Kişisel Site

cabadak_banner

TTNET’ten internette güvende olmanın ipuçları

25 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 469 Görüntülenme

Artık internette güvenle dolaşabilmek, evimizde korkusuzca uyuyabilmekle eş değer… TTNET Operasyondan Sorumlu internette güvende olmanın ipuçlarıGenel Müdür Yardımcısı Şahin Şen, internette güvenle dolaşabilmenin ipuçlarını sizler için paylaştı.

İnternette güvenlik hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Güvenlik, bugün internet kullanımıyla ilgili en önemli konuların başında geliyor. Birey ve kurumların özel, profesyonel ve finansal bilgilerinin iletim alanı olan internette güvenliği sağlama konusunda, hem kullanıcılara hem de internet servis sağlayıcılarına büyük sorumluluk düşüyor. Aylık ortalama 30 saate yakın internet kullanımı ile dünyada üçüncü sırada yer alan ülkemizde, kullanıcılarımızı güvenliğinin sağlanması, TTNET olarak büyük önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. (Kaynak: Comscore) Bu amaçla, internet erişimini en yüksek kalitede sunmanın yanı sıra abonelerimize internetteki güvenliğini sağlamaları için de katma değerli hizmetler sunuyoruz.

İnternette güvenlik için sadece güvenlik ürünleri kullanmak yeterli mi? Bireylere neler tavsiye ediyorsunuz?

İnternet kullanımında güvenlik ürünlerini kullanmak şüphesiz çok önemli, ancak bunun yanı sıra kullanıcıların bu konuda bilinçli olması da büyük önem taşıyor. Özellikle günümüzde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok ziyaret edilen ve en uzun zaman geçirilen platformlar- sosyal ağlar güvenlik konusunda büyük riskler barındırıyor. Sosyal çevreleriyle birebir iletişimde olan kullanıcılar, bu sitelerde gerçek kimlikleri ve bilgileriyle yer alıyor. Kullanıcıların, verdikleri bilgilerin hangi şartlarda, ne amaçla ve çerçevede kullanılacağına dair koşul ve bilgileri net olarak bilmeleri önem taşıyor. Böylece kullanıcılar talep ve ihtiyaçları doğrultusunda bilgilerini paylaşma konusunda karar verebilirler.

Sosyal ağların yanı sıra kullanıcılar açısından en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de finansal bilgiler. Tüm internet kullanıcılarının finansal bilgilerini güvenli olamayan internet ortamında paylaşmaları kötü niyetli kişilerin eline geçmesine sebep olabiliyor. Sonuç olarak, internetin güvenli kullanımı konusunda bilinçlenmek, internetin bize sunduğu olanaklardan tümüyle faydalanmaya da imkan sağlıyor.

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça internetin güvenli kullanımı konusunda çalışmalarda hızlanıyor. Bu alanda sunduğunuz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

TTNET olarak güvenli internet için müşterilerimize en efektif ürün ve hizmetleri sunmaya odaklanıyoruz. İnternet güvenliği konusunda McAfee firmasının iki farklı ürününü; Internet Security ve Antivirus Plus “kullandığın kadar öde” modellerini TTNET Güvenlik ile müşterilerimize sunuyoruz. Tüm müşterilerimizin interneti güvenle kullanabilmelerini sağlamak amacıyla 2011 yılından itibaren tüm limitsiz paketlerde TTNET Güvenlik McAfee Antivirus Plus hediye ediyoruz. Böylece müşterilerimiz, dünyaca ünlü güvenlik paketlerini ücretsiz olarak kullanabilme fırsatı buluyor. Bu servisimiz özellikle KOBİ’ler için büyük avantajlar sağlıyor. TTNET Güvenlik McAfee Internet Security ürünü ile bilgisayarı virüslerden, casus yazılımlardan, korsanlardan, çevrimiçi sahtekarlardan, kimlik hırsızlarından ve diğer siber suçlulardan koruyan güvenli bir internet ortamı hedefliyoruz.

Güvenlik ürünlerimizden bir diğeri olan McAfee Antivirus Plus ise, TTNET Güvenlik McAfee İnternet Security’nin sadece antivirüs özelliklerini içeren bir versiyonu olarak sunuyoruz. TTNET güvencesiyle ve rekabetçi fiyat avantajıyla sunduğumuz tüm bu ürünler için 7/24 servis desteğimiz de bulunuyor.

Kısa bir süre önce NETDİSK isimli bir hizmeti duyurmuştunuz. Bu ürünün internet güvenliği ile bir ilişkisi var mı?

Evet, kullanıcıların bilgilerini korumaları için sunduğumuz bir başka servisimizde kısa bir süre önce hizmet vermeye başlayan NETDİSK. Her türlü dosyayı kolayca yedekleme ve dosyalara internetten güvenle erişme imkanı sunan çevirim içi depolama ürünümüz NETDİSK, lansmanından sadece 1 ay sonra 10 binden fazla kullanıcı tarafından tercih edildi. Harici disklerin ve bilgisayarların kaybolması, çalınması, arızalanması, önemli dosyaların zarar görmesi gibi birçok sorunu ortadan kaldıran NETDİSK, bilgisayar kullanıcılarının dosyalarını yedeklemelerine ve internet üzerinden güvenle erişmelerine imkân tanıyor.

Dünyada sunulan bulut bilişim çözümleri arasında en uygun fiyatlara sahip NETDİSK’in farklı ihtiyaçlara özel olarak 1 GB, 50 GB ve sınırsız kapasiteli olmak üzere 3 farklı paketi bulunuyor. NETDİSK’in 1 GB kapasiteli paketi bulut bilişimin ayrıcalıkları deneyimlemek isteyenler tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. NETDİSK’e www.ttnetbulutu.com web sitesinden ulaşılabiliyor.

Aileler çocuklarının internette güvende olmaları için neler yapmalı?

İnternetin çocuklar tarafından güvenle kullanılması konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Çünkü çocuklar yetişkinlere nazaran internette daha çok zararlı içeriğe ve tehdide maruz kalabiliyor. Bu nedenle çocukların internet güvenliği için ailelere özel farklı hizmetlerimiz mevcut. Bunlardan ilki, çocuklarımızın internetten faydalanırken mevcut zararlı içeriklerden etkilenmesini engellemek üzere hazırlanan TTNET Aile Koruma Şifresi. 2007 yılından bu yana kullanılan Aile Koruma Şifresi’ne tüm TTNET ADSL-VDSL aboneleri ücretsiz olarak sahip oluyor. Aile Koruma Şifresi kullanıcılara; içerik filtreleme sayesinde zararlı sitelere girişi engelleme, zaman kontrolü ile belirli günlerde limitli internet kullanımı, çocukların yaşlarına göre özelleştirilebilen filtre ve zaman ayarları ve önceden tanımlanmış kategorilere göre kolayca filtreleme sunuyor. Ailelerin çocuklarının internette güvende olduklarından emin olmalarını sağlayan Nette Çocuk Var paketi de TTNET Güvenlik kapsamında sunduğumuz bir diğer ürünümüz. Nette Çocuk Var paketi ile aileler çocuklarının sakıncalı sitelere girmelerini engelleyebiliyor, içerikleri önceden belirlenmiş kategorilere göre kolayca filtreleyebiliyorlar. TTNET Nette Çocuk Var Paketi’ni, ADSL veya VDSL2 müşterilerine ayda sadece 3 TL’ye sunuyoruz. Herhangi bir ayarlama ya da kurulum yapmaya gerek olamadan, hemen kullanılmaya başlanan bu ürünle; internetteki uygunsuz içerikler önceden belirlenmiş kategorilere göre kolayca filtreleniyor. Nette Çocuk Var, 2009 yılından bu yana TTNET ADSL ve VDSL abonelerine sunuluyor. Evinde internet erişimini aynı hat üzerinden birden fazla bilgisayarda kullananlar, içerik filtreleme özelliğini bilgisayarlarının hepsine; ayrı bir kurulum yapmaya gerek olmadan otomatik olarak uygulayabiliyor.

İnternet kullanımının geleceği ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tüm faaliyetlerimizi güvenli internet kullanımının bir kültür haline gelmesi amacıyla yürütüyoruz. Sunduğumuz avantajlı ürün ve servislerle güvenli internet kullanımını özendiriyor, konuyla ilgili bilgilendirme çalışmalarımızla da farkındalık yaratıyoruz.
İnternet bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Özellikle genç nesil için internet hayatın en önemli parçalarından biri. Yeni dünya da bu koşullar çerçevesinde şekilleniyor. İnternetin günümüzde hayatın vazgeçilmezleri arasında yer aldığı konusu, Avrupa Komisyonu’nun gerçekleştirdiği “Geleceğin İnterneti” raporunda da destekleniyor. Araştırma sonuçlarından anlıyoruz ki insan hayatı gelecek 10 yıl içinde internetle daha çok iç içe olacak. 2011’e genel olarak baktığımızda da internetin hayatımıza daha çok gireceğini söyleyebiliriz. İnternet üzerinden daha çok veri aktaracağız. Daha geniş içeriği, daha kaliteli olarak takip edebileceğiz. Bilgiye çok daha hızlı erişebileceğiz. TTNET verilerine göre 2009 Aralık ayı ile 2010 Aralık ayını karşılaştırdığımızda aylık data kullanımının 10,1 GB’dan 14,9 GB’a çıktığını yani yaklaşık %50 oranında arttığını görüyoruz. Bilgi ağı genişledikçe ve çeşitlendikçe bu eğilim daha da kuvvetlenecek. Bu gelişmelere paralel olarak bilgiye erişmek için kullandığımız cihazlar daha da çeşitlenecek ve akıllanacak. PC’lerin telefonlaşması, telefonların ise PC’leşmesi trendi 2011’de daha da belirgin hale gelecek. Akıllı cihaz kullanımında ciddi artış olacak. Bu da bilgiye erişimde çeşitlilik getirecek. Son yılların en önemli gelişmelerinden biri olan yakınsama konusu yine gündemde olacak. Tek cihaz üzerinden birçok işimizi yaparken farklı amaçlarla kullandığımız cihazlar üzerinden de internete bağlanacağız.

TTNET olarak 9 Şubat Güvenli İnternet Günü’nde www.internetteguvenlik.com.tr sitesini duyurmuştunuz. Bu projeden kısaca bahseder misiniz?

TTNET, dünyada Güvenli İnternet Günü olarak kutlanan ve bu yönde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilen 9 Şubat Güvenli İnternet Günü’nde önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. İnternet erişimini en yüksek kalitede sağlamanın yanı sıra kullanıcıların internette kendilerini güvenli hissetmelerini hedefleyen TTNET, Türkiye’de 35 milyonu aşkın internet kullanıcısı için internet güvenliğinin her alanına dair bilgileri içeren www.internetteguvenlik.com.tr sitesini tüm internet kullanıcılarını hedefleyerek hizmete açtı.

İnternet güvenliği konusunda bilgilendirici makaleler, videolar ve uyarılar ile her yaştan internet kullanıcılarına rehberlik edecek web sitesi, internet güvenliğine önem veren ve çocuklarının güvenli internet kullanmasını dileyen herkese ücretsiz destek sağlıyor.

Milliyet.com.tr

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
eBay'in iştiraki GittiGidiyor.com, 'cadde' konseptine yeni bir boyut kazandırdı. Happy Center'la anlaşarak site içinde süpermarket açan şirket aynı stratejiyi mobilya, hırdavat, çocuk gibi alanlarda uygulamak için markalarla görüşüyor Teknoloji ürünlerine getirilen taksit kısıtlaması, cirosunun büyük kısmını bu ...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar