Kişisel Site

cabadak_banner

Torba yasa; KOBİ Borçlarına Yeniden Yapılandırma

6 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 318 Görüntülenme

kosgeb para resmiKüçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen “6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında, KOSGEB destek veya kredilerinin geri ödemelerini ihlal etmiş işletmelerin, borçlarını uygun şartlarda ödeyebilmeleri için önemli bir imkan sağlandığını bildirdi.

Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, “Kanun kapsamında, 31 Aralık 2010 tarihinden önce KOSGEB’ten destek kullanmış ve uygunsuzluğu 25 Şubat 2011 tarihinden önce tespit edilmiş veya geri ödemelerini ihlal etmiş işletmelerden 30 Nisan 2011 tarihine kadar KOSGEB hizmet merkezlerine dilekçeyle başvuruda bulunan işletmelerin, söz konusu kanun kapsamında değerlendirileceğini kaydetti.

Mustafa Kaplan, kanun kapsamında, destek tutarlarının aslı ile gecikme faizi yerine TEFE/ÜFE oranında faiz isteneceğini belirterek, hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan taahhütlü kredi faiz destekleriyle, haklarında hukuki işlem başlatılan geri ödemeli destekler ve uygunsuzluğu tespit edilen geri ödemesiz desteklerle ilgili TEFE/ÜFE uygulanacağını bildirdi.

Sadece destek bedelinin aslının talep edilip faizin talep edilmediği desteklerin ise hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan taahhütlü kredi faiz destekleri, haklarında hukuki işlem başlatılmamış geri ödemeli destekler ve uygunsuzluğu tespit edilen geri ödemesiz desteklerden oluştuğunu belirten Kaplan, kanun kapsamında, haklarında açılmış davaları bulunan işletmelerin davalarının sonlandırılacağını, vekalet ücreti ve yargılama giderleri ilk taksit ödeme süresinde, Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonu olan 31 Mayıs 2011 tarihi mesai bitimine kadar ödeneceğini bildirdi.

Kaplan, şunları kaydetti:

“Ödemelerin taksitler halinde yapılması durumunda ilk taksit Mayıs 2011 tarihi itibarıyla ödenmek üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenecektir. Taksitlerin altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit taksitte ödenmesi durumunda belirtilen şekilde belirlenen borç tutarı altı eşit taksit için (1,05), dokuz eşit taksit için (1,07), on iki eşit taksit için (1,10), on sekiz eşit taksit için (1,15) katsayısı ile çarpılacak ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacaktır.

Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunan işletmelere tercih ettikleri taksit süresine uygun ödeme planı verilecek olup, tercih edilen süreden daha kısa sürede ödeme yapılması halinde ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir. Ödenmesi gereken taksitlerden, bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51. maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödenmesi şartıyla bu kanun hükümlerinden yararlanılabilecektir.”

Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkının kaybedileceğini belirten Kaplan, söz konusu Kanunun, KOBİ’lerin KOSGEB’e olan borçlarının yeniden yapılandırması için çok çok önemli fırsatlar sunduğunu bildirdi.

Kaplan, bu nedenle KOSGEB’e borçlu olan esnaf-sanatkarlarla KOBİ’leri, en geç 30 Nisan 2011 tarihine kadar KOSGEB Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunmaya davet etti.

qtl { position: absolute; border: 1px solid #cccccc; -moz-border-radius: 5px; opacity: 0.2; line-height: 100%; z-index: 999; direction: ltr; } qtl:hover,qtl.open { opacity: 1; } qtl,qtlbar { height: 22px; } qtlbar { display: block; width: 100%; background-color: #cccccc; cursor: move; } qtlbar img { border: 0; padding: 3px; height: 16px; width: 16px; cursor: pointer; } qtlbar img:hover { background-color: #aaaaff; } qtl>iframe { border: 0; height: 0; width: 0; } qtl.open { height: auto; } qtl.open>iframe { height: 200px; width: 300px; }

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
eBay'in iştiraki GittiGidiyor.com, 'cadde' konseptine yeni bir boyut kazandırdı. Happy Center'la anlaşarak site içinde süpermarket açan şirket aynı stratejiyi mobilya, hırdavat, çocuk gibi alanlarda uygulamak için markalarla görüşüyor Teknoloji ürünlerine getirilen taksit kısıtlaması, cirosunun büyük kısmını bu ...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...

Yorumlar