Kişisel Site

cabadak_banner

TOKİ Van’da konut teslimine başladı

27 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 467 Görüntülenme

depremToki Van depremi için yapılan Toki konutları, Van Toki Konutları, Van’daki Toki konutları teslimi tarihi, Barınma sorunu, Van’da deprem konutları teslimi. Vanda Depremin ardından özellikle barınma sorunu yaşayan depremzedeler için çalışmalarını hızlandıran TOKİ bin 708 konutu sahiplerine teslim etmeye başladı.

Van’daki depremin ardından özellikle barınma sorunu yaşayan depremzedeler için çalışmalarını hızlandıran Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bin 708 konutu sahiplerine teslim etmeye başladı.

TOKİ, Van’daki depremin yol açtığı acil barınma sorununun biran önce çözülmesi için kentte inşa ettiği bin 708 konutun teslimini öne aldı ve geçici kabul aşamasında olan konutların, oturulmaya hazır olan bloklarından başlanarak dairelerin hak sahiplerine teslimine başlanıldı. İdare, bu sayede yaklaşık 10 bin depremzedenin barınma sorununu çözmüş olacak.
Binalarda ve çevre düzenlemesindeki eksik giderme çalışmaları da hızla devam ediyor.

Van’daki depremzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bugüne kadar 6 bin konteyner ve 2 bin 944 kalıcı konut ihalesi gerçekleştiren TOKİ, bin 808 kalıcı konutu da ihale aşamasına getirdi.

Depremzedelerin konutlara bir an önce taşınması amacıyla geçici kabul işlemlerinin tamamlanmasını beklemeden, “geçici işgal” ile hak sahiplerini konutlarına kavuşturmayı kararlaştıran İdare, bu kapsamda Van merkez Korubaş köyünde bin 58 adet, Van merkez Bardakçı köyünde 426 adet, Van Bostaniçi’nde de 224 adet olmak üzere toplam bin 708 konutu sahiplerine teslim etmeye başladı.

TOKİ, konutların elektrik, su ve kanalizasyon gibi alt yapı eksiklerinin tamamlanması amacıyla da talep yazılarını ilgili kurumlara gönderdi.
-KDV’leri de peşin alınmayacak-
Konutların teslim işlemleri sırasında “3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu” kapsamında peşin olarak tahsil edilmesi gereken konut fiyatının yüzde 1’i olan KDV bedelleri de depremzedelerin mağduriyeti gözetilerek peşin alınmayacak.
Söz konusu bedeller, alıcıların taksit tutarlarına yansıtılacak.
Konut fiyatları ortalama 100 bin lira olan konutların KDV bedeli olan yaklaşık bin lira, depremzedelerden peşin alınmamış olacak.
-İlk ödeme önümüzdeki yılın mart ayında-
TOKİ, Van’daki depremzedelere konutlarının taksit ödemeleri konusunda da destek oldu.
Konut alacak olan hak sahiplerinin taksit ödemeleri ertelendi. Buna göre, konutlarını geçici kabulle teslim alacak depremzedelerin taksit ödemeleri önümüzdeki yılın mart ayında başlayacak.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar