Kişisel Site

cabadak_banner

Teknik Müşavirlik Sistemi Geliyor

20 Kasım 2012 | Yazar: Enupenvemenia | Henüz yorum yapılmamış | 458 Görüntülenme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarını incelemek için Denizli’ye giden Erdoğan Bayraktar yapı denetimcilerin teknik müşavirler olacağını ifade etti.

Denizli Krahayıt’ta sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarını incelemek için Denizli’ye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, inceleme öncesi, inşaat sektörünün temsilcileri, yerel yöneticiler ve işadamlarıyla bir istişare toplantısı yapan Bakan Bayraktar, Türkiye’nin inşaat sektöründe uluslar arası ölçüde oyun kurucu olmak için devletin sektörü yeniden yapılandıracağına vurgu yaptı.

Gündemdeki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Bakan Bayraktar, Türkiye’nin 250’yi aşkın bölgesinde süren kentsel dönüşüm çalışmalarında asla dayatmanın olmadığı ve olmayacağının altını çizdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dünyada esas paranın inşaat sektöründe olduğuna dikkat çekerek, müteahhitleri kurulacak odayla disiplin altına alacaklarını, sektörde ulusal katma değeri arttırmak içinse yapı denetimcilerin teknik müşavirliğe dönüştürüleceğini belirtti.

Türkiye’nin müteahhit sayısı bakımından dünyada ikinci sırada olduğunu ancak Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve Japonya gibi teknik müşavirlik sisteminin uygulandığı ülkelerin başı çektiğine değindi. Ülkenin inşaat sektöründe oyun kuruculardan biri haline gelebilmesi için bunun gerektiğine vurgu yapan Bayraktar, bir süredir bu konudaki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Teknik müşavirlik sistemine göre, şu an yapı denetim adı altında çalışan firmalar teknik müşavirlik firmalarına dönüştürülecek. Teknik müşavirlik firmaları, vatandaştan aldıkları vekaletnameyle projeden iskana ruhsatına kadar inşaatın her aşamasını yürütecek.

Bakan Bayraktar, Karahayıt’ta süren kentsel dönüşüm için Bakanlık bütçesini zorlayarak 2,5 milyon lira ödenek ayrıldığı müjdesini de verdi. Toplantı sonrası beraberindekilerle birlikte Karahayıt’a geçerek kentsel dönüşüm alanındaki çalışmaları inceledi.

Bayraktar daha sonra, kent merkezine geçti. Valilik ve Belediye ziyaretlerinde bulunan Bayraktar, daha sonra Ak Parti İl Binası’nda partilileriyle buluştu.

Bayraktar, bir külliyenin temel atma törenine de katıldı. Belediye’nin Sevindik Ak Vadi Projesi’nin temel atma törenini de gerçekleştirdi.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar