Kişisel Site

cabadak_banner

Tüketiciye ‘devre tatil’ uyarısı!

23 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 1.083 Görüntülenme

Tüketiciye 'devre tatil' uyarısıTÜDEF Genel Başkanı Yılmaz, tüketicilerden “devre tatil satışları” konusunda dikkatli olmalarını istedi

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, yazılı açıklamasında, devre tatil satışlarıyla ilgili tüketici derneklerine yoğun şikayetlerin geldiğine dikkati çekerek, kent merkezlerinde, işlek cadde ve meydanlarda yapılan anketler sonucunda bir haftalık tatil vaadiyle ”avlanan tüketici”nin ücretsiz olarak tatil yörelerine davet edildiğini belirtti.
Bu daveti bir tatil fırsatı olarak değerlendirmek isteyen tüketicinin, 12-25 bin liralık bir devre tatil sözleşmesiyle evine döndüğünü ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: ”Çok yıldızlı otellerde katalog ve sinevizyon gösterimi ile yanıltıcı ve aldatıcı tanıtımlarla tüketici iradesi baskı altına alınarak maket üzerinden yapılan devre tatil satışları tüketiciyi mağdur etmektedir. Bu ortamda tüketicinin sözleşmeyi okuması ve iradesi ile karar vermesi mümkün değildir. Tanıtımın yapıldığı ortamın cazibesinden kurtulan tüketici, imzaladığı sözleşmenin altından kalkamayacağının ve yapılan tanıtımların güven vermediğinin farkına vardığında soluğu tüketici derneklerinde almaktadır.”
Yılmaz, her şeyden önce tüketicinin, sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren 10 günlük süre içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin cayma hakkını kullanabileceğini vurgulayarak, bu süre içinde sağlayıcının, devre tatil sözleşmesine konu mal ve hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim adı altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan bir belge vermesini isteyemeyeceğini belirtti.
Hukuka aykırı şekilde satışı yapılan devre tatiller nedeniyle, tüketici derneklerinden hukuki destek alarak yargıya başvuran tüketicilerin davalarının sonuçlanmaya başladığını bildiren Yılmaz, şu bilgileri verdi:
”2010 yılında hukuka aykırı yapılan devre tatil satışları yargıdan dönmüştür. Tüketici Mahkemesi’ne başvuran tüketicilerimiz, davalarında haklı bulunmuşlardır. Bursa Tüketici Mahkemesi, gerekçeli kararında ‘İş yeri gibi satış mekanı dışında yapılan devre tatil sözleşmesi kapıdan satış hükmündedir’ denilmiştir. Mahkeme ayrıca ‘Kapıdan satış sözleşmelerinde, sözleşmeden ayrı olarak tüketiciye ‘cayma belgesi’ verilmemesi veya tüketicinin tesisten yararlanmaması halinde davacı her zaman sözleşmeden dönebileceğine’ hükmetmiştir.

Tüketiciye bir haftalık tatil vaadiyle, hukuka aykırı satılan devre tatil satışları yargıdan dönmüştür. Tüketicinin sahipsiz ve savunmasız olmadığını tekrar sağlayıcılara hatırlatmak istiyoruz. Tüketici derneklerimiz usule aykırı yapılan devre tatil satışlarının takipçisi olacaklardır.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
turkcell-internet
Turkcell bedava internet paketleri her daim devam etmekte ve kullanıcılar tarafından çok rağbet görmektedir.  Hız ve çekim gücü bakımından Türkiye' 1 numara olan Turkcell  her  sık sık bedava internet imkanı sağlamaktadır.  Turkcell 1994 senesinden beri mobil iletişim (GSM) alanında hizmet veren yerli bir şirket...

Yorumlar