Kişisel Site

cabadak_banner

Türkiye için yeni kriz Suriye’de!

8 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 257 Görüntülenme

‘Kürtler protestoculara katılıp Esad’ın adamlarının ateşi altında kalır da binlerce kişi Türkiye sınırını geçmeye başlarsa ne olacak?’ diye soruyor Economist ve ”Türkiye’nin ihtiyacı olan en son şey daha çok isyankar Kürt” diye de ekliyor.

Economist bu haftaki sayısında, Türkiye’nin Libya siyasetini ve Suriye’deki gerginliğin yansımalarını irdeliyor.

Yazıda, isyancılar elindeki Bingazi’de son dönemde Türkiye aleyhtarı eylemler düzenlendiği, konsolosluğun önüne giden 100 kadar kişinin buradaki Türk bayrağının indirilmesini istedikleri hatırlatılıyor.

AK Parti’nin Libyalı isyancıların silahlandırılması fikrine kati şekilde karşı olduğu; Türkiye’nin NATO operasyonlarına da “geçten geçe” destek verdiği belirtilen yazıda, bölgeye savaş gemileri ve son olarak bir yardım gemisi gönderilmesinin “dışlanmamak” ve “Türkiye’nin bölgesel süpergüç olma iddiasının zedelenmemesi” için atılan adımlar olabileceği savunuluyor.

“Türkiye’nin bocalamaları Erdoğan’a atfedilen batı aleyhtarı duygulardan değil daha çok pragmatizm ve biraz da ileri görüşlülükten kaynaklanıyor. Libya’da çalışan 20 bin Türkün büyük bölümü şimdi döndü. Ülkenin isyancılar kazanırsa iptal edilebilecek olan 15 milyar dolar tutarında devam eden sözleşmesi var.

Ankara’dan savunma uzmanı Lale Kemal, ‘Türkiye Kaddafi’nin iktidara tutunması ihtimaline karşı seçeneklerini açık tutmak istiyor’ diyor. Erdoğan’ın da tekrar tekrar uyardığı gibi ülke bir iç savaş eşiğinde olabilir ve NATO operasyonları derinleştikçe, sivillerin de ölümü riski artıyor… 12 Haziran’da genel seçim varken, Erdoğan batıyla işbirliği ederek ellerine Libyalıların kanının bulaşmasını istemiyor.”

TÜRKİYE İÇİN YENİ KRİZ SURİYE’DE!

Economist Türkiye için yeni krizin ise Suriye’de ortaya çıktığına dikkat çekiyor ve Erdoğan’ın Suriye lideri Hafız Esad’a tutumunu yumuşatma telkini yapmasının sonuç vermediğini belirtiyor.

“Kürtler protestoculara katılıp Esad’ın adamlarının ateşi altında kalır da binlerce kişi Türkiye sınırını geçmeye başlarsa ne olacak?” diye soruyor yazı; “Türkiye’nin ihtiyacı olan en son şey daha çok isyankar Kürt” diye ekliyor. (BBC TÜRKÇE)

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
fetullah_gulen
ABD’de yaşayan Fethullah Gülen‘in Türkiye’ye barış mektubu gönderildi öğrenilmişti. Fethullah Gülen‘in mektubu günün en çok konuşulan detayı oldu. Bunun üzerine Basında yer alan haberler üzerine Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı açıklama yaptı. Şimdi de o mektup Herkül.org’da yayınlandı. İŞTE O MEKTUP *Ad...

Yorumlar