Kişisel Site

cabadak_banner

TOKİ 1 Milyon Kişiyi Ev Sahibi Yapacak

20 Ekim 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 360 Görüntülenme

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), dar gelirli ailelere yönelik yaptığı konut projeleriyle, Cumhuriyetin 100.kuruluş yıl dönümünde 1 milyon kişiyi ev sahibi yapmaya hazırlanıyor.

Hakan Şahin – Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), dar gelirli ailelere yönelik yaptığı konut projeleriyle, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde 1 milyon kişiyi ev sahibi yapmaya hazırlanıyor.

TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlara yönelik yaptığı konut projesiyle evi olmayan, dar gelirli, yoksul birçok insanı ev sahibi yaptığını anımsattı.

Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023’e kadar 1 milyon kişiyi ev sahibi yapmak istediklerini ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

“Bize, 2003 yılında hükümetimizin planlı kentleşme ve konut üretimi seferberliği kapsamında, 2011 yılının sonuna kadar 500 bin konut hedefi verilmişti. Biz 2011 yılının Mayıs ayında bu hedefi yakaladık ve geçtik. Şu anda 513 bin konut hedefine ulaştık. Bu konutlardan 430 bini sosyal nitelikli, yoksul, dar gelirli vatandaşlarımıza yaptığımız konutlar. 83 bini de hasılat paylaşımı yaptığımız konutlar. Bu konutlardan gelen gelirle sosyal konutların finansmanını elde ediyoruz.

konut emlakCumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar, 500 bin konut daha inşa ederek 1 milyon kişiyi ev sahibi yapmak istiyoruz. Türkiye’de bir kişinin bile evsiz kalmasını istemiyoruz.”

-‘İstanbul’DA DEPREME DAYANIKLI BİNALAR YAPILIYOR

Özdemir, TOKİ’nin 2023 yılına kadar yapacağı konutların ana ekseninin deprem odaklı, dönüşüm projeleri olacağını belirtti.

Marmara ve İstanbul’un “kırmızı kitabının” deprem olduğunu ifade eden Özdemir, şöyle devam etti:

“1999 depreminden bu yana 12 yıl geçti. Hükümetimiz bunun bir organizatör birime kavuşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kurdu. İnşallah bakanlığımız bu sorunu kökünden halledecek. Bugün TOKİ olarak Türkiye’de 248 noktada yaklaşık 160 bin konutun projelendirme çalışmalarını yaptık. Bunlardan 63 bininin inşaatına başladık, 32 binini de hak sahiplerine teslim ettik.

İstanbul’da yerel idareyle iş birliği içerisinde dönüşüm projeleri yapıyoruz. En son Fenertepe’de 360 gecekondu sahibiyle anlaşarak, buradan tasfiye ettik. Bu insanlara konutlar verdik. Ayazma, Tepeüstü, Küçükçekmece, Tuzla, Maltepe ve Sulukule’de gecekondu dönüşüm projeleri yapıyoruz. Amacımız özellikle İstanbul’da çarpık kentleşmeyi ortadan kaldırarak vatandaşlarımızın daha rahat edecekleri, depreme dayanıklı konutlar yapmak.”

Özdemir, dar gelirli ailelere yönelik yaptıkları konutların, sağlam, kaliteli içinde çocuk parkı ve spor alanları bulunan, geri ödemelerininde çok düşük fiyatlardan başlayan konutlar olduğunu belirtti.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar