Kişisel Site

cabadak_banner

Süreç yavaş işliyor

22 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 196 Görüntülenme

Süreç yavaş işliyor

UEFA’nın şikeye bakışı sıfır toleranstır. TFF, F.Bahçe’yi göndermedi, biz de ikinci olan takımı çağırdık”

UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı, İstanbul Conrad Otel’nde tamamlandı. Toplantının ardından UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino basın toplantısı düzenledi. Infantino şikeye sıfır tolerans vurgusu yaparken, TFF’yi (Türkiye Futbol Federasyonu) şike süreciyle ilgili kararları hızlı bir şekilde almaya davet etti.

TÜRKİYE BİR FUTBOL ÜLKESİ
Infantino, “Ancak şunu söyleyebilirim; Türkiye büyük bir futbol ülkesi ve bu nedenle UEFA Kongresi burada düzenlendi. Türkiye’de geçmişte ve şu anda bazı şike iddialarıyla ilgili davalar, soruşturmalar var, futbol disiplin heyetlerinde de bunlar gündemde. Türkiye Futbol Federasyonu doğru, gerekli kararları alacak, yerindenlik durumu var. Yerinde alınacak kararlar var. Bunlar Türkiye’de, Türk makamları tarafından alınacak. Bu kararlar alındıktan sonra biz durumu inceleyeceğiz. Herhangi bir karar da alacak değiliz. Onlar ne yapılacağını biliyor. Şikeye karşı toleransımız sıfır” diye konuştu.

DELİLLER ORTAYA ÇIKMIŞ
58. maddenin sadece Türkiye Futbol Federasyonu’nun sorumluluğu olmadığını anlatan Infantino, “UEFA olarak statülerimizde ve tüzüklerimizde şike ile ilgili bütün kurallarımız açık, sıfır tolerans. Ancak burada uygun ve orantılı yaptırımların verilmesi gerekiyor. 58. madde değiştirilsin, değiştirilmesin, şu anda bizim için böyle bir konu yok. Önemli olan doğru önlemlerin ve kararların alınması lazım Türkiye Futbol Federasyonu tarafından. Daha sonra biz duruma bakacağız” ifadelerini kullandı.

F.BAHÇE’Yİ TFF İHRAÇ ETTİ
Geçen yıl Şampiyonlar Ligi’ne Fenerbahçe’nin yerine Trabzonspor’un nasıl alındığı sorusunu da cevaplayan Infantino, “Türkiye Futbol Federasyonu Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmasından vazgeçti, biz de sıralamaya bakarak ikinciyi çağırdık” diye konuştu. “UEFA’ya göre Türkiye Ligi’nin şampiyonu kimdir” sorusu üzerine ise Infantino, “Türkiye liginin birincisini belirlemek UEFA’nın işi değil” yanıtını verdi.

BEŞİKTAŞ-TRABZON SORUSU
Bir basın mensubunun, “Sıfır tolerans denildi. Fenerbahçe Avrupa kupalarından men edildi ama şikeyle ilgili adı geçen Beşiktaş ve Trabzonspor Avrupa’da mücadele etti, neden?” sorusuna Infantino, şöyle yanıt verdi: ”Türkiye’de pek çok olay gazetelerde başlıyor, bitiyor. Sıfır tolerans dedim ama bunu deyince, her tür katı tedbiri içerir içermez diye düşünmeyin, ama ciddi önlemleri almak demektir. Bu dava Türkiye’nin meselesi. Olmuş mudur olmamış mıdır, buna Türk Federasyonu ve makamları bakacaktır. Biz ancak UEFA müsabakası çerçevesinde bir şey olursa ya da TFF devreye girmezse devreye gireriz.”

TFF HIZLI KARAR ALMALI
Kendilerine göre davanın hızlı mı, yavaş mı ilerlediği sorusu üzerine de Gianni Infantino şunları söyledi: “Bunu söylemek zor. Bu davaların içeriğini bilmiyoruz. Dışardan bilgiler alıyoruz. Bizim için açık olan şu; İtalya’da, Almanya’da,Yunanistan’da bu yılın başlarında birkaç ay içinde karar alınabildi. İtalya’da belirli bir mevzuat var. Savcının dosyaları federasyona verme zorunluluğu var. Böylece bilgiler daha hızlı elde edilebiliyor. Şu anda sürecin uzun sürdüğünü görüyoruz. Disiplin prosedürünün ceza yargısından ayrılması gerekir. Biz biriyle ilgiliyiz. En kısa zamanda olması iyidir. Bu sadece UEFA değil, Türkiye açısından da iyidir.” Infantino sözlerini “Biz kimseyi hapse atmayız, bunu da düşünmeyiz. Bu ancak yerel mahkemelerin vereceği kararlar. Biz sadece men cezası veririz” diye sürdürdü.

AVRUPA’DAN MEN CEZASI GELİR Mİ?
“TFF’nin kararının gecikmesi halinde Avrupa’dan men olur mu” sorusuna İnfantino şu cevabı verdi: “Ne olur bilemem. UEFA Disiplin Komitesi ve İcra Komitesi’nin ne yapacağını kestiremem. Şu anda UEFA’nın gündeminde ihraç yok. Karar çıksın, sonra konuşalım.”

F.BAHÇE’NİN CAS’TAKİ DAVASI SÜRÜYOR
F.Bahçe’nin UEFA ve Türk Futbol Federasyonu’nun CAS’a şikayet ettiğini, davanın sürdüğünü de belirten Infantino, “Görülmekte olan dava hakkında konuşmak yanlış. Bu davanın süreci nasıl etkileyeceğini de hepimiz göreceğiz. Bu konuda fazla yorum yapmam” dedi.

BAŞKAN BİLE CEZALANDIRDIK
Infantıno, TFF’nin karar alamaması halinde bir de gözdağı verdi: “UEFA tarafından cezalandırılan ülke futbol federasyonları başkanları bile oldu.”

2020 İÇİN 53 ÜLKEYE DAVET GİDECEK
Infantıno, EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği başvurusunun mayıs ayına kadar beklendiğini belirtti.. Infantino, 53 ülkeye davet gönderileceğini, tek ülke talip olursa hemen açıklanacağını, aday çok olursa 18 ay sürecek bir yarışın başlayacağını söyledi.

Benzer Yazılar

iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...
Seçim 2014, YSK Seçmen Sorgulama 2014, Nerede Oy Kullanacağım?
YSK 2014 Sandık yeri Sorgulama Seçim 2014, YSK Seçmen Sorgulama 2014, Nerede Oy Kullanacağım?  YSK kesinleşmiş aday listelerini açıkladı. YSK, 30 Mart 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde kimin, nerede oy kullanacağını internet sitesinden açıkladı.  Seçim 2014 www.ysk.gov.tr Nerede oy kullanacağım, hangi s...

Yorumlar