınmaz iken GlobalSign firmasından aldığınız SSL sertifikası mobil sürümleri dahil bütün tarayıcılarda tanınır. Bu sizin sitenizin planlamasına göre önem teşkil eder. Yapacağınız web sayfası mobil ziyaretçilerin daha çok kullanacağı bir alana hizmet ediyorsa çeşitli telefon işletim sistemlerinde kullanılan browserlar sitenizi güvenli olarak işaretlemeyecektir.

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar